O'zbekiston-Qirg'iziston sammiti-Markaziy Osiyo mintaqasidagi yangi tendentsiyalar ko'rsatkichi
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg'izistonga davlat tashrifi bir kun avval nihoyasiga yetdi. Shubhasiz, uning natijalarining ahamiyati ikki tomonlama munosabatlar tarixiga kiradi. Bundan tashqari, ular mintaqaviy hamkorlik jarayonida yangi bosqichni belgilaydi. Hatto aytmoqchimanki, tashrif natijalarining ahamiyati mintaqadan tashqariga chiqadi va hatto butun xalqaro munosabatlar tizimini barqarorlashtirishda muhim rol o'ynashi mumkin.
Bunday tasdiqning yaxshi sabablari bor. Tashrif davomida ko'p yillar davomida davlatlararo keskinlik manbai bo'lgan va ikki tomonlama hamkorlik salohiyatini to'la ushlab turgan, shuningdek, mintaqani doimiy beqarorlik o'chog'i sifatida joylashtirish uchun bahona bo'lgan davlat chegarasini belgilash masalasiga nihoyat chek qo'yildi. Bu mamlakatlarimizning investitsiyalarni jalb qilish va barqaror rivojlanish bo'yicha uzoq muddatli rejalarni amalga oshirish borasidagi sa'y-harakatlariga salbiy ta'sir ko'rsatdi. Avvalroq, O'zbekiston Tojikiston, Turkmaniston bilan chegaralarni delimitatsiya qilish masalasini hal qildi va Qozog'iston bilan demarkatsiya masalasini yopdi. Bu, albatta, katta yutuq va nafaqat ikki tomonlama, balki mintaqaviy hamkorlik uchun ham yangi arxitekturani shakllantirishda yangi boshlanish nuqtasi bo'ladi.
Bundan tashqari, tashrif davomida tomonlar Xitoy – Qirg'iziston – O'zbekiston temir yo'li, shuningdek, Qambarata GES-1 qurilishi bo'yicha loyihalarni amalga oshirish bo'yicha birgalikdagi ishlarni davom ettirishga qat'iy siyosiy irodasini tasdiqladilar. Bundan tashqari, tomonlar Kambarata-1 loyihasini amalga oshirish bo'yicha investitsiya shartnomasini imzoladilar, kichik gidroelektrostantsiyalar, shu jumladan Qirg'izistonning Chatkal daryosida qurish to'g'risida kelishib oldilar. Avtomobillar, qurilish materiallari, farmatsevtika mahsulotlari va dori-darmonlar, trikotaj matolar, tikuvchilik va trikotaj mahsulotlari, ip-kalava, ko'mir, elektrotexnika, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini birgalikda ishlab chiqarish bo'yicha kelishuv muhim ahamiyat kasb etdi. Boshqa qo'shni davlatlar bilan ilgari erishilgan shunga o'xshash kelishuvlarni to'ldiruvchi ushbu loyihalarning barchasi nafaqat alohida mamlakatlar, balki butun mintaqa iqtisodiyotining ko'plab tarmoqlarini rivojlantirishga turtki bo'lishi mumkin. Ular Markaziy Osiyoning ulkan ishlab chiqarish, transport, logistika va energetika salohiyatini ochish, mintaqaning barqaror rivojlanishi va xalqaro qiymat zanjirlariga integratsiyalashuvini ta'minlash imkonini beradi.
Umuman olganda, Bishkekda bo'lib o'tgan O'zbekiston – Qirg'iziston sammiti natijalari bizga bir qancha muhim xulosalar chiqarish imkonini beradi.
Birinchidan, Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiy hamkorlikning yangi mintaqaviy modelini shakllantirishga faol majburlamoqda. Raqobatbardosh ustunliklardan foydalanish va mintaqa davlatlari iqtisodiyotining bir-birini to'ldirishi asosida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish orqali tovar birjasidan chuqur iqtisodiy integratsiyaga o'tish kuzatilmoqda. Bu sanoatni qayta ishlash darajasi yuqori va qo'shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni rivojlantirishga yordam beradi, bu esa o'z navbatida ichki bozorlarda qimmat importni almashtirish, shuningdek, uchinchi mamlakatlar bozorlariga raqobatbardosh mahsulotlar bilan chiqish va Markaziy Osiyo davlatlari iqtisodiyotini xom ashyoga qaramlikdan xalos qilish imkonini beradi moddiy eksport. Bu, shuningdek, ishlab chiqarish va ta'minot zanjirlari narxining buzilishi va ko'tarilishi, oziq-ovqat va energetika mahsulotlari narxining o'zgaruvchanligi oqibatida tashqi omillar ta'sirida davlatlarimiz bozorlarining barqarorligini oshiradi. Mintaqada o'zaro bog'liq bo'lgan o'zini o'zi ta'minlaydigan sig'imli bozor, sanoat va texnologik rivojlanish maydoni shakllanmoqda.
Mintaqaning gidroenergetika salohiyatidan birgalikda foydalanish nafaqat umumiy energiya bozorini yaratish, balki Markaziy Osiyo iqtisodiyotining jahon bozorida raqobatbardoshligini oshirish yo'lidagi muhim qadam bo'ladi. Qazilma yoqilg'ining kam ulushi bilan toza energiyadan foydalanishga asoslangan sanoatning rivojlanishi yashil o'zgarish va aksariyat mamlakatlarning kam uglerodli iqtisodiyotga o'tishining barqaror tendentsiyasi sharoitida mintaqa uchun raqobatbardosh ustunlikdir.
Ikkinchidan, davlatlararo mojarolarni yanada kuchaytirayotgan geosiyosiy keskinliklar, ishonchning yo'qolishi va xalqaro munosabatlarda muloqotning yo'qligi sharoitida Markaziy Osiyo mintaqa kelajagi uchun yuksak mas'uliyatni namoyon etadi, diplomatiyaga tayanadi va umumiy xavfsizlik va xavfsizlik uchun barcha murakkab asosiy masalalar bo'yicha o'zaro maqbul murosalarni izlashga tayanadi. farovonlik. Bu Markaziy Osiyo davlatlari siyosiy elitasining etukligini, ularning Markaziy Osiyo yaqinlashuvining yakuniy benefitsiariga aylangan o'z davlatlari xalqlari manfaatlari yo'lida tashqi siyosat qurishga tayyorligini ko'rsatadi.
Buni mintaqaning iqtisodiy ko'rsatkichlari tasdiqlaydi. Shunday qilib, bugungi kunda Markaziy Osiyoning umumiy tashqi savdo aylanmasi qariyb 200 milliard dollarga yetdi va bu 60 yilga nisbatan 2016 foizga o'sdi. Shu bilan birga, mintaqaviy savdo ulushi ikki baravar oshdi va 10% belgisini engib o'tdi. Mintaqaga xorijiy investitsiyalar oqimi ham ortib bormoqda. Shunday qilib, 2019-2020 yillarda butun dunyo bo'ylab FDI oqimi 35% ga kamaygan bo'lsa, Markaziy Osiyoda 2020 yilgi pandemiya yilida ham 3% ga, 2021 yilda esa 71% ga o'sish kuzatildi. Umuman olganda, ushbu davrda Markaziy Osiyoga kiritilgan investitsiyalarning umumiy hajmidagi ulushi dunyoda 1,6% dan 2,5% gacha o'sdi. Natijada, so'nggi yillarda mintaqaviy YaIMning o'sish sur'ati 6% ni tashkil etdi, 2022 yil oxiriga kelib, dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra, 4% dan oshadi va 2023 yilda bu taxminan 5% darajasida kutilmoqda. Bu mintaqa YaIMni 400 milliard dollarga olib keladi, bu 2010 yilga nisbatan deyarli ikki baravar ko'p.
Ko'rinib turibdiki, Markaziy Osiyo tomonidan davlatlararo munosabatlarni o'zaro hurmat va manfaatlarni hisobga olish, yaxshi qo'shnichilik va o'zaro manfaatli hamkorlik tamoyillariga asoslangan holda qurish bo'yicha tanlangan yondashuv bugungi kunda o'zini oqlamoqda, xalqaro munosabatlarda katta talabga ega va namuna sifatida dunyoning boshqa mintaqalariga ta'sir ko'rsatishi mumkin. multiplikativ ta'sir.
Uchinchidan, bugun biz yangi tendentsiya – Markaziy Osiyo o'ziga xosligining mustahkamlanishiga guvoh bo'lmoqdamiz. Bu mintaqa davlatlari rahbarlarining yaxshi qo'shnichilik munosabatlarini rivojlantirish yo'lidagi barcha sa'y-harakatlar Markaziy Osiyoni xavfsizlik, barqarorlik va umumiy farovonlik makoniga aylantirishga qaratilganligi haqidagi bayonotlarida o'z aksini topgan. Bu o'zaro birdamlik harakatlarida ham namoyon bo'ladi. Shunday qilib, pandemiyada, masalan, Qirg'iziston va O'zbekiston bir-biriga yordam berishdi. O'zbekiston Qirg'izistonga to'rt marta gumanitar yordam yubordi va 3 ta modulli yuqumli kasalliklar shifoxonasini qurdi (Botken viloyatining Qadamjoy tumani, Bishkek shahri va Chuy viloyatida). O'z navbatida, Sardoba suv omboridagi texnogen falokat paytida Qirg'iziston jabrlanganlarga gumanitar yordam ko'rsatdi. Bularning barchasi, shuningdek, Markaziy Osiyo yaqinlashuvi adolatli ekanligidan dalolat beradi. Davlatlar "milliy egoizmlarni" engib o'tishadi va faqat birgalikda barqaror o'sish traektoriyasiga va qo'shma rivojlanishning yangi chegaralariga erishish mumkinligini tushunadilar.
Bugungi kunda Markaziy Osiyo davlatlari birgalikda mintaqani nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy jihatdan ham yaxlit, bir-biriga bog'langan makon sifatida qabul qilishning yangi paradigmasini shakllantirmoqda. Bu endi" chang keg " emas, balki barqaror rivojlanish va o'zaro manfaatli hamkorlik uchun makon. Bu esa Markaziy Osiyoning xalqaro sub'ektivligini sezilarli darajada oshirib, uni tashqi va ichki muammolarga chidamli qiladi.
Akramjon Nematov,
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining birinchi o'rinbosari

Значение итогов визита Президента Узбекистана в Кыргызстан выходит за пределы региона
Накануне завершился государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Кыргызстан. Несомненно, по значимости его итоги войдут в историю двусторонних отношений. Более того, они знаменуют собой новый этап в процессе регионального сотрудничества. Я бы даже сказал, что значение итогов визита выходят за пределы региона и могут даже сыграть важную роль в стабилизации всей системы международных отношений.
Для такого утверждения есть веские основания. В ходе визита наконец-таки поставлена точка в вопросе урегулирования государственной границы, который долгие годы являлся источником межгосударственной напряжённости и сдерживал раскрытие всего потенциала двустороннего сотрудничества, более того служил поводом для позиционирования региона в качестве очага перманентной нестабильности. Это оказывало негативное влияние на усилия наших стран привлекать инвестиции, реализовать долгосрочные планы устойчивого развития. Ранее Узбекистан урегулировал вопрос делимитации границ с Таджикистаном, Туркменистаном, закрыл вопрос демаркации с Казахстаном. Это, безусловно, большой прорыв и станет новой точкой отсчёта в формировании новой архитектуры не только двустороннего, но и регионального сотрудничества.
Кроме того, в ходе визита стороны вновь подтвердили твёрдую политическую волю продолжить совместную работу по реализации проектов строительства железной дороги Китай–Кыргызстан–Узбекистан, а также Камбаратинской ГЭС-1. Более того, стороны подписали инвестиционное соглашение по реализации проекта Камбараты-1, договорились о строительстве малых ГЭС, в том числе на реке Чаткал в Кыргызстане. Исключительно важным стала договорённость о совместном производстве на территории двух стран легковых автомобилей, стройматериалов, фармацевтической продукции и лекарственных препаратов, трикотажного полотна, швейно-трикотажных изделий, пряжи, угля, электротехники, продукции агропромышленного комплекса. Все эти проекты, которые дополняют ранее достигнутые аналогичные договорённости с другими соседними странами, способны выступить триггерами развития множества отраслей экономики не только отдельных стран, но и всего региона. Они позволят раскрыть огромный производственный, транспортно-логистический и энергетический потенциал Центральной Азии, обеспечить устойчивое развитие и интеграцию региона в международные цепочки добавленной стоимости.
В целом, итоги узбекско-кыргызского саммита в Бишкеке позволяют сделать ряд важных выводов.
Во-первых, очевидно, что страны Центральной Азии активно форсируют формирование новой региональной модели экономического сотрудничества. Происходит переход от товарного обмена к более углубленной экономической интеграции посредством развития промышленной кооперации, основанной на использовании конкурентных преимуществ и взаимодополняемости экономик государств региона. Это способствует развитию производства продукции с более высоким уровнем промышленного передела и добавленной стоимостью, что, в свою очередь, позволяет замещать дорогостоящий импорт на внутренних рынках, а также выходить на рынки третьих стран с более конкурентоспособной продукцией, избавлять экономику государств Центральной Азии от зависимости от сырьевого экспорта. Это также повышает устойчивость рынков наших государств перед внешними факторами, вызванными разрывом и удорожанием цепочек производства и поставок, волатильностью цен на продовольственные и энергетические товары. В регионе формируется взаимосвязанный самодостаточный ёмкий рынок, пространство промышленно-технологического развития.
Совместное задействование гидроэнергетического потенциала региона станет важным шагом не только на пути создания общего энергетического рынка, но и повышения конкурентоспособности экономики Центральной Азии на мировом рынке. Развитие промышленности на основе использования экологически чистой энергии с низкой долей ископаемого топлива – это конкурентное преимущество региона в условиях «зелёной» трансформации и устойчивой тенденции перехода большинства государств к низкоуглеродной экономике.
Во-вторых, в условиях роста геополитической напряжённости, утраты доверия и дефицита диалога в международных отношениях, что обостряет межгосударственные конфликты, государства Центральной Азии демонстрируют высокую ответственность за будущее региона, делают ставку на дипломатию и поиск взаимоприемлемых компромиссов по всем сложным узловым вопросам ради всеобщей безопасности и процветания. В этом проявляется зрелость политических элит государств Центральной Азии, их готовность выстраивать внешнюю политику в интересах народов своих государств, которые становятся конечными бенефициарами центральноазиатского сближения.
Это подтверждают и экономические показатели региона. Так, совокупный внешнеторговый оборот стран Центральной Азии сегодня достиг порядка 200 миллиардов долларов США, показав рост на 60% по сравнению с 2016 годом. При этом в два раза выросла доля внутрирегиональной торговли, преодолев отметку в 10%. Растет и приток иностранных инвестиций в регион. Так, в то время когда в 2019-2020 годах во всем мире приток ПИИ уменьшился на 35%, в Центральной Азии наблюдался рост, даже в пандемический 2020 год –  на 3%, а в 2021 году – на 71%. В целом, за этот период доля инвестиций в Центральную Азию от общего объема в мире повысилась с 1,6% до 2,5% Как следствие, темп роста регионального ВВП в последние годы находился в пределах 6% и несмотря на кризисные явления в мировой экономике по итогам 2022 года, по предварительным оценкам, составит более 4%, а в 2023 году ожидается на уровне около 5%. Это доведет ВВП региона до 400 миллиардов долларов и почти в два раза больше, чем в 2010 году.
Очевидно, что избранный странами Центральной Азии подход к выстраиванию межгосударственных отношений, основанный на принципах взаимного уважения и учёта интересов, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества, сегодня оправдывает себя, весьма востребован в международных отношениях и в качестве образца может повлиять в качестве мультипликативного эффекта на другие регионы мира.
В-третьих, сегодня мы становимся свидетелями нового тренда –укрепления центральноазиатской идентичности. Это находит свое проявление в заявлениях лидеров государств региона, что все усилия по развитию добрососедских отношений направлены на превращение Центральной Азии в пространство безопасности, стабильности и всеобщего процветания. Это также проявляется во взаимных поступках солидарности. Так, в условиях пандемии, например, Кыргызстан и Узбекистан оказывали друг другу помощь. Узбекистан четыре раза направлял в Кыргызстан гуманитарную помощь, а также построил 3 модульные инфекционные больницы (в Кадамжайском районе Баткенской области, г.Бишкеке и Чуйской области). В свою очередь Кыргызстан во время техногенной катастрофы на Сардобинском водохранилище оказал гуманитарную поддержку пострадавшим. Все это также говорит о том, что центральноазиатское сближение – это свершившийся факт. Государства преодолевают национальные эгоизмы и осознают, что только вместе, сообща можно выйти на траекторию устойчивого роста и новые рубежи совместного развития.
По сути, государства Центральной Азии сегодня сообща формируют новую парадигму восприятия региона в качестве целостного, взаимосвязанного, не только политически, но и экономически, сплочённого пространства. Это больше не «пороховая бочка», а пространство устойчивого развития и взаимовыгодного сотрудничества. И это значительно повышает международную субъектность Центральной Азии, делает её более устойчивой перед внешними и внутренними вызовами.