Инсон учун ўз меҳнатлари самарасини кўриш, одамларга қувонч улашиш – катта бахт. Мамлакатимизда халқнинг мушкулини осон, узоғини яқин қилишга қаратилган бундай хайрли ишлар жуда кўп.
Биргина транспорт соҳасини олганда, сўнгги йилларда улкан лойиҳалар амалга оширилди. 2020 йил августда Тошкент ерусти метросининг биринчи босқичи ишга туширилган эди. Ўша йил декабрда Сергели йўналиши очилди. Бугунги кундаги йўловчилар оқимидан билиш мумкинки, бу лойиҳалар ўзини тўла оқлади.
Бу ишлар изчил давом эттирилиб, мазкур икки йўналишни боғловчи Қўйлиқдан Сергелигача бўлган метрополитен барпо этилмоқда. Қарийб 12 километрлик бу қисмда 7 та бекат бўлади. Айни кунларда унинг Қурувчилар даҳасигача борган 5 та бекати қуриб битказилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу транспорт иншоотини бориб кўрди. Нуронийлар ва фаоллар билан суҳбатда лойиҳанинг аҳамияти ҳақида сўз борди.
- Охирги йилларда бу борада ҳам тажриба тўпладик. Қўйлиқ йўналишида 7 та, Сергелида 5 бекатли ерусти метролари қурилди. Олдин Тошкент метрополитенидан 240 минг йўловчи фойдаланган бўлса, бугунги кунда 600 мингдан ошди. Режамиз - 1 миллион йўловчи. Агар ўз вақтида буни бошламаганимизда, шаҳар транспортида коллапс бўлиши мумкин эди. Энди муқобил энергетикани ҳам ўрганмасак бўлмайди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз жамоатчилик вакиллари билан бирга метрода юрди.
Қурувчилар даҳасидан Қипчоқ бекатигача бўлган қарийб 4 километрлик метро йўли ҳам яқин ойларда ишга туширилади. Шу тариқа, Қўйлиқ ва Сергели орасидаги қатнов вақти 15 дақиқани ташкил этади. Мазкур йўналиш бир кунда 40 мингга яқин йўловчига хизмат кўрсатиш қувватига эга бўлади.
Бунинг эвазига шахсий транспортларга эҳтиёж камайиб, тирбандлик бартараф этилади. Хусусан, Қўйлиқ – Сергели йўналишида ҳаракатланадиган кунлик автомобиллар сони 40 мингтагача қисқариб, транспорт оқими 12 фоиз камайиши мумкин.
Умуман, ушбу босқич қуриб битказилиши билан Тошкент метрополитенининг жами узунлиги 70 километрдан зиёд, бекатлар сони 50 та бўлади. Метрода юрувчи кунлик йўловчилар сони 650 минггача етади. 245 та янги иш ўрни яратилади.

On February 8, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the progress of creative work in the Tashkent metro.
It is a great happiness for a person to see the results of his work, to help people with useful deeds. Large-scale work is being carried out in our country to satisfy people's needs, to make distances closer.
For example, huge projects have been implemented in the field of public transport in recent years. In August 2020, the first stage of the elevated line of the Tashkent metro was launched. In December of the same year, the Sergeli branch of the metro was opened. Today's passenger traffic figures confirm that these projects have been fully justified.
Work in this direction continues sequentially - another branch is being laid from Kuylyuk to Sergeli, which will connect these lines. The construction of 7 stations is planned on this section with a length of about 12 kilometers. Currently, 5 stations have been completed up to the Builders' array.
The Head of State visited the new line. In a conversation with representatives of the older generation and the public, he touched upon the importance of this project.
- In recent years, we have accumulated experience in this area. 7 metro stations were built in the Kuylyuk direction and 5 stations in Sergeli. If earlier 240 thousand passengers used the Tashkent metro, today their number has exceeded 600 thousand. Our plan is 1 million passengers. If they hadn't started it at the time, there could have been a collapse in urban transport. Now it is necessary to deal with alternative energy," Shavkat Mirziyoyev said.
The President took a ride on the subway together with members of the public.
In the coming months, a 4-kilometer segment of the line from the Builders' array to Kipchok will also be put into operation. Thus, the travel time between Kuylyuk and Sergeli will be 15 minutes. The line will be able to carry about 40 thousand passengers a day.
Due to this, it is expected to reduce the use of personal vehicles and the load on the roads. In particular, the daily flow of cars on the Kuylyuk-Sergeli route may decrease to 40 thousand, and traffic on the roads may decrease by 12 percent.
In general, with the completion of this stage, the total length of the Tashkent metro will be more than 70 kilometers, and the number of stations will be 50. Daily passenger traffic will reach 650 thousand people. 245 new jobs will be created.