Инсон учун ўз меҳнатлари самарасини кўриш, одамларга қувонч улашиш – катта бахт. Мамлакатимизда халқнинг мушкулини осон, узоғини яқин қилишга қаратилган бундай хайрли ишлар жуда кўп.
Биргина транспорт соҳасини олганда, сўнгги йилларда улкан лойиҳалар амалга оширилди. 2020 йил августда Тошкент ерусти метросининг биринчи босқичи ишга туширилган эди. Ўша йил декабрда Сергели йўналиши очилди. Бугунги кундаги йўловчилар оқимидан билиш мумкинки, бу лойиҳалар ўзини тўла оқлади.
Бу ишлар изчил давом эттирилиб, мазкур икки йўналишни боғловчи Қўйлиқдан Сергелигача бўлган метрополитен барпо этилмоқда. Қарийб 12 километрлик бу қисмда 7 та бекат бўлади. Айни кунларда унинг Қурувчилар даҳасигача борган 5 та бекати қуриб битказилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу транспорт иншоотини бориб кўрди. Нуронийлар ва фаоллар билан суҳбатда лойиҳанинг аҳамияти ҳақида сўз борди.
- Охирги йилларда бу борада ҳам тажриба тўпладик. Қўйлиқ йўналишида 7 та, Сергелида 5 бекатли ерусти метролари қурилди. Олдин Тошкент метрополитенидан 240 минг йўловчи фойдаланган бўлса, бугунги кунда 600 мингдан ошди. Режамиз - 1 миллион йўловчи. Агар ўз вақтида буни бошламаганимизда, шаҳар транспортида коллапс бўлиши мумкин эди. Энди муқобил энергетикани ҳам ўрганмасак бўлмайди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз жамоатчилик вакиллари билан бирга метрода юрди.
Қурувчилар даҳасидан Қипчоқ бекатигача бўлган қарийб 4 километрлик метро йўли ҳам яқин ойларда ишга туширилади. Шу тариқа, Қўйлиқ ва Сергели орасидаги қатнов вақти 15 дақиқани ташкил этади. Мазкур йўналиш бир кунда 40 мингга яқин йўловчига хизмат кўрсатиш қувватига эга бўлади.
Бунинг эвазига шахсий транспортларга эҳтиёж камайиб, тирбандлик бартараф этилади. Хусусан, Қўйлиқ – Сергели йўналишида ҳаракатланадиган кунлик автомобиллар сони 40 мингтагача қисқариб, транспорт оқими 12 фоиз камайиши мумкин.
Умуман, ушбу босқич қуриб битказилиши билан Тошкент метрополитенининг жами узунлиги 70 километрдан зиёд, бекатлар сони 50 та бўлади. Метрода юрувчи кунлик йўловчилар сони 650 минггача етади. 245 та янги иш ўрни яратилади.

На ташкентском метро от Куйлюка до Сергели можно будет добраться за 15 минут
Президент Шавкат Мирзиёев 8 февраля ознакомился с ходом созидательной работы в Ташкентском метрополитене.
Для человека большое счастье видеть результаты своего труда, помогать народу полезными делами. В нашей стране проводится масштабная работа, чтобы удовлетворить запросы людей, сделать расстояния ближе.
К примеру, в сфере общественного транспорта в последние годы  реализованы огромные проекты. В августе 2020 года был запущен первый этап надземной линии ташкентского метрополитена. В декабре того же года была открыта Сергелийская ветка метрополитена. Сегодняшние показатели пассажиропотока подтверждают, что эти проекты полностью оправдались.
Работа в этом направлении последовательно продолжается - от Куйлюка до Сергели прокладывается еще одна ветка, которая соединит указанные линии. На этом участке протяженностью около 12 километров предусмотрено строительство 7 станций. В настоящее время завершены 5 станций до массива Строителей.
Глава государства посетил новую линию. В беседе с представителями старшего поколения и общественности он затронул важность данного проекта.
- За последние годы мы накопили опыт и в этой сфере. Построено 7 станций метро на Куйлюкском направлении и 5 станций в Сергели. Если раньше ташкентским метрополитеном пользовались 240 тысяч пассажиров, то сегодня их количество превысило 600 тысяч. Наш план — 1 миллион пассажиров. Если бы не начали это в свое время, в городском транспорте мог произойти коллапс. Теперь необходимо заняться и альтернативной энергетикой, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент проехался в метро вместе с представителями общественности.
В ближайшие месяцы также будет сдана в эксплуатацию 4-километровый отрезок линии от массива Строителей до "Кипчок". Таким образом, время в пути между Куйлюком и Сергели составит 15 минут. Линия сможет перевозить около 40 тысяч пассажиров в день.
За счет этого ожидается снижение использования личного автотранспорта и нагрузки на дороги. В частности, ежедневный поток автомобилей на маршруте Куйлюк-Сергели может уменьшиться до 40 тысяч, а трафик на дорогах - сократиться на 12 процентов.
В целом с завершением этого этапа общая протяженность ташкентского метрополитена составит более 70 километров, а количество станций – 50. Суточный пассажиропоток достигнет 650 тысяч человек. Будет создано 245 новых рабочих мест.