Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида жорий йилда инфляция даражасини пасайтириш чоралари муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказилди.
Маълумки, инфляция фақатгина макроиқтисодий кўрсаткич эмас, аҳоли даромади ва турмуш тарзига таъсир қилувчи омил ҳисобланади. 2022 йил якуни билан юртимизда инфляция 12,3 фоизни ташкил этган эди. Барча иқтисодий механизмларни қўллаб, жорий йилда бу кўрсаткични 10 фоиздан пастга тушириш мақсад қилинмоқда.
Бунинг учун истеъмол товарлари, шу жумладан, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, уларни “даладан дастурхонгача” етказиб беришдаги харажатларни қисқартириб, арзон бўлишини таъминлаш зарурлиги таъкидланди. Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришни кўпайтириш учун аҳолига ажратилган жами 200 минг гектар ердан унумли фойдаланиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ушбу чора-тадбирларни тизимли ташкил этиш учун ҳудудлар салоҳиятидан келиб чиқиб, ҳар бир туман ва шаҳар бўйича алоҳида “йўл хариталари” ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Аҳоли даромадларини оширишда уларнинг бўш пул маблағларини молия бозорига жалб қилиш муҳим аҳамиятга эга. Бу борада яратилаётган қулайликлар ўз натижасини бермоқда. Жумладан, охирги уч йилда аҳолининг банкдаги омонатлари 2 бараварга ошди.
Лекин, бу йўналишда ҳали имкониятлар кўп. Шу боис йиғилишда аҳоли учун жозибадор молиявий хизматлар турларини кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.

President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on reducing the inflation rate this year.
Inflation is not only a macroeconomic indicator, but also a factor affecting the income and standard of living of the population. By the end of 2022, inflation in our country amounted to 12.3 percent. This year, using all economic mechanisms, it is planned to reduce this figure to below 10 percent.
It was emphasized that for this it is necessary to increase the production of consumer goods, including food, reduce the costs of their logistics "from the field to the table" and ensure their affordability. Instructions are given on the effective use of 200 thousand hectares of land allocated to the population to increase agricultural production.
For the systematic organization of these events, the task is to develop separate "road maps" for each district and city based on the potential of the regions.
In increasing the incomes of the population, it is important to attract their free funds to the financial market, it was noted at the event.
The opportunities created in this direction give results. In particular, the volume of bank deposits of the population has increased by 2 times over the past three years.
However, there are still many untapped opportunities in this area. In this regard, instructions were given at the meeting to expand the types of financial services attractive to the population.