Сердар Бердимуҳамедов
Ўзбек ва туркман халқлари тарихидаги муҳим ва қутлуғ сана – давлатларимиз ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганининг 30 йиллиги муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларига самимий табрикларим ва эзгу тилакларимни йўллашдан беҳад мамнунман.
Туркманистон биз учун кўп асрлик яқин дўст ва аҳил қўшни, умумий маданий анъаналар, ўхшаш тил ва урф-одатларга эга бўлган ҳамда давр синовларидан ўтган ишончли шерикдир.
Икки давлатнинг истиқлол йилларида босиб ўтган йўлларига назар ташлар эканмиз шуни алоҳида таъкидлаш ўринлики, 30 йил мобайнида мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг мустаҳкам сиёсий-дипломатик ва ҳуқуқий пойдеворини яратишга муваффақ бўлдик.
Муштарак сиёсий иродамиз орқали ўзаро ҳурмат ва бир-бирини қўллаб-қувватлашга асосланган стратегик шериклик муносабатлари сўнгги йилларда сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилиб, амалий мазмун билан бойиб бормоқда. Олий даражадаги сиёсий мулоқотлар, парламентлараро ва ҳудудлараро алоқалар янада фаоллашмоқда.
Савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий-гуманитар ҳамкорлик ҳамда сув хўжалиги масалалари бўйича Ҳукуматлараро комиссиялар доирасида икки томонлама фаолиятнинг барча жабҳалари бўйича қатъий саъй-ҳаракатларни амалга оширмоқдамиз.
Сиз билан 2022 йилда Тошкент, Самарқанд ва Ашхобод шаҳарларида бўлиб ўтган дўстона ва сермаҳсул учрашувларимиз чоғида кўп қиррали ҳамда узоқ муддатли ҳамкорлик алоқаларини изчил ривожлантиришдан манфаатдор эканимизни яна бир бор тасдиқладик.
Шу ўринда халқларимиз фаровонлиги йўлида Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида ҳали ишга солинмаган катта имкониятлар мавжудлигини, ўзаро савдо айланмасини кескин ошириш ва маҳсулотлар номенклатурасини кенгайтириш ҳамда саноат кооперациясини янада кучайтиришга тайёр эканимизни қайд этишни истардим.
Ҳурматли Сердар Гурбангулиевич!
Ишончим комилки, давлатларимиз ўртасида қарор топган ва бошқаларга ҳам ўрнак бўла оладиган стратегик шериклик муносабатлари бундан буён ҳам азалдан яқин қардош элларимизнинг умумий манфаатлари ва равнақи йўлида муваффақиятли ривожланиб бораверади.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга мустаҳкам соғлиқ, оилавий бахт-саодат ва ғоят масъулиятли фаолиятингизда улкан зафарлар, қардош Туркманистон халқига эса тинчлик-осойишталик, доимий тараққиёт ва янада фаровонлик тилайман.

господину Сердару Бердымухамедову,
Мне доставляет огромную радость направить Вашему Превосходительству мои искренние поздравления и наилучшие пожелания в связи с важной и знаменательной датой в истории узбекского и туркменского народов - 30-летием установления дипломатических отношений между нашими странами.
Туркменистан для нас - испокон веков близкий сосед и хороший друг, испытанный временем надежный партнер, с которым мы связаны общими культурными традициями, схожими языком и обычаями.
Оглядываясь на путь, пройденный двумя государствами за годы независимости, стоит отметить, что за 30 лет нам удалось создать прочную политико-дипломатическую и правовую основу взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами.
Отношения стратегического партнерства, основанные на взаимном уважении и поддержке, благодаря нашей общей политической воле за последние годы поднялись на качественно новый уровень и обогатились практическим содержанием. Активизировались политические контакты на высшем уровне, межпарламентские и межрегиональные связи.
В рамках межправительственных комиссий по вопросам торгово-экономического, научно-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также комиссии по вопросам водного хозяйства, мы предпринимаем решительные усилия по всем направлениям двустороннего взаимодействия.
В ходе наших с Вами дружеских и плодотворных встреч в Ташкенте, Самарканде и Ашхабаде в 2022 году мы еще раз подтвердили нашу заинтересованность в последовательном развитии многоплановых и долгосрочных отношений сотрудничества.
Вместе с тем хочу отметить, что Узбекистан и Туркменистан имеют еще не задействованный огромный потенциал во благо наших народов, и мы готовы значительно увеличить взаимный товарооборот и расширить номенклатуру продукции, еще больше усилить промышленную кооперацию.
Уважаемый Сердар Гурбангулиевич!
Я уверен, что установившиеся между нашими государствами отношения стратегического партнерства, достойные быть образцом для других, будут и впредь успешно развиваться во имя общих интересов и благополучия наших братских стран.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, семейного счастья, больших успехов в Вашей ответственной деятельности, а народу братского Туркменистана - мира, постоянного прогресса и дальнейшего процветания.