Президент Шавкат Мирзиёев Давлатобод туманида жойлашган “Янги Ўзбекистон ёшлар зиё маскани” кутубхонасини бориб кўрди.
Бу мажмуа 2021 йил фойдаланишга топширилган эди. Бугунги кунда 70 мингта китоб фондига эга. Кутубхона жаҳондаги йирик электрон кутубхоналар тармоғига уланган. Бу орқали хорижий адабиётлардан ҳам эркин ва бепул фойдаланиши мумкин.
Ташриф буюрувчилар махсус ID-карта олади. Барча жараёнлар электрон тарзда бажарилади.
Биринчи қаватда 12 ёшгача бўлган болалар ҳамда кўзи ожиз инсонларга мўлжалланган алоҳида ўқиш зали ташкил этилган. Кичкинтойларнинг ижодий тасаввурларини бойитадиган жиҳозлар қўйилган. Иккинчи ва учинчи қаватларда умумий ўқув заллари, ертўлада архив жойлашган. Шунингдек, бу ерда ёшлар ахборот технологияларини ўрганиши мумкин.
Давлатимиз раҳбари шу ерда наманганлик ёшлар билан мулоқот қилди.
- Наманган буюк алломалар, уста тадбиркорлар юрти. Бугун ҳам ёшлар иқтисодиёт, санъат, спорт соҳаларида катта ютуқларга эришмоқда. Буларни эшитиб, кўриб, хурсанд бўламан. Ёшларимиз учун янада кўпроқ имкониятлар ташкил қилишни ўйлайман, - деди Президент.
Вилоятда йигит-қизлар учун кўп дастурлар амалга оширилмоқда. Ўтган йили уюшмаган ёшлар ўртасида тадбиркорликни ривожлантириш учун 140 миллиард сўм маблағ берилиб, 6 мингдан зиёд ёш ўз йўлини топди.
Шунингдек, 2,5 минг гектар экин майдонларини ажратиш натижасида 20 минг ёшлар бандлиги таъминланди. Шароити оғир қарийб 5 минг ёшга контракт пуллари тўлаб берилди.
Мулоқотда бу имкониятларни давом эттиришга қаратилган лойиҳалар ва ташаббуслар ҳақида сўз борди.
- Хабарингиз бор, бу йилни юртимизда “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили” деб эълон қилдик. Мактабда иккита хорижий тил ва битта касб ўрганиш талабини қўйяпмиз. Мана бундай зиё масканлари, спорт мажмуалари қуриляпти. Буларнинг ҳаммаси бирлашиб, ҳаёт мактабига айланиши керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Шу боис битирувчиларни иш билан таъминлаш ва касб-ҳунарга ўргатишга қаратилган “Ҳаёт мактаби” дастури амалга оширилади. Бу борада Наманган вилояти тажрибаси яратилади.
Илмий изланишларни қўллаб-қувватлаш, спортни оммалаштириш, кўнгилочар тадбирлар ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу билан Президент Шавкат Мирзиёев водий вилоятларига уч кунлик сафарини якунлаб, Тошкент шаҳрига қайтиб келди.

This complex was put into operation in 2021. Today his fund has 70 thousand books. The library is connected to the world's largest network of electronic libraries. Thanks to this, readers have free and free access to foreign literature.
Special ID cards are issued to visitors. All processes are carried out electronically.
On the ground floor there is a separate reading room for children under 12 and blind people. Equipment for the development of creative imagination in children has been installed. On the second and third floors there are common study halls, and in the basement there is an archive. Conditions have also been created for teaching information technologies to young people.
Here the head of state talked with Namangan youth.
- Namangan is a land of great scientists, craftsmen and entrepreneurs. And today, young people are making great strides in the fields of economics, art and sports. When I hear about these achievements, I am very happy, I think about how to create more opportunities for our youth," the President said.
Many youth programs are being implemented in the region. Last year 140 billion soums were allocated for the development of entrepreneurship among unorganized youth, 6.5 thousand young people found their way in life.
Also, 20 thousand young people were employed as a result of the allocation of 2.5 thousand hectares of cultivated land. 4.7 thousand young people in a difficult situation have been paid for training contracts in the amount of 12.4 billion soums.
During the conversation, they talked about projects and initiatives aimed at expanding these opportunities.
- As you know, this year we have declared in our country the Year of Caring for People and Quality Education. We promote the rule that schools should teach at least two foreign languages and one profession. Such educational institutions and sports schools are being built. All this should work comprehensively and act as a school of life," the head of state said.
The "School of Life" program will be implemented, aimed at employment and professional training of graduates. The experience of Namangan region will be created in this area.
During the meeting, instructions were given to support scientific research, popularization of sports, organization of entertainment events.
This is the end of President Shavkat Mirziyoyev's three-day trip to the valley region, he returned to the city of Tashkent.