Наманган шаҳрида вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш режалари муҳокамаси юзасидан очиқ мулоқот ўтказилди.
Сўнгги беш йилда Наманган вилоятида корхоналар сони 15 мингтага кўпайиб, 32 мингтадан ошди. Шу даврда хусусий бизнес ишлаб чиқарган маҳсулотлар ҳажми 1,6 баравар ўсиб, 8,3 триллион сўмга етди. Бу – республика бўйича энг юқори суръатлар.
– Тасаввур қилинг, олти йил аввал дотацияда бўлган вилоят бугунги кунда мустаҳкам даромадга эга бўлди, замонавий саноат ва кучли тадбиркорлар шаклланди, – деди Шавкат Мирзиёев. – Оддий қилиб айтганда, Наманган ҳеч муболағасиз тадбиркорлар юрти, кичик ва ўрта бизнес марказига айланди.
Йиғилишда, аввало, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш масаласига эътибор қаратилди.
Таҳлилларга кўра, бу йил қишдаги совуқ оқибатида юртимиздаги 3 мингта ҳудудий саноат корхонасида ишлаб чиқариш пасайган. Яна кўплаб тадбиркорларнинг солиқ қарздорлиги ошган.
Шу боис, Президентимиз иқтисодиётда йўқотишлар ўрнини қоплаш ва бизнесни қўллаб-қувватлаш учун алоҳида қарор имзолаганини айтди. Унга кўра, совуқдан қийинчилик кўрган тадбиркорларга кредит, солиқ, божхона ва бошқа тўловлар бўйича енгилликлар берилади.
Жумладан, 2 минг нафар кичик ва ўрта тадбиркорларнинг январь-мартда муддати келадиган 4,7 триллион сўм кредит тўловлари 1 июнга қадар узайтирилади. 29 мингта тадбиркорга 2 триллион сўм солиқ қарзини 1 июлга қадар фоизсиз, қўшимча гаровсиз ва пенясиз бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилади. Қуввати пасайган 545 та саноат корхонасига ишлаб чиқаришни тиклаш ва айланма маблағ учун 8 триллион сўм кредит ажратилади. Давлат мулки хариди ва ижараси бўйича тўловлар бўйича ҳам енгилликлар берилади. Ишлаб чиқариш биноларининг ҳар бир юқори қавати учун тадбиркорларга мол-мулк солиғидан 10 фоиздан чегирма жорий этилади.
Бу имкониятлар тадбиркорлар томонидан хурсандчилик билан қабул қилинди.
– Наманган иқтисодиётини ривожлантириш ҳисобига, бу йил 500 мингга яқин аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича катта марраларни олганмиз. Бу режаларни фақат ва фақат тадбиркорларга таяниб, уларни қўллаб-қувватлаб эришиш мумкин, – деди давлатимиз раҳбари.
Бунинг учун вилоятда оилавий тадбиркорлик учун бу йил 950 миллиард сўм ёки 2 баравар кўп имтиёзли кредитлар ажратилади. Махсус тўқимачилик зонаси ташкил этилади ҳамда 15 та саноат зонаси инфратузилмасига 75 миллиард сўм ажратилади. Шунингдек, ҳар бир туманда камида 2 тадан микромарказ ўз фаолиятини бошлайди.
Энергетика вазирлигига тадбиркорларнинг энергия таъминотини кунлик назоратга олиб, изчил етказиб бериш вазифаси қўйилди.
Аҳолига деҳқончилик учун тарқатиладиган 9,5 минг гектар ерда бозорбоп озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш зарурлиги айтилди.
Хотин-қизларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, ёшлар бандлигини таъминлаш чора-тадбирлари бўйича кўрсатмалар берилди.

An open dialogue was held in Namangan to discuss plans for the socio-economic development of the region.
Over the past five years, the number of enterprises in Namangan region has increased by 15 thousand and exceeded 32 thousand. During this period, the volume of products produced by private businesses increased 1.6 times and reached 8.3 trillion soums. This is the highest indicator in the country.
- Imagine that the region, which was subsidized six years ago, now has a solid revenue base, modern industry and strong entrepreneurs have formed, - said Shavkat Mirziyoyev. - Simply put, Namangan has become, without exaggeration, the edge of business people, the center of small and medium-sized businesses.
At the meeting, priority attention was paid to the issue of entrepreneurship support.
According to the analysis, due to the cold weather this winter, production has decreased in 3 thousand industrial enterprises of the region. The tax debt of many entrepreneurs has also increased.
In this regard, the President said that he had signed a separate resolution on making up for losses in the economy and supporting business. The document provides for the provision of benefits for loans, taxes, customs and other payments to businesses affected by the cold.
In particular, the repayment period for loans in the amount of 4.7 trillion soums to be repaid in January-March will be extended to 2 thousand small and medium-sized businesses until June 1. 29 thousand entrepreneurs will have the opportunity to repay the tax debt in the amount of 2 trillion soums by July 1 in installments, without additional collateral interest and accrual of penalties. A credit line in the amount of 8 trillion soums will be opened for 545 industrial enterprises in order to restore production volumes and replenish working capital. There are also benefits for payments for the purchase and lease of state property. A 10% property tax discount will be introduced for entrepreneurs for each upper floor of industrial buildings.
These opportunities were welcomed by entrepreneurs.
- Thanks to the development of the economy of Namangan, this year we have set a big goal to provide jobs for about 500 thousand people. These plans can be implemented only by relying on entrepreneurs and supporting them," the head of state said.
This year, preferential loans in the amount of 950 billion soums, or twice as much as last year, will be allocated to family entrepreneurship in the region. A special textile zone will be created and 75 billion soums will be allocated for the infrastructure of 15 industrial zones. Also, at least 2 microcenters will start operating in each district.
The Ministry of Energy is tasked with daily monitoring of energy supply to entrepreneurs and uninterrupted supply of energy resources.
It is indicated that it is necessary to grow food products in demand by the market on 9.5 thousand hectares of land distributed to the population.