Президент Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳридаги “Баркамол авлод” кичик саноат ва тадбиркорлик зонасида бўлди.
Мамлакатимизда тадбиркорларга муносиб шароит яратиш учун жойларда технопарк ва кичик саноат зоналари ташкил этилмоқда. Наманган вилоятида бундай мажмуалар сони 73 тага етди.
Баркамол авлод маҳалласида ҳам ишбилармонлар, ҳунармандлар кўп. Лекин улар уй шароитида ишлар, имкониятлари чекланган эди.
Шу боис маҳалла ёнидаги 10 гектарда зарур инфратузилмага эга яхлит мажмуа барпо этилди. Бу ерга 46 та лойиҳа жойлаштирилган. Уларнинг 18 тасида ишлар якунланиб, корхоналар фаолиятини бошлаб юборди, 2 мингдан ортиқ иш ўрни очилди.
Давлатимиз раҳбари шу ердаги “Мастер класс дизайн”, “Сифат ёғоч саноат”, “Баланс текс” корхоналаридаги иш жараёнини кўздан кечирди.
Биринчи корхонада йилига 150 минг дона чарм-пойабзал маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. “Сифат ёғоч саноат” йилига 1 минг 200 тўплам мебеллар, “Баланс текс” 400 минг дона тўқимачилик товарлари тайёрлаш қувватига эга. Уларда қўшни маҳаллалардаги аввал ишсиз бўлган ёшлар, хотин-қизлар меҳнат қилиб, даромад топмоқда. Маҳсулотлар сифатлилиги ва ҳамёнбоплиги билан импорт ўрнини эгалламоқда.
- Ўзи одамларимиз ишбилармон, шижоатли. Мана, замин яратувдик, тадбиркорлик «юриб кетди». Энди ишлаб чиқарувчиларга таннархни тушириш бўйича ёрдам бериш керак. Таннарх - тадбиркорнинг «ҳаёт-мамоти». Таннарх пасайса, экспортга чиқиш енгиллашади, бизнес кенгаяди, яна ишчи олади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Саноат зонасидаги бошқа лойиҳаларда ускуналар ўрнатилмоқда. Умуман, бу ерда тайёр кийим-кечак, чарм-пойабзал, қурилиш материаллари, мебель, қоғоз, озиқ-овқат ва кимё маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Шу атрофдаги Баркамол авлод, Яккатут, Янгиҳаёт, Обжувоз, Лола, Чаман маҳаллаларида яшовчи 6 мингдан зиёд аҳоли иш билан таъминланади.
Президентимиз шу ерда Наманганда ишлаб чиқарилаётган саноат маҳсулотлари кўргазмаси билан ҳам танишди. Мавжуд тармоқларга қўшимча асаларичилик, заргарлик, мева-сабзавотчиликни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил малую промышленную и предпринимательскую зону «Баркамол авлод» в Намангане.
В нашей стране в целях поддержки предпринимательства создаются технопарки и малые индустриальные зоны. В Наманганской области количество таких комплексов достигло 73.
В махалле Баркамол авлод много предпринимателей и ремесленников. Но им приходилось работать в домашних условиях, что ограничивало реализацию их потенциала.
Поэтому рядом с махаллей на территории площадью 10 гектаров был организован промышленный комплекс с необходимой инфраструктурой. Здесь реализуется 46 проектов. На 18 предприятиях завершены работы, они уже начали свою деятельность, создано более 2 тысяч рабочих мест.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом на предприятиях «Мастер класс дизайн», «Сифат ёгоч саноат», «Баланс текс».
Первое предприятие производит 150 тысяч единиц кожаной обуви в год. «Сифат ёгоч саноат» способно изготавливать в год 1,2 тысячи комплектов мебели, а «Баланс Текс» - 400 тысяч текстильных изделий. В них трудятся и зарабатывают молодые люди и женщины из соседних махаллей, бывшие до этого безработными. Продукция благодаря качеству и ценовой доступности замещает импортные аналоги.
- У нас предприимчивые, энергичные люди. Вот, мы создали условия, и дела пошли в гору. Теперь необходимо помочь производителям снизить себестоимость. Себестоимость — вопрос выживаемости предпринимателя. Если она снизится, экспортировать будет легче, бизнес расширится, он сможет нанять больше работников, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В других проектах промышленной зоны идет монтаж оборудования. В целом здесь намечено развернуть производство готовой одежды, кожевенных изделий, строительных материалов, мебели, бумажной, продовольственной и химической продукции. Работой будут обеспечены более 6 тысяч человек, проживающих в махаллях Баркамол авлод, Яккатут, Янгихаёт, Обжувоз, Лола, Чаман.
Здесь Президент ознакомился с выставкой промышленной продукции, производимой в Намангане. Даны поручения по развитию наряду с передовыми отраслями пчеловодства, ювелирного дела, плодоовощеводства.