Президент Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳридаги “Баркамол авлод” кичик саноат ва тадбиркорлик зонасида бўлди.
Мамлакатимизда тадбиркорларга муносиб шароит яратиш учун жойларда технопарк ва кичик саноат зоналари ташкил этилмоқда. Наманган вилоятида бундай мажмуалар сони 73 тага етди.
Баркамол авлод маҳалласида ҳам ишбилармонлар, ҳунармандлар кўп. Лекин улар уй шароитида ишлар, имкониятлари чекланган эди.
Шу боис маҳалла ёнидаги 10 гектарда зарур инфратузилмага эга яхлит мажмуа барпо этилди. Бу ерга 46 та лойиҳа жойлаштирилган. Уларнинг 18 тасида ишлар якунланиб, корхоналар фаолиятини бошлаб юборди, 2 мингдан ортиқ иш ўрни очилди.
Давлатимиз раҳбари шу ердаги “Мастер класс дизайн”, “Сифат ёғоч саноат”, “Баланс текс” корхоналаридаги иш жараёнини кўздан кечирди.
Биринчи корхонада йилига 150 минг дона чарм-пойабзал маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. “Сифат ёғоч саноат” йилига 1 минг 200 тўплам мебеллар, “Баланс текс” 400 минг дона тўқимачилик товарлари тайёрлаш қувватига эга. Уларда қўшни маҳаллалардаги аввал ишсиз бўлган ёшлар, хотин-қизлар меҳнат қилиб, даромад топмоқда. Маҳсулотлар сифатлилиги ва ҳамёнбоплиги билан импорт ўрнини эгалламоқда.
- Ўзи одамларимиз ишбилармон, шижоатли. Мана, замин яратувдик, тадбиркорлик «юриб кетди». Энди ишлаб чиқарувчиларга таннархни тушириш бўйича ёрдам бериш керак. Таннарх - тадбиркорнинг «ҳаёт-мамоти». Таннарх пасайса, экспортга чиқиш енгиллашади, бизнес кенгаяди, яна ишчи олади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Саноат зонасидаги бошқа лойиҳаларда ускуналар ўрнатилмоқда. Умуман, бу ерда тайёр кийим-кечак, чарм-пойабзал, қурилиш материаллари, мебель, қоғоз, озиқ-овқат ва кимё маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Шу атрофдаги Баркамол авлод, Яккатут, Янгиҳаёт, Обжувоз, Лола, Чаман маҳаллаларида яшовчи 6 мингдан зиёд аҳоли иш билан таъминланади.
Президентимиз шу ерда Наманганда ишлаб чиқарилаётган саноат маҳсулотлари кўргазмаси билан ҳам танишди. Мавжуд тармоқларга қўшимча асаларичилик, заргарлик, мева-сабзавотчиликни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.

President Shavkat Mirziyoyev visited the small industrial and business zone "Barkamol avlod" in Namangan.
Technoparks and small industrial zones are being created in our country in order to support entrepreneurship. In Namangan region, the number of such complexes has reached 73.
There are many entrepreneurs and artisans in the mahalla of Barkamol avlod. But they had to work at home, which limited the realization of their potential.
Therefore, an industrial complex with the necessary infrastructure was organized next to the mahalla on an area of 10 hectares. 46 projects are being implemented here. Work has been completed at 18 enterprises, they have already started their activities, more than 2 thousand jobs have been created.
The Head of State got acquainted with the technological process at the enterprises "Master Class Design", "Siphat egoch sanoat", "Balance Tex".
The first company produces 150 thousand units of leather shoes per year. "Sifat egoch sanoat" is able to produce 1.2 thousand sets of furniture per year, and "Balance Tex" - 400 thousand textiles. Young men and women from neighboring mahallas who were previously unemployed work and earn money in them. Due to the quality and affordability, the products replace imported analogues.
- We have enterprising, energetic people. So, we created the conditions, and things went uphill. Now it is necessary to help manufacturers reduce the cost. The cost price is a question of the entrepreneur's survival. If it decreases, it will be easier to export, the business will expand, it will be able to hire more workers," Shavkat Mirziyoyev said.
In other projects of the industrial zone, equipment is being installed. In general, it is planned to launch the production of ready-made clothing, leather goods, building materials, furniture, paper, food and chemical products. More than 6 thousand people living in the mahallas of Barkamol avlod, Yakkatut, Yangikhaet, Obzhuvoz, Lola, Chaman will be provided with work.
Here the President got acquainted with the exhibition of industrial products produced in Namangan. Instructions were given to develop along with the advanced branches of beekeeping, jewelry, fruit and vegetable growing.