Президент Шавкат Мирзиёев Марғилон шаҳридаги “Олтин ипак карвонсаройи” туристик марказини бориб кўрди.
Бу ерга келган киши қадим ўзбек хонадонларидаги муҳитни ҳис этади. Мажмуанинг биринчи қаватида гиламдўзлик, каштачилик, мисгарлик каби халқ ҳунармандчилиги хоналари жойлашган. Уларда сайёҳлар миллий маҳсулотларимизнинг тайёрланиш жараёнини яқиндан кўриши, харид қилиши мумкин.
Иккинчи қаватда жами 30 ўринли қадимий услубдаги карвонсарой ташкил этилган. Истиқболда мажмуа бир йилда 10 мингдан ортиқ сайёҳларга хизмат кўрсатиши мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари миллий ўзлигимизга ва ёшлар тарбиясига эътибори учун ҳунармандларга миннатдорлик билдирди.
- Ҳозирги юксак технологиялар асрида мана шундай оддий, самимий жойларни одам соғинади, - деди Шавкат Мирзиёев. - Бу ҳунарларни, бу маданиятни бобо-момоларимиз фақат қўли билан эмас, қалб қўри билан яратган. Бир пайтлар бу йўналишлар йўқолиб кетишига оз қолганди. Уларни асраб-авайлаётганингиз учун раҳмат. Бу маданиятимизни нафақат чет элликларга тарғиб қилиш, балки фарзандларимизга ҳам сингдириш керак.
Президент усталарнинг миллий ҳунарларни мактабларда ўргатиш таклифини қўллаб-қувватлади. Мутасаддиларга туризм салоҳиятини ошириш, уни тарғиб этишда кинодан оқилона фойдаланиш бўйича тавсиялар берилди.
Ўтган йили Марғилон шаҳрига «Жаҳон ипак ва икат ҳунармандлари шаҳри» мақоми берилган эди. Бундай мақомга Бухоро зардўзлик, Қўқон ёғоч ўймакорлиги бўйича сазовор бўлган.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил туристический центр «Олтин ипак карвонсаройи» в городе Маргилане.
Здесь созданы атмосфера и быт старинных узбекских домов. На первом этаже комплекса расположены мастерские ковроткачества, вышивки, медного ремесла и другие. Туристы могут вблизи наблюдать за процессом изготовления национальных изделий, а также приобрести их.
На втором этаже организован караван-сарай в традиционном стиле на 30 мест. В перспективе комплекс будет обслуживать более 10 тысяч туристов в год.
Глава государства поблагодарил ремесленников за продолжение народных промыслов и уделяемое внимание воспитанию молодежи.
- В нынешний век высоких технологий скучаешь по таким вот простым, душевным местам, - сказал Шавкат Мирзиёев. – Наши отцы и матери создавали эти ремесла, эту культуру, вкладывая не только труд, но и частицу своей души. Одно время ремесла оказались на грани исчезновения. Спасибо вам, что сохраняете их. Необходимо не только продвигать нашу культуру среди зарубежных гостей, но и приобщать к ней наших детей.
Президент поддержал предложение мастеров об обучении народным ремеслам в школах. Ответственным лицам даны рекомендации по повышению туристического потенциала, эффективному использованию киноискусства для его продвижения.
В прошлом году город Маргилан получил статус «Всемирного города мастеров» по шелку и икату. Такой же статус получили города Бухара (по золотошвейному искусству) и Коканд (по резьбе по дереву).