Тиббиётда хусусий секторга имконият берилгани рақобат ва сифатни оширишда муҳим омил бўлмоқда. Фарғона вилоятида бундай муассасалар 720 тага етди. Улардан бири Фарғона шаҳридаги “Meridian” тиббиёт марказидир.
Президент Шавкат Мирзиёев бу ерда яратилган шароитлар билан танишди.
2021 йил декабрда фойдаланишга топширилган клиника замонавий ташхис ва даволаш хизматлари кўрсатиб келмоқда. Бунинг учун Германия, Жанубий Корея, Япония ва Хитойдан замонавий ускуналар келтирилган. Шифохона 120 та стационар ўринга, йилига 2 мингта жарроҳлик амалиётини ўтказиш қувватига эга.
Эътиборлиси, ўтган йили тиббиёт маркази ҳузурида университет ҳам очилди. Ҳозир 600 нафар талаба ўқимоқда, уларга чет эллик ўқитувчилар сабоқ бераётир. Талабалар тиббиёт марказида амалиёт ўтайди.
Шу тариқа бу муассаса замонавий клиникалар, ташхис марказлари, лабораториялар ва университетни ўзида бирлаштирган тиббиёт кластерига айланди.
Давлатимиз раҳбари шифокорлар билан суҳбатлашди.
- Хусусий тиббиётга шароит яратганимиз ўзини оқлади, буни аҳоли қабул қилди. Чунки одамларимиз яхши яшашга интиляпти, ўз соғлиғига қараяпти. Аҳоли даромадини ошириш бўйича қилаётган ҳамма ҳаракатларимиз аслида шунинг учун - халқимизнинг соғлом ва фаровон яшаши учун, - деди Шавкат Мирзиёев.
Клиниканинг интервенцион кардиология, кардиохирургия, трансплантология, радиологияни йўлга қўйиш борасидаги лойиҳалари ҳақида маълумот берилди.

Providing the private sector with opportunities in medicine is becoming an important factor in increasing competition and quality in the field. There are 720 private medical organizations in the Fergana region. One of them is the Meridian Medical Center in the city of Fergana.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the conditions created here.
The clinic, commissioned in December 2021, provides modern diagnostic and therapeutic services. For this purpose, modern equipment from Germany, South Korea, Japan and China is installed here. The clinic has a hospital with 120 beds and is capable of performing 2,000 surgical operations per year.
It is noteworthy that last year a university was opened at the medical center. Now he teaches 600 students, foreign teachers are involved. Students are interning at a medical center.
Thus, the private clinic has turned into a medical cluster combining modern medical, diagnostic centers, laboratories and a university.
The head of our state talked with doctors.
- Our attention to creating conditions for private medicine has paid off, the population has accepted it well. Because our people strive to live well and begin to take more care of their health. All our efforts to increase the incomes of the population are aimed precisely at this – to provide people with a healthy and prosperous life," Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of State was informed about the clinic's projects to create departments of interventional cardiology, cardiac surgery, transplantology and radiology.