Тадбиркорга эркинлик берилса, қўллаб-қувватланса, гуркираб ривожланишига Шаҳрихон туманидаги “Elegant shoes and” корхонаси яққол мисол. Дастлаб ишни косибчилик шаклида бошлаган тадбиркор охирги тўрт йилда кичик бинода фаолият юритар эди. Ўтган йили тадбиркор ўз маблағи ҳисобидан 8 миллион долларлик янги корхона ташкил этди. Келажакни инобатга олиб, мажмуа 4 қаватли қилиб қурилган.
Президент Шавкат Мирзиёев мазкур корхона фаолияти билан танишди.
Ускуналар Туркия ва Хитойдан олиб келинган. Ишлаб чиқаришга туркиялик дизайнер ва технологлар жалб қилинган.
Биринчи босқичда 60 хил пойабзал ва чарм маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. Ҳозир бу ерда 500 киши меҳнат қилмоқда. Иккинчи босқичда яна шунча иш ўрни ташкил этилади.
Корхонанинг асосий мўлжали экспорт. Жорий йилда бу кўрсаткични 4 миллион долларга етказиш режалаштирилган. Тадбиркор Европа бозорига чиқмоқчи эканини айтди. Давлатимиз раҳбари бу бўйича мутасаддиларга кўрсатма берди.
- Чарм саноати ҳам драйверга айланяпти, корхоналар кўпайяпти, - деди Шавкат Мирзиёев. - Энди уларга кафолатланган хомашёни таъминлаб бериш керак. Иккинчидан, касаначилик асосида уйда ўтирган аёлларни ҳам жалб қилиш зарур. Умуман, бундай илғор корхоналарнинг ривожланишига кўмак бериб, кластерга айлантириш мумкин.
Мутасаддиларга илмий институтларга буюртма бериб, импорт бўлаётган хомашё материалларини маҳаллийлаштириш бўйича топшириқ берилди.
Давлатимиз раҳбари корхонада ишлаётган хотин-қизлар билан суҳбатлашди.
- Бугун Андижонга тадбиркорликни кенгайтириш, барқарор энергия манбалари яратиш, одамларнинг даромадини ошириш учун келдик. Ойликларингиз қачон ошади? Чиқарилаётган маҳсулотнинг бозори чаққон бўлса. Бунинг учун сифат, билим, малака керак. Шу боис хотин-қизларимизнинг касб эгаллашига алоҳида эътибор қиляпмиз. Она рози бўлса, оила ҳам, жамият ҳам рози бўлади, - деди Президент.

The Elegant shoes and enterprise in Shakhrikhan district is a vivid example of the rapid development of entrepreneurship with due attention and support. The entrepreneur, who started out as a master shoemaker, has kept a workshop in a small building for the last four years. Last year, he expanded his business at his own expense and created a new enterprise worth $ 8 million. Taking into account the prospective development, a 4-storey complex was built.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of this enterprise.
Equipment from Turkey and China is installed here, Turkish designers and technologists are involved.
At the first stage, the production of 60 different types of shoes and leather products was launched. Now 500 people work here. At the second stage, the same number of jobs will be created.
The main purpose of the company is export. This year it is planned to increase sales abroad to $ 4 million. The entrepreneur stated that he aspires to enter the European market. In this regard, the Head of state gave appropriate instructions to the responsible persons.
- The leather industry is also becoming a driver, the number of such enterprises is growing, - said Shavkat Mirziyoyev. - Now it is necessary to provide them with guaranteed raw materials. Secondly, it is important to provide orders to women sitting at home. In general, with the proper support of such advanced enterprises, it is possible to turn them into a cluster.
The responsible persons were instructed to work out the issue of localization of imported materials together with scientific institutes.
The head of our state talked with women working at the enterprise.
- Today we have come to Andijan to consider the issues of expanding entrepreneurship, creating sustainable energy sources, and increasing the incomes of the population. When will your salary increase? When the products you produce will sell well on the market. And this requires quality, knowledge, skills. Therefore, we pay special attention to the professional training of our women. If a woman is satisfied, the family and society will also be satisfied," the President said.