Тадбиркорга эркинлик берилса, қўллаб-қувватланса, гуркираб ривожланишига Шаҳрихон туманидаги “Elegant shoes and” корхонаси яққол мисол. Дастлаб ишни косибчилик шаклида бошлаган тадбиркор охирги тўрт йилда кичик бинода фаолият юритар эди. Ўтган йили тадбиркор ўз маблағи ҳисобидан 8 миллион долларлик янги корхона ташкил этди. Келажакни инобатга олиб, мажмуа 4 қаватли қилиб қурилган.
Президент Шавкат Мирзиёев мазкур корхона фаолияти билан танишди.
Ускуналар Туркия ва Хитойдан олиб келинган. Ишлаб чиқаришга туркиялик дизайнер ва технологлар жалб қилинган.
Биринчи босқичда 60 хил пойабзал ва чарм маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. Ҳозир бу ерда 500 киши меҳнат қилмоқда. Иккинчи босқичда яна шунча иш ўрни ташкил этилади.
Корхонанинг асосий мўлжали экспорт. Жорий йилда бу кўрсаткични 4 миллион долларга етказиш режалаштирилган. Тадбиркор Европа бозорига чиқмоқчи эканини айтди. Давлатимиз раҳбари бу бўйича мутасаддиларга кўрсатма берди.
- Чарм саноати ҳам драйверга айланяпти, корхоналар кўпайяпти, - деди Шавкат Мирзиёев. - Энди уларга кафолатланган хомашёни таъминлаб бериш керак. Иккинчидан, касаначилик асосида уйда ўтирган аёлларни ҳам жалб қилиш зарур. Умуман, бундай илғор корхоналарнинг ривожланишига кўмак бериб, кластерга айлантириш мумкин.
Мутасаддиларга илмий институтларга буюртма бериб, импорт бўлаётган хомашё материалларини маҳаллийлаштириш бўйича топшириқ берилди.
Давлатимиз раҳбари корхонада ишлаётган хотин-қизлар билан суҳбатлашди.
- Бугун Андижонга тадбиркорликни кенгайтириш, барқарор энергия манбалари яратиш, одамларнинг даромадини ошириш учун келдик. Ойликларингиз қачон ошади? Чиқарилаётган маҳсулотнинг бозори чаққон бўлса. Бунинг учун сифат, билим, малака керак. Шу боис хотин-қизларимизнинг касб эгаллашига алоҳида эътибор қиляпмиз. Она рози бўлса, оила ҳам, жамият ҳам рози бўлади, - деди Президент.

Предприятие «Elegant shoes and» в Шахриханском районе – наглядный пример бурного развития предпринимательства при должном внимании и поддержке. Предприниматель, начинавший как мастер-обувщик, последние четыре года держал мастерскую в небольшом здании. В прошлом году он за счет собственных средств расширил свое дело и создал новое предприятие стоимостью 8 миллионов долларов. С учетом перспективного развития был построен 4-этажный комплекс.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью этого предприятия.
Здесь установлено оборудование из Турции и Китая, привлечены турецкие дизайнеры и технологи.
На первом этапе запущено производство 60 различных видов обуви и изделий из кожи. Сейчас здесь трудятся 500 человек. На втором этапе будет создано столько же рабочих мест.
Основной целью предприятия является экспорт. В этом году планируется довести продажи за рубеж до 4 миллионов долларов. Предприниматель заявил, что стремится выйти на европейский рынок. В связи с этим глава государства дал соответствующие указания ответственным лицам.
- Кожевенная промышленность тоже становится драйвером, число таких предприятий растет, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Теперь необходимо обеспечить их гарантированным сырьем. Во-вторых, важно предоставлять заказы женщинам, сидящим дома. В целом при надлежащей поддержке таких передовых предприятий можно превратить их в кластер.
Ответственным лицам поручено совместно с научными институтами проработать вопрос локализации импортируемых материалов.
Глава нашего государства побеседовал с женщинами, работающими на предприятии.
- Сегодня мы приехали в Андижан, чтобы рассмотреть вопросы расширения предпринимательства, создания устойчивых источников энергии, повышения доходов населения. Когда у вас увеличится зарплата? Когда выпускаемая вами продукция будет хорошо продаваться на рынке. А для этого нужны качество, знания, навыки. Поэтому мы уделяем особое внимание профессиональному обучению наших женщин. Если женщина довольна, семья и общество также будут довольны, - сказал Президент.