Президент Шавкат Мирзиёевнинг Андижон вилоятига ташрифи Бўстон туманидан бошланди.
Бу ерда яқинда “Сайёра фаввораси” масъулияти чекланган жамияти томонидан тўқимачилик корхонаси ишга туширилган эди.
Умумий қиймати 113 миллиард сўмлик ушбу лойиҳа доирасида бино барпо этилиб, Туркиядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилди. Эркаклар, аёллар ва болалар учун 50 турдан ортиқ, йилига 1 миллион 200 минг дона тайёр трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Мингга яқин маҳаллий аҳоли иш билан таъминланди.
Корхонанинг “Elegance SM” бренди остидаги сифатли, бежирим маҳсулотларнинг асосий қисми экспортга йўналтирилган. Йиллик экспорт ҳажми 4 миллион доллар бўлиши мўлжалланган.
- Бу корхонага замин яратаётганимизда бугунгидай бўлиб кетишига кўпчилик ишонмаганди. Бўстон иқтисодий жиҳатдан орқада қолган туманлардан эди. Мана шундай корхоналар очилиб, одамларимиз даромад топаётгани қувонарли. Буни давом эттириб, иш ўринларини кўпайтиришимиз керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Шу ернинг ўзида касб-ҳунарга қайта тайёрлаш ўқув маркази ташкил этилган. Унда ҳудуддаги ишсиз фуқаролар ҳунар ўрганиб, ўз йўлини топмоқда. Жумладан, яқинда 200 нафар эҳтиёжманд хотин-қиз касбга ўқитилиб, ишга олинди.
Президент улар билан суҳбатда аёлнинг билимли, ҳунарли бўлиши оиланинг катта ютуғи эканини таъкидлади. Корхонага муваффақият, аёлларга оилавий фаровонлик тилади.

The trip of President Shavkat Mirziyoyev to the Andijan region began with the Bustan district.
Recently, a textile enterprise of the limited liability company "Sayera Favvorasi" was put into operation here.
As part of the project with a total cost of 113 billion soums, a production building was built, which is equipped with modern equipment from Turkey. The production of more than 50 types of ready-made knitwear for men, women and children has been mastered. The production capacity is 1 million 200 thousand units per year. About a thousand local residents are provided with work.
The main part of the quality products of the company is exported under the brand "Elegance SM". The annual export volume is expected to reach $4 million.
- When we started creating conditions for this enterprise, many did not believe that it would work successfully. Bustan was one of the economically backward districts. I am glad that such enterprises are opening, and people are finding a source of income. It is necessary to continue this work and increase the number of jobs," the head of state said.
A vocational training center has also been opened here. In it, unemployed residents of the region study professions. In particular, 200 socially disadvantaged women have recently been trained and employed.
In an interview with them, the President noted that a woman's education and profession is a great achievement of the family. He wished success to the company and family well-being to women.