Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга давлат ташрифи билан Бишкек шаҳрига келди.
Икки мамлакатнинг давлат байроқлари билан безатилган “Манас” халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонларни Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров ва унинг рафиқаси кутиб олди.
Бу ерда давлат раҳбарларига Ўзбекистон ва Қирғизистон халқлари ўртасидаги дўстликни тараннум этувчи мусиқий-фольклор чиқишлар намойиш этилди.
Сўнг Президентимиз Қирғизистон Бош вазири Акилбек Жапаров ҳамроҳлигида “Ата-Бейит” миллий тарихий-ёдгорлик мажмуасига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари 1916 йилги фожиали воқеаларнинг қурбонлари хотирасига бағишланган “Уркун” ёдгорлиги пойига гул қўйди.
Мажмуа 2000 йилда қирғиз давлатчилигининг энг муҳим босқичлари ҳақидаги тарихий хотирани тиклаш ва асраб-авайлаш мақсадида ташкил этилган. Қирғиз халқининг улуғ ёзувчиси Чингиз Айтматов таклифи билан ёдгорликка “Ата-Бейит” – “Оталар қабри” деган ном берилган.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and his wife arrived in Bishkek on a state visit.
At the Manas International Airport, decorated with the national flags of the two countries, the distinguished guests were met by the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov and his wife.
Here, the heads of state are presented folklore and musical numbers celebrating the friendship of the peoples of Uzbekistan and Kyrgyzstan.
Then the President of our country, accompanied by the Prime Minister of Kyrgyzstan Akylbek Japarov, visited the National Historical and Memorial Complex “Ata-Beyit".
The Head of our state laid a wreath at the Urkun memorial in memory of those who died during the tragic events of 1916.
The complex, which opened in 2000, was created with the aim of restoring and preserving the historical memory of the most important stages of the development of the Kyrgyz statehood. The memorial was named Ata-Beyit, "The Grave of the Fathers," at the suggestion of the outstanding Kyrgyz writer Chingiz Aitmatov.