Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга давлат ташрифи билан Бишкек шаҳрига келди.
Икки мамлакатнинг давлат байроқлари билан безатилган “Манас” халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонларни Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров ва унинг рафиқаси кутиб олди.
Бу ерда давлат раҳбарларига Ўзбекистон ва Қирғизистон халқлари ўртасидаги дўстликни тараннум этувчи мусиқий-фольклор чиқишлар намойиш этилди.
Сўнг Президентимиз Қирғизистон Бош вазири Акилбек Жапаров ҳамроҳлигида “Ата-Бейит” миллий тарихий-ёдгорлик мажмуасига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари 1916 йилги фожиали воқеаларнинг қурбонлари хотирасига бағишланган “Уркун” ёдгорлиги пойига гул қўйди.
Мажмуа 2000 йилда қирғиз давлатчилигининг энг муҳим босқичлари ҳақидаги тарихий хотирани тиклаш ва асраб-авайлаш мақсадида ташкил этилган. Қирғиз халқининг улуғ ёзувчиси Чингиз Айтматов таклифи билан ёдгорликка “Ата-Бейит” – “Оталар қабри” деган ном берилган.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой прибыл с государственным визитом в Бишкек.
В международном аэропорту «Манас», украшенном государственными флагами двух стран, высоких гостей встретили Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров с супругой.
Здесь главам государств представлены фольклорно-музыкальные номера, воспевающие дружбу народов Узбекистана и Кыргызстана.
Затем Президент нашей страны в сопровождении Премьер-министра Кыргызстана Акылбека Жапарова посетил Национальный историко-мемориальный комплекс “Ата-Бейит”.
Глава нашего государства возложил венок к мемориалу “Уркун” в память о погибших в ходе трагических событий 1916 года.
Комплекс, открывшийся в 2000 году, создан с целью восстановления и сохранения исторической памяти о самых важных этапах развития кыргызской государственности. Мемориал по предложению выдающегося кыргызского писателя Чингиза Айтматова был назван «Ата-Бейит» - «Могила отцов».