Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 январь куни ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг йиғилиши доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Эрон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Ҳусайн Амир Абдуллаҳиён бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида ташқи ишлар вазири давлатимиз раҳбарига Эрон Президенти Иброҳим Раисийнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Эрон Президентининг ўтган йил сентябрь ойида Ўзбекистонга амалга оширилган расмий ташрифи давомида эришилган келишувлар икки давлат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мустаҳкам асос яратгани таъкидланди.
Ўзбекистон етакчиси ўзаро мулоқотлар фаоллашгани, савдо изчил ошиб бораётгани ва етакчи корхоналарнинг кооперацияси кучайганини мамнуният билан қайд этди.
Транспорт ва логистика соҳаларидаги ҳамкорликни илгари суриш, жумладан, Чобаҳор ва Бандар-Аббос портларидан самарали фойдаланиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бўлажак тадбирлар режаси кўриб чиқилди, халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.

On January 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Islamic Republic of Iran headed by Foreign Minister Hussein Amir Abdollahiyan, who is in our country as part of the program of the meeting of the ECO Council of Foreign Ministers.
At the beginning of the meeting, the Foreign Minister conveyed to the head of our state the sincere greetings and best wishes of Iranian President Ibrohim Raisi.
It was stressed that the agreements reached during the official visit of the Iranian President to Uzbekistan in September last year laid a solid foundation for the further development of multifaceted cooperation between the two states.
The Leader of Uzbekistan noted with satisfaction the intensification of contacts, the progressive growth of mutual trade and the strengthening of cooperation between leading enterprises.
Particular attention was paid to the promotion of cooperation in the field of transport and logistics, in particular, the effective use of the ports of Chabahar and Bandar Abbas.
The schedule of upcoming events was also reviewed, and an exchange of views on current international topics took place.