Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 январь куни Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгаши йиғилишида иштирок этган Озарбайжон Республикаси ташқи ишлар вазири Жайхун Байрамовни қабул қилди.
Суҳбат аввалида Озарбайжон ташқи сиёсий идораси раҳбари Ўзбекистон етакчисига Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг самимий саломи ва тилакларини етказди.
Ўзбекистон-Озарбайжон стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди. Олий даражадаги келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзаро савдонинг ошиб бораётгани, автомобиллар ишлаб чиқариш, пахта-тўқимачилик ва ипакчилик кластерларини ташкил этиш борасидаги кооперация лойиҳаларининг бориши мамнуният билан қайд этилди.
Бундан ташқари, нефть-газ ва кимё саноати бўйича йирик лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Қўшма инвестиция фонди ташкил этилмоқда.
Халқаро ва минтақавий тузилмалар, шу жумладан Туркий давлатлар ташкилоти, Қўшилмаслик ҳаракати, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти доирасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.

On January 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, who participated in a meeting of the Council of Foreign Ministers of the Economic Cooperation Organization.
At the beginning of the conversation, the head of the Azerbaijani Foreign Ministry conveyed to the leader of Uzbekistan the sincere greetings and wishes of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
The issues of further development of the Uzbek-Azerbaijani relations of strategic partnership were considered. Special attention is paid to the practical implementation of agreements at the highest level.
The growth of mutual trade, the implementation of cooperation projects for the production of cars, the creation of cotton-textile and sericulture clusters were noted with satisfaction.
In addition, major projects in the oil and gas and chemical industries are being worked out. A joint investment fund is being created.
Issues of cooperation within the framework of international and regional structures, including the Organization of Turkic States, the Non-Aligned Movement, and the Economic Cooperation Organization were discussed.