Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 январь куни ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгаши тадбирлари доирасида Тошкент шаҳрида бўлиб турган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередовни қабул қилди.
Вазир Рашид Мередов давлатимиз раҳбарига Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва Халқ Маслаҳати Раиси, Миллат Етакчиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг самимий саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда 2022 йилнинг 14-15 июль кунларидаги Туркманистон Президентининг Ўзбекистонга давлат ташрифи ва 21-22 октябрь кунларидаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Туркманистонга расмий ташрифи давомида эришилган олий даражадаги келишувларни амалга ошириш жиҳатлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон-Туркманистон стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш, иқтисодиёт, савдо, саноат кооперацияси, энергетика, транспорт ва логистика соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтириш, ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида қатор қўшма тадбирлар – Ҳукуматлараро комиссия, Сув хўжалиги масалалари бўйича қўшма комиссиянинг навбатдаги йиғилишлари, ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувлар, маданий ва бошқа тадбирлар ўтказилиши таъкидланди.
Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Бўлажак учрашувлар режаси кўриб чиқилди.

On January 24, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Rashid Meredov, the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers and the Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan, who was in Tashkent as part of ECO Foreign Ministers Council events.
Minister Rashid Meredov conveyed warm greetings and good wishes from Turkmen President Serdar Berdymukhamedov and the Chairman of the Halk Maslakhaty, the Leader of the Nation Gurbanguly Berdymukhamedov to the President of our country.
During the meeting, the sides discussed the aspects of practical implementation of high-level agreements, reached during the state visit of the President of Turkmenistan to Uzbekistan on July 14-15 and the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan to Turkmenistan on October 21-22, 2022.
The parties considered the issues of further deepening Uzbek-Turkmen relations of strategic partnership, enhancing cooperation in economy, trade, industrial cooperation, energy, transport and logistics, activation of interregional contacts, cultural and humanitarian exchange.
It was agreed to hold a number of joint events - regular meetings of the Intergovernmental Commission, joint Commission on water issues, inter-ministerial political consultations, cultural and other events in the first quarter of this year.
There was also an exchange of views on current issues of the regional and international agenda. The leaders have also considered the schedule of forthcoming meetings.