20 январь куни мактабларда хорижий тиллар ва касб ўргатиш тизимини ривожлантириш масалалари бўйича кенгайтирилган йиғилиш ўтказилди.
Президент Шавкат Мирзиёев халқимизга Мурожаатномасида “ижтимоий давлат” тамойилига алоҳида эътибор қаратган эди. Айнан айтганда, “Ижтимоий давлат бу, энг аввало, инсон салоҳиятини рўёбга чиқариш учун тенг имкониятлар, одамлар муносиб ҳаёт кечиришига зарур шароитлар яратиш, камбағалликни қисқартириш, демакдир”.
Бунга эришишнинг асоси, биринчи навбатда, таълим. Шу боис Мурожаатномада мактаб ўқувчиларини камида иккита хорижий тил ва битта касб-ҳунарга ўргатиш устувор вазифа этиб белгиланган эди.
Сўнгги йилларда таълимга, ўқитувчиларга эътибор ошди, олий таълимда қабул сони ва йўналишлар кўпайди. Лекин, мактаблардаги сифат ҳали талаб даражасига чиққани йўқ. Масалан, 11 йил мактабда ўқиган бола чет тилини мукаммал билмайди. Шароит ва мутахассислар йўқлиги сабабли ёшларни касбларга қизиқтириш муҳити шаклланмаган. Мактаб битирувчиларининг 50 фоизи меҳнат бозорига ҳеч қандай касбга эга бўлмасдан кириб келмоқда.
Шу боис йиғилишда хорижий тилларни ўқитиш сифатини ошириш ва ўқувчиларни касбга йўналтириш масалалари муҳокама қилинди.
– Мактабдан касб ва тилни билиб чиққан бола жамиятимизнинг катта ютуғи, билмагани муаммо, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу тажрибани жорий этиш учун ҳар бир вилоятдан биттадан шаҳар ва иккитадан туман танлаб олинган. Улардаги 2 мингдан ортиқ мактабларнинг шароити, педагоглар малакаси, ўқувчиларнинг касб-ҳунар ва хорижий тилларга қизиқиши ўрганилган.
Энди туман ва маҳаллаларнинг хусусиятидан келиб чиқиб, ўқувчилар мактабнинг ўзида 64 хил ишчи касбларга ўргатилиши кўзда тутилмоқда.
Шу боис ҳокимликларга ушбу танлаб олинган мактабларда касб-ҳунар устахоналари ташкил этиш, уларни жиҳозлаш ва зарур ашёлар билан таъминлаш вазифаси қўйилди. Бунга ёшлар етакчилари ва тадбиркорлар ҳам жалб этилади, Ёшлар жамғармасидан маблағлар йўналтирилади.
– Ҳозир тадбиркорлар, ишлаб чиқарувчиларни шу масала қийнаяпти: бўш иш жойи кўп, ойлиги ҳам яхши, лекин ўқуви ва кўникмаси бор ишчи йўқ. Агар бу тизим тўғри ташкил қилинса, биздаги демографик ўсиш билан катта натижаларга эришса бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
Шунингдек, ўқувчиларни ахборот технологиялари ва “креатив индустрия” бўйича замонавий касбларга ўргатиш муҳимлиги таъкидланди.
Чет тилларини сифатли ўргатиш учун мактабларга “тил эгаси” бўлган педагоглар жалб қилиш, Президент мактабларининг тил ўргатиш тажрибаси, дарслик ва дастурларини татбиқ этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда вилоят ҳокимлари танланган мактаблар мисолида хорижий тиллар ва касб ўргатишни ривожлантиришга оид режалар юзасидан ахборот берди.
Шунингдек, Президент тармоқ ва ҳудудлар раҳбарларига қиш мавсумида аҳолини энергия ресурслари билан барқарор таъминлаш борасида масъулият ва назоратни кучайтириши лозимлигини кўрсатиб ўтди. Тадбиркор ва корхоналар фаолиятидаги муаммоли масалаларни ҳал қилишда уларга яқиндан кўмаклашиш, зарур ҳолларда молиявий ресурслар ажратиш, озиқ-овқат маҳсулотлари нархларининг асоссиз ошиб кетишининг олдини олиш ва бозорларда таклифни кўпайтириш юзасидан тегишли кўрсатмалар берилди.

On January 20, an expanded meeting was held on the development of the system of teaching foreign languages and vocational training in schools.
In his Message to the people of our country, President Shavkat Mirziyoyev paid special attention to the principle of the "welfare state", noting that the welfare state means, first of all, creating equal opportunities for people to realize their potential and the necessary conditions for their decent life and poverty reduction.
The most important basis for achieving this goal is education. Therefore, in the Message, the priority task is to teach schoolchildren at least two foreign languages and one profession.
In recent years, attention to education and teachers has increased, the admission quota and the number of areas of study in higher education institutions have increased. However, the quality of school education has not yet reached the required level. For example, in most cases, a child who has studied at school for 11 years does not know a foreign language perfectly after graduation. Due to the lack of conditions and specialists, students do not form an interest in professions. Half of school graduates enter the labor market without any professional skills.
In this regard, the meeting discussed issues of improving the quality of teaching foreign languages and professional orientation of students.
"A child who has mastered a profession and a language at school will be a great achievement for our society," Shavkat Mirziyoyev said.
One city and two districts in each region were selected for the implementation of this system. The conditions, qualifications of teachers, students' interest in professions and foreign languages in more than 2 thousand schools were studied.
Now it is planned to establish training in these schools for 64 types of working professions based on the characteristics of districts and mahallas.
Khokims are tasked with organizing, equipping and providing professional workshops in selected schools with the necessary materials. Youth leaders and entrepreneurs will be involved in them, funds from the Youth Support Fund will be allocated.
- Now entrepreneurs and manufacturers are concerned about the question: there are a lot of free jobs, wages are good, but there are no workers with knowledge and skills. If this system is properly organized, with our demographic growth, great results can be achieved," the head of state said.
The importance of teaching students modern professions in the field of information technology and the creative industry was also emphasized.
For high-quality teaching of foreign languages, instructions are given on attracting native-speaking teachers to schools, introducing the experience, textbooks and programs of Presidential schools on language teaching.
At the meeting, the khokims of the regions presented information on plans for the development of the system of teaching foreign languages and vocational training on the example of selected schools.
Also, the head of state pointed out to the heads of industries and regions the need to strengthen responsibility and control over the stable supply of energy resources to the population in the winter season. Relevant instructions were given on close assistance to entrepreneurs and enterprises in solving problematic issues in their activities, in necessary cases - allocating financial resources to them, preventing unjustified price increases for food products and increasing supply in the markets.