Ўзбекистон Республикаси Президентининг 12 январдаги фармонларига мувофиқ, мамлакатимиз Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 31 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг бир гуруҳ ходимлари ҳарбий унвонлар, орден ва медаллар билан тақдирланган эди.
13 январь куни Президент Администрациясида ушбу юксак мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев барча ҳарбий хизматчиларни ва соҳа фахрийларини мазкур шонли сана билан табриклади.
– Мамлакатнинг ҳарбий салоҳияти замонавий қурол-яроғ ва ҳарбий техника билан бирга ботир аскар ва офицерлар билан, уларнинг жисмоний ва маънавий тайёргарлиги билан белгиланади. Шу маънода, миллий армиямизнинг чинакам қудрати бу аввало сизлар – ўз ҳаётини Ватан ҳимоясидек муқаддас ишга бағишлаган жонкуяр ва фидойи инсонлардир, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мамлакатимизда ихчам ва тезкор, катта ҳарбий салоҳиятга эга замонавий армия барпо этилди. Ўзбекистон Қуролли Кучларининг янги, муносиб авлоди шаклланди. Президентимиз ғояси асосида халқ билан армия бир тану бир жон бўлди. Ҳарбийлик обрў-эътиборли касбга, ёшлар орзу қиладиган соҳага айланди.
Давлатимиз раҳбари бугунги қудратли армияни барпо этишда минг-минглаб фидойи инсонларнинг улкан хизматлари борлигини таъкидлади.
– Барча ислоҳотларимиз замирида “инсонни қадрлаш” деган олижаноб мақсад мужассам, – деди Президент. – Бу, энг аввало, ҳар бир фуқаронинг оиласини, маҳалласи тинчлигини, юрт осойишталигини таъминлаш дегани. Инсонни қадрлаш учун биринчи навбатда осмонимиз мусаффо, сарҳадларимиз дахлсиз, чегараларимиз мустаҳкам бўлиши керак. Бугун сизлар мана шундай вазифани шараф билан адо этмоқдасиз.
Маросимда давлатимиз раҳбари ҳарбий унвон тўғрисидаги гувоҳномаларни, орден ва медалларни тантанали равишда топширди. Ватан ҳимоячиларига мустаҳкам соғлик, азму шижоат, масъулиятли хизматида муваффақиятлар тилади.
Бу йилги тантанали тадбир яна жиҳати билан эсда қоларли бўлди. Маълумки, Амир Темур бобомиз биронта жангда енгилмаган, Соҳибқироннинг байроғи ҳамиша баланд ҳилпираб турган. У бугунги авлодлар учун қатъият, ҳарбий маҳорат, ғурур ва ифтихор тимсолидир.
Шу боис Президентимиз ташаббуси билан армия тизимида “Амир Темур жанговар байроғи” мукофоти таъсис этилди. Бу борада ўтказилган танловда Марказий ҳарбий округ ғолиб бўлди.
Маросимда ушбу округ қўмондонига илк бор “Амир Темур жанговар байроғи” тантанали равишда топширилди.
– Бу округ ўтган қисқа даврда ҳарбий хизматчиларни жисмоний ва маънавий тайёрлаш, ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, ҳарбий қисмларда ўқув-моддий базани мустаҳкамлаш бўйича муҳим натижаларга эришди. Бу ижобий тажрибани чуқур ўрганиб, уни барча қўшинларга татбиқ этиш зарур, деб ҳисоблайман. Шу билан бирга, барча ҳарбий округларимизга Амир Темур бобомизнинг музаффар байроғига сазовор бўлиш бахтини тилайман, – деди Олий Бош Қўмондон.
Мукофотланганлар номидан сўзга чиққанлар юксак ишонч ва эътибор учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

Защитникам Родины вручены государственные награды
Согласно указам Президента Республики Узбекистан от 12 января по случаю 31-й годовщины образования Вооруженных Сил нашей страны и Дня защитников Родины группа военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов была удостоена воинских званий, орденов и медалей.
13 января в Администрации Президента состоялась церемония вручения этих высоких наград.
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев поздравил всех военнослужащих и ветеранов с праздником.
- Военный потенциал страны определяется не только современным вооружением и военной техникой, но и отвагой, физической и моральной готовностью солдат и офицеров. В этом смысле настоящая сила нашей национальной армии – это прежде всего вы – самоотверженные люди, посвятившие свою жизнь священному делу защиты Родины, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В нашей стране построена современная, компактная и мобильная армия с большим военным потенциалом. Сформировано новая, достойная смена Вооруженных Сил Узбекистана. Утверждена инициированная Президентом идея о том, что народ и армия должны быть едины. Служба в армии стала престижной профессией, сферой, куда мечтают попасть многие молодые люди.
Глава нашего государства подчеркнул, что тысячи и тысячи самоотверженных людей внесли большой вклад в создание сегодняшней сильной армии.
- В основе всех наших реформ лежит благородная цель "ценить человека", - сказал Президент. - В первую очередь это означает обеспечение мирной и спокойной жизни каждого гражданина, каждой семьи, махалли и страны в целом. Чтобы ценить человека, прежде всего, наше небо должно быть чистым, наши границы должны быть неприкосновенными и крепкими. Сегодня вы с честью выполняете эту​задачу.
На церемонии глава государства торжественно вручил свидетельства о военных званиях, ордена и медали. Он пожелал защитникам Родины крепкого здоровья, успехов в их почетной службе.
Торжественная церемония этого года запомнится еще одной примечательной особенностью. Как известно, наш предок Амир Темур не проиграл ни одной битвы, флаг Сахибкирана всегда высоко реял над полями сражений. Это знамя является символом решимости, доблести, гордости и чести для нынешних поколений.
Поэтому по инициативе Президента был учрежден армейский конкурс «За боевое знамя Амира Темура», победителем которого в этом году стал Центральный военный округ.
На церемонии командующему округом было торжественно вручено «Боевое знамя Амира Темура».
- За минувшее короткое время в этом округе достигнуты важные результаты в деле физической и духовной подготовки военнослужащих, воспитания молодежи в духе патриотизма, укрепления учебно-материальной базы в воинских частях. Считаю, что необходимо глубоко изучить положительный опыт этого военного округа и распространить его на все войска. Вместе с тем желаю всем нашим военным округам чести быть удостоенными победоносного знамени нашего предка Амира Темура, - сказал Верховный Главнокомандующий.
Выступившие от имени награжденных выразили признательность руководителю нашей страны за высокое доверие и внимание.