Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Модининг таклифига биноан 12 январь куни “Глобал Жануб овози” саммитининг ялпи мажлисида иштирок этади.
Ҳиндистон раислигида онлайн шаклда ўтказиладиган тадбирда Бангладеш, Вьетнам, Камбоджа, Мўғулистон, Бирлашган Араб Амирликлари, Таиланд ва бошқа мамлакатларнинг давлат ва ҳукумат раҳбарлари ҳам қатнашади. Жами 120 та мамлакат делегациялари таклиф қилинган.
Ҳиндистоннинг “Катта йигирматалик”даги раислиги доирасида ўтказилаётган саммитнинг мақсади ривожланаётган мамлакатларнинг манфаатларини илгари суриш ва долзарб муаммоларини ҳал этиш йўлида, шу жумладан иқтисодиёт, экология, энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлиги, соғлиқни сақлаш, инсон ресурсларини ривожлантириш, инновациялар, туризм ва бошқа йўналишлардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштириш мақсадида фикр алмашиш ва аниқ таклифларни ишлаб чиқишдан иборат.

On January 12, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the Prime Minister of the Republic of India, Narendra Modi, will participate in the plenary session of the «Voice of Global South» Summit.
The heads of states and governments of Bangladesh, Vietnam, Cambodia, Mongolia, the United Arab Emirates, Thailand and others will also attend the event, which will be held online under the chairmanship of the Indian side. The delegations from 120 countries are invited to take part in the Summit.
The Summit, to be held under the India’s G20 Presidency, aims to exchange views and develop specific proposals for deepening mutually beneficial cooperation in order to promote the interests and solve pressing issues of the developing countries, including in the fields of economy, ecology, energy and food security, healthcare, human resource development, innovation, tourism and other areas.