4 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон-Россия кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг ривожланиш суръати, шу жумладан ўзаро товар айирбошлаш ортаётгани, Ўзбекистон ва Россиянинг етакчи компаниялари иштирокида қўшма корхона ва кооперация лойиҳалари сони ошаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Мамлакатларимиз ҳудудлари ўртасидаги фаол мулоқотларни давом эттириш, шу мақсадда ҳар йили Тошкент шаҳрида ўтказилаётган «Иннопром. Марказий Осиё» халқаро кўргазмаси ҳамда Ўзбекистон-Россия Ҳудудлар форуми имкониятларини самарали ишга солиш муҳимлиги таъкидланди.
Нефть-газ соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари томонидан 2022 йилнинг 26-27 декабрь кунлари Санкт-Петербург шаҳрида ўтган МДҲ норасмий саммитининг самарали натижаларини юксак баҳоланди.
Ўзбекистон ва Россия етакчиларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек самимий, дўстона ва амалий руҳда ўтди.

On January 4, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The leaders considered the issues of further deepening the Uzbek-Russian relations of comprehensive strategic partnership.
The sides noted with satisfaction the dynamics of bilateral trade and economic cooperation, including the growth of mutual trade turnover, increase in the number of joint ventures and cooperation projects involving leading companies of Uzbekistan and Russia.
The parties stressed the importance of continuing intensive contacts between the regions of the two countries, making effective use of the opportunities offered by the annually held Tashkent international exhibition «Innoprom. Central Asia», as well as the Uzbek-Russian Forum of the regions.
A special emphasis has been placed on the issues of the expansion of mutually beneficial cooperation in oil and gas sector.
The President also highly appreciated the productive outcomes of the CIS informal summit in St. Petersburg on December 26-27, 2022.
The telephone conversation between leaders of Uzbekistan and Russia has been held in a traditionally warm, friendly and business atmosphere.