Президент Шавкат Мирзиёев 29 декабрь куни “Таълим сифатини ошириш – Янги Ўзбекистон тараққиётининг яккаю ягона тўғри йўлидир!” мавзусидаги замонавий дарсликлар кўргазмаси билан танишди.
Тараққиётнинг тамал тоши ҳам, мамлакатни қудратли, миллатни буюк қиладиган куч ҳам илм-фан, таълим ва тарбиядир, деган эди Шавкат Мирзиёев. Шунинг учун бу соҳанинг барча босқичлари тубдан ислоҳ қилиниб, комплекс ривожлантирилмоқда. Мамлакатимизнинг Тараққиёт стратегиясида тўртинчи устувор йўналиш айнан таълим соҳасини, инсон капиталини ривожлантиришга қаратилган. Бунга мутаносиб равишда 2023 йилга “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили”, деб ном берилди.
Таълим сифатини ошириш, болаларни ўқишга қизиқтиришнинг муҳим омили, биринчи навбатда, яхши дарслик. Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 29 апрелдаги фармони билан тасдиқланган Халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясида ўқитиш методикасини такомиллаштириш вазифалари белгиланган эди. Шунга мувофиқ, ўтган уч йил давомида дарсликларни янгилаш бўйича иш олиб борилди. Махсус ишчи гуруҳ томонидан илғор хорижий методика асосида 1-4-синф китоблари янгидан тайёрланди.
Кўргазмада давлатимиз раҳбарига ушбу дарсликлар мазмуни ҳақида маълумот берилди. Улар XXI аср кишиси учун энг зарур бўлган “4К” кўникмаси бўйича ишлаб чиқилган (критик фикрлаш, креативлик, коллаборация, коммуникация). Яъни, бу ўқувчиларда танқидий фикрлаш, ижодий ёндашув, жамоада ишлаш ва мулоқот кўникмаларини шакллантиради.
Янги дарсликларни тайёрлашда PISA, PIRLS, TIMSS, EGMA, EGRA каби халқаро дастурлардаги намунавий вазифалар асос қилиб олинган. Дарслик билан бирга машғулот дафтарлари, ўқитувчилар учун методик қўлланмалар ҳам чоп этилган. Шунингдек, бу тизимга Estudy электрон таълим платформаси интеграция қилинган. Ундан дарс пайтида ҳам, бўш вақтда ҳам фойдаланиш мумкин.
Президент янги дарсликлар билан танишиб, уларнинг мазмуни юзасидан тавсиялар берди.
- Дунё педагоглари тажрибасидан фойдаланган яхши. Шу билан бирга, дарсликларда миллий ғоя, аждодларимиз мероси ҳам бўлиши керак. Масалан, жадид боболаримиз таълим бўйича қанча ишлар қилган. Яқинда Элбек домлани ўқидим. «Қиз болани ўқитган давлат бутун жамиятни ўқитган бўлади» деб ёзган экан. Бизнинг дарсликларимизда бундай гаплар йўқ-ку. Нима демоқчиман? Янги дарсликларни шундай мукаммал тайёрлаш керакки, кейинчалик бунга яна қайтмайлик. Бугунги таълим қирқ йилдан кейин биз ҳақимизда сўзлайди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Дарсликларни амалда татбиқ қилиш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Мазкур янги дарсликлар халқаро экспертизадан ўтказилиб, пойтахтимиздаги 134-мактабда синаб кўрилди. Бирламчи натижаларга кўра, улар асосида ўқитилган ўқувчиларнинг ўзлаштириш даражаси 88 фоизни ташкил этди. Амалдаги дастур бўйича эса бу 67 фоиз, холос. Кўргазмада мазкур дарслик синовдан ўтказилган бошланғич синф дарси намойиш этилди. Бу мактабда инклюзив таълим тизими асосида алоҳида эҳтиёжи бор ўқувчилар ҳам барча болалар билан бирга сабоқ олмоқда.

Президент ознакомился с выставкой учебников нового поколения
Глава нашего государства ознакомился с выставкой современных учебников «Повышение качества образования – единственно правильный путь развития Нового Узбекистана!».
Наука, образование, воспитание – это краеугольный камень развития, сила, приумножающая мощь страны, отмечал Президент Шавкат Мирзиёев. Поэтому все звенья этой сферы коренным образом реформируются и всесторонне развиваются. Четвертым приоритетом Стратегии развития нашей страны определено развитие сферы образования и человеческого капитала. Логическим продолжением этой работы стало объявление 2023 года в нашей стране «Годом заботы о человеке и качественного образования».
Важным фактором повышения качества образования и привития детям интереса к знаниям является, прежде всего, наличие качественного учебника. В Концепции развития системы народного образования до 2030 года, утвержденной указом главы нашего государства от 29 апреля 2019 года, определены задачи по совершенствованию методики преподавания. Соответственно, в течение последних трех лет проводилась работа по обновлению учебников. Учебники для 1-4-х классов были заново разработаны специальной рабочей группой на основе передовых зарубежных методик.
На выставке глава нашей страны был проинформирован о содержании этих учебников.
Они разработаны на основе принципа 4K - критическое мышление, креативность, коллаборация и коммуникация - навыков, наиболее полезных человеку XXI века. То есть учебники призваны сформировать у учащихся умение критически мыслить, творчески подходить к задаче, работать в команде и общаться.
При подготовке новых учебников за основу были взяты типовые задания таких международных программ, как PISA, PIRLS, TIMSS, EGMA, EGRA. Наряду с учебниками разработаны рабочие тетради и методические пособия для учителей. Платформа электронного обучения Estudy также интегрирована в эту систему. Ею можно пользоваться как во время занятий, так и в свободное время.
Президент ознакомился с новыми учебниками и дал рекомендации по их содержанию.
- Использовать мировой педагогический опыт - хорошее решение. Но вместе с тем в учебниках должны присутствовать национальная идея, наследие наших предков. К примеру, солидная работа в сфере образования была проделана нашими предками-джадидами. Недавно прочитал Элбека. Он писал, что тот, кто дает образование девочкам, тот дает образование всему обществу. А в наших учебниках этот фактор не учтен. Что я хочу сказать: необходимо разработать наши учебники максимально совершенными, чтобы нам больше не приходилось возвращаться к этому вопросу. Та система образования, которую мы строим сегодня, расскажет о нас через сорок лет, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Затронуты и вопросы внедрения учебников в практику.
Представленные учебники нового поколения прошли международные экспертизу, а также апробацию в столичной школе №134. Предварительные результаты показали, что успеваемость учащихся по новым учебникам составила 88 процентов против 67 процентов успеваемости по действующей программе.
На выставке был продемонстрирован показательный урок с участием учащихся одного из начальных классов, в котором апробировался новый учебник. В школе, где внедрена инклюзивная модель образования, вместе с обычными детьми учатся и дети с особыми потребностями.