Президент Шавкат Мирзиёев бугун Саудия Арабистони инвестициялар вазири Ҳолид ал-Фалиҳ бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, кўп қиррали Ўзбекистон-Саудия ҳамкорлигини янада кенгайтириш, энг аввало, Ўзбекистон Президентининг жорий йил август ойидаги Саудия Арабистонига ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга оширишнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида инвестициялар вазири самимий қабул учун Ўзбекистон етакчисига миннатдорлик билдириб, Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон бин Абдулазиз Ол Сауд ва Валиаҳд, Бош вазир Муҳаммад бин Салмон Ол Сауднинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Давлатимиз раҳбари икки томонлама муносабатлар жадал ривожланиб бораётганини алоҳида мамнуният билан қайд этди. Жумладан, жорий йил бошидан ўзаро савдо ҳажми қарийб 10 баробар ошди. Мамлакатимизда Саудия инвестициялари иштирокида 40 та корхона ташкил этилган.
Биргаликда энергетика, кимё саноати, қишлоқ хўжалиги, банк, телекоммуникациялар, тиббиёт ва туризм соҳаларида йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. Саудия тараққиёт фонди кўмагида соғлиқни сақлаш, таълим ва сув таъминоти соҳаларида қатор ижтимоий аҳамиятга эга дастурлар рўёбга чиқарилмоқда.
Бугун Саудия Арабистонининг 30 дан ортиқ етакчи компанияси иштирокида ўтган бизнес форумининг самарали якунлари юксак баҳоланди. «ACWA Power» компанияси билан Қорақалпоғистоннинг Қўнғирот туманида учта шамол электр станциясини қуриш бўйича инвестиция битими имзолангани тадбирнинг муҳим натижаларидан бири бўлди.
Музокаралар чоғида Марказий Осиё минтақасида йирик инфратузилмавий лойиҳаларни илгари суриш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Бошланган инвестиция лойиҳаларининг бажарилишини жадаллаштириш ва янгиларини тайёрлаш борасидаги, шу жумладан Ишбилармонлар кенгаши доирасидаги ҳамкорликни янада фаоллаштиришга келишиб олинди.

Президент Шавкат Мирзиёев сегодня принял делегацию Саудовской Аравии во главе с министром инвестиций Халидом аль-Фалихом.
По информации пресс-службы главы нашего государства, на встрече были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-саудовского многопланового сотрудничества, прежде всего практической реализации договоренностей, достигнутых в августе в ходе визита Президента Узбекистана в Саудовскую Аравию.
В начале встречи министр инвестиций поблагодарил лидера Узбекистана за теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания от Короля Саудовской Аравии Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда и Наследного принца, Премьер-министра Мухаммада бин Салмана Аль Сауда.
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил динамичное развитие двусторонних отношений. Так, с начала года объем взаимной торговли увеличился почти в 10 раз. В нашей стране созданы 40 предприятий с участием саудовских инвестиций.
Совместно осуществляются крупные проекты в области энергетики, химической промышленности, сельского хозяйства, банковского сектора, телекоммуникаций и медицины, туризма. При поддержке Саудовского фонда развития реализуется ряд социально значимых программ в сфере здравоохранения, образования и водоснабжения.
Высоко оценены плодотворные итоги состоявшегося сегодня бизнес-форума с участием более 30 ведущих компаний Саудовской Аравии. Одним из важных результатов мероприятия стало подписание инвестиционного соглашения с компанией «ACWA Power» о строительстве трех ветряных электростанций в Кунградском районе Каракалпакстана.
В ходе переговоров были также обсуждены вопросы продвижения крупных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии.
Достигнута договоренность о дальнейшей активизации взаимодействия для ускорения реализации уже начатых и подготовки новых инвестиционных проектов, в том числе по линии созданного Делового совета.