Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 20 декабрь куни Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатнома йўллади, унда давлат раҳбари тугаб бораётган йил якунларини сарҳисоб қилди ҳамда 2023 йилда олиб бориладиган сиёсатнинг устувор йўналишларини белгилаб берди.
Президент 2023 йилни “Инсонга эътибор ва сифатли таълим” йили деб эълон қилишни таклиф қилди, шунингдек, “Таълим сифатини ошириш – Янги Ўзбекистон тараққиётининг яккаю ягона тўғри йўлидир”, деб таъкидлаб ўтди.
Иқтисодий соҳада Ўзбекистоннинг ялпи ички маҳсулот ҳажми илк бор 80 млрд доллардан ошди, 8 млрд доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар кириб келди, экспорт миқдори эса 19 млрд долларга етди.
2022 йилда мамлакатимиз тарихида илк бор пенсия ва ижтимоий нафақалар миқдори минимал истеъмол харажатларидан кам бўлмаган даражагача оширилди. Агарда 2017 йилда кам таъминланган 500 минг оила ижтимоий ёрдам олган бўлса, бугунга келиб уларнинг сони 2 млндан ортди. Ажратилаётган маблағлар эса, 7 баробар кўпайтирилиб, йилига 11 трлн сўмга етди.
Жаҳон сиёсати марказларидан бирига айланаётган Ўзбекистоннинг халқаро нуфузи ҳам тобора ортиб бормоқда. 2022 йилда юртимизда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ва Туркий давлатлар ташкилоти саммитлари ҳамда ўнлаб юқори даражадаги халқаро анжуманлари ўтказилди.
Мурожаатномада конституциявий ислоҳот масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Бугунги кунга қадар фуқаролардан Конституцияга ўзгартишлар киритиш бўйича 220 мингдан зиёд таклиф келиб тушди, янги Конституциянинг лойиҳаси эса бутунхалқ референдумига олиб чиқилади.
Президент Мурожаатномасида алоҳида йўналишлар бўйича сиёсатнинг устувор йўналишлари белгилаб берилди.
Давлат бошқарувини ислоҳ қилиш
Ушбу ислоҳот “қўл бошқаруви”дан – аниқ натижага ишлайдиган тизимли бошқарувга ўтишни кўзда тутади, бу эса давлат бошқаруви тизими сифатини оширади ва уни янада ихчамлаштиради.
Ҳозирги кунда давлат аппаратида кўплаб такрорланувчи функциялар йиғилаб қолган, марказлашув юқори, ортиқча штатлар мавжуд. Шу сабабли янги маъмурий ислоҳотлар тўғрисидаги Фармон имзоланди.
Вазирлик ва муассасалар сони ҳозирги 61 тадан 28 тага камайтирилади. Ҳар бир вазирнинг сиёсий мақоми, Президент, парламент ва жамоатчилик олдидаги масъулияти оширилади. Давлат хизматчилари сони босқичма-босқич 30-35 фоизга қисқаради, иқтисод қилинадиган маблағлар ижтимоий масалаларга йўналтирилади. Масъул соҳа қўмиталари, комиссиялар ва парламент депутатларининг вазир фаолиятини самарали йўлга қўйиш бўйича жамоавий масъулияти белгилаб берилади.
“Ижтимоий давлат” принциплари
Мактаб таълими сифати ҳамда жамиятда ўқитувчи касбининг нуфузини ошириш 2023 йилдаги энг асосий вазифалардан бири бўлади. Президент мактабларида йўлга қўйилиб, 130 та мамлакатда маъқулланган “A-level” таълим дастури ҳам бу йўналишдаги ислоҳотларга кўмак беради.
Мактабгача таълим соҳасида ҳам муҳим вазифалар қўйилган. Агарда сўнгги олти йилда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражаси 27 фоиздан 70 фоизга ошган бўлса, келгуси беш йилда қамровни 80 фоизга етказиш учун яна 600 минг янги боғча ўрни керак.
Олий таълим соҳасида сўнгги йилларда мамлакатдаги олий таълим муассасалари сони 2,5 баробар кўпайиб, 198 тага етди, олий таълим билан қамров даражаси 9 фоиздан 38 фоизга ошди. Айни кунга қадар 41 та олий таълим муассасалари академик ва молиявий мустақиллик олди. Келаси йилда олийгоҳ талабалари учун имтиёзли таълим кредитларига ресурслар 2 баробар кўпайтирилиб, 1,7 трлн сўм ажратилади. 2023 йилда йили илм-фан ва инновацияларга 1,8 трлн сўм йўналтирилади.
Аҳолига бирламчи тиббий хизматларни янада яқинлаштириш мақсадида 2023 йилда қўшимча 140 та оилавий шифокор пункти ва поликлиникалари, 520 та олис ва чекка маҳаллада ихчам тиббиёт пунктлари ташкил этилади. Шунингдек, оналар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш бўйича уч йиллик катта дастурни амалга ошириш бошланади. Барча туғруқ комплекслари тўлиқ таъмирланади ва жиҳозланади, ўринлар сони 35 фоизга кўпайтирилади. 2023 йилда Самарқанд, Фарғона ва Хоразмда давлат-хусусий шериклик асосида Радиология марказларини ташкил этиш лойиҳаларини бошланади.
Эндиликда барча давлат инвестиция дастурлари маҳалла даражасида шакллантирилади. 2023 йилда аҳоли томонидан таклиф берилган сув, электр энергияси, йўл, мактаб каби йўналишлар бўйича лойиҳалар учун қарийб 3 баробар кўп – 8 трлн сўм йўналтирилади. Маҳаллаларнинг молиявий мустақиллигини ошириш учун 2023 йил 1 январдан бошлаб “Маҳалла бюджети” тизимини жорий этиш доирасида янги мол-мулк ва ер солиқларининг бир қисми маҳалланинг ўзида қолади.
Турар-жой муамоларини ҳал қилиш учун янги уй-жойлар қуриш ҳажми 1,5 баробар оширилади ва 90 минг хонадон ва ҳовлига етказилади.
Сув муаммолари ва қишлоқ хўжалиги
Сувнинг ҳисобини шаффоф юритиш тизими жорий этилади, келгуси уч йилда эса 13 мингга яқин сув хўжалиги объекти рақамлаштирилади. Давлат-хусусий шерикчилик асосида 16 та йирик насос станцияси модернизация қилинади ва муқобил энергияга ўтказилади. Бунинг учун сув солиғи бўйича тушумларнинг бир қисми туманларда ирригация тизимларини ривожлантиришга йўналтирилади. Шунингдек, экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ишлар фаоллаштирилади.
Қишлоқ хўжалигида ҳам ислоҳотлар давом эттирилади. Агар олдинроқ 400 минг деҳқонларга 100 минг гектар суғориладиган экин ерлари ажратилган бўлса, 2023 йилда аҳолига яна 100 минг гектар суғориладиган ерлар бўлиб берилади, бунинг ҳисобига қарийб 350 мингта янги деҳқон хўжалиги ташкил этилади ва қишлоқлардаги кўплаб ижтимоий муаммолар ҳал этилади. Шунингдек, давлат томонидан кооперация, қўллаб-қувватланади, кичик ва ўрта қувватли сақлаш корхоналари, саралаш ва қайта ишлаш инфратузилмасини ривожлантирилади. Умуман, 2023 йилда аграр соҳада юқори қўшилган қиймат занжирини яратиш лойиҳаларига 1 млрд доллар ажратилади.
Бозор муносабатларини ривожлантириш ва бизнесни қўллаб-қувватлаш
Келгуси йилда эркин бозор механизмларини жорий қилиш, соғлом рақобат ва хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ишлари фаол давом эттирилади. Президентимиз таъкидлаганидек, бу масалалар Конституцияда алоҳида ўрин эгаллаши керак.
2023 йилда ҳудудлар ўртасидаги иқтисодий тенгсизликни қисқартириш, барча туман ва шаҳарларни бир маромда ривожлантириш бўйича янги ёндашувлар жорий этилади. Туман ва шаҳарлар ўз салоҳиятидан келиб чиқиб, 5 тоифага ажратилади, туманнинг иқтисодий ривожланиш йўналишлари эса эндиликда унинг тоифасига қараб белгиланади. Тадбиркорлар учун субсидия, кредит ва компенсациялар туман ёки шаҳарнинг аниқ тоифасидан келиб чиқиб ажратилади. Улар учун солиқ ставкалари ҳам ҳар хил бўлади.
1 январдан бошлаб қўшилган қиймат солиғи ставкасини 15 фоиздан 12 фоизга пасайтириш ҳисобидан тадбиркорлар ихтиёрида йилига камида 14 трлн сўм маблағ қолади. Солиқ ва божхона маъмурчилиги жиддий ислоҳ қилинади, ҳамма давлат идораларида тадбиркорларга хизмат кўрсатиш сифатини баҳолаш тизими жорий қилинади.
Энергетика соҳасидаги муаммолар
Сўнгги олти йилда мамлакатимиз аҳолиси сони 13 фоизга ортиб, саноат корхоналари эса икки бараварга, яъни 45 мингдан 100 мингтага кўпайгани туфайли энергия таъминотида жиддий муаммолар сақланиб қолмоқда. Электр энергиясига талаб камида 35 фоиз ошган бўлиб, йилдан-йилга кўпайиб бормоқда. Иқтисодиётимиз барқарор ривожланиши учун энергетика соҳасига 25-30 млрд доллар инвестиция керак, бу эса соҳага хусусий инвестицияларни жалб қилишни тақозо этади.
Охирги уч йилда энергетика соҳасига 8 млрд долларлик тўғридан-тўғри инвестициялар йўналтирилди. 2022 йилда қуввати 1,5 минг мегаватт бўлган 7 та электр станцияси ишга туширилди. 2023 йилда 4,5 минг МВт қувватга эга 11 та йирик лойиҳа, жумладан, қуёш ва шамол электр станциялари қурилиши якунига етказилади, бу эса қўшимча 14 млрд киловатт электр энергияси ишлаб чиқариш ва хонадонларга электр энергияси узатишни 50 фоизга кўпайтириш имконини беради. Табиий газ захираларини кўпайтириш мақсадида геология-қидирув ишлари бўйича ўн йиллик дастур қабул қилинади.
Келгуси уч йилда барча давлат ташкилотларида қуёш панеллари ва иссиқ сув коллекторлари ўрнатилади. Ушбу мақсадлар учун 2 млрд доллар миқдорида инвестициялар жалб қилинади. Бунинг ҳисобидан электр ва газ истеъмолининг 60 фоизи “яшил энергия”га ўтказилади. Қуёш панелларини ўрнатиш учун аҳоли хонадонларига ажратиладиган субсидиялар ҳажми икки баравар кўпайтирилади.
Инвестициялар жалб қилиш ва экспорт имкониятларини ошириш
Сони ортиб бораётган аҳолининг турмуш даражасини оширишда зарур бўлган иқтисодий ўсишнинг етарлича юқори суръатларини сақлаб қолиш учун иқтисодиётга инвестицияларни фаол жалб қилиш ва экспорт ҳажмини ошириш лозим.
Сўнгги олти йилда Ўзбекистонга инвестициялар оқимини ялпи ички маҳсулотнинг 30 фоизидан юқори даражада оширишга эришилди ва Президентимиз Мурожаатномада таъкидлаганидек, “Биз маҳаллий ва хорижий хусусий инвестицияларни кўпайтириш учун шароитларни янада яхшилаймиз”. Хусусан, 2023 йилда қарийб 30 млрд доллар инвестиция жалб этилади, шундан 25 млрд доллар хусусий инвестициялар бўлиб, уларнинг ҳисобидан 8 млрд долларлик 300 дан зиёд лойиҳа ишга туширилади ва яна 40 та янги йирик лойиҳа бошланади.
Ушбу лойиҳаларни амалга ошириш орқали Олмалиқ кон-металлургия комбинатининг рудани қайта ишлаш қуввати ҳозирги 40 млндан 100 млн тоннага ошади. Навоий вилоятидаги Пистали конида қуввати 4 млн тонна бўлган олтин рудасини қайта ишлаш мажмуасининг қурилиши якунланади. Бу келгуси беш йилда мис ишлаб чиқаришни 3 баравар, олтин қазиб олиш ҳажмини эса йилига 150 тоннагача ошириш имконини беради. Шунингдек, кимё, автомобилсозлик ва қишлоқ хўжалиги машинасозлигида ҳам йирик лойиҳалар ишга туширилади.
2023 йилда катта хусусийлаштириш бошланиб, 1000 га яқин корхона савдога чиқарилади. Шу билан бирга, аҳолининг хусусийлаштириш жараёнларида фаол иштирок этиши учун мамлакатимиздаги энг йирик 10 та компания ва тижорат банкларининг акциялари очиқ савдога қўйилади.
Мурожаатномада Президентимиз томонидан белгиланган яна бир вазифа – 2023 йилда тайёр маҳсулот экспортини 4 млрд долларга оширишдан иборат. Давлатимиз раҳбари 2022 йилдан йўлга қўйилган “Янги Ўзбекистон – рақобатбардош маҳсулотлар юрти” дастури туфайли бир йилнинг ўзида 2 мингга яқин тадбиркорлар илк бор ташқи бозорларга чиққанини таъкидлаб ўтди. Дастурда назарда тутилган – экспорт қилувчиларга транспорт ва бошқа харажатларни компенсация қилиш амалиёти 2023 йилда ҳам давом эттирилади.
Бу эса Европа бозорларига текстиль, электр техникаси, чарм-пойабзал ва бошқа тайёр маҳсулотлар экспортини камида икки бараварга ошириш имконини беради. Шу билан бирга, маҳсулотлар экспорти бўйича ҳозирги 9 та босқичдан иборат божхона расмийлаштируви тартиби 3 бараварга қисқартирилади. Умуман, 2023 йилда экспорт ҳажми Ўзбекистон тарихида илк бор 23 млрд доллардан ортади.
Ижтимоий сиёсат иқтисодий ривожланишга боғлиқ, негаки айнан иқтисодиёт ижтимоий мақсадларда фойдаланиш мумкин бўлган бюджет даромадларини яратади. Айнан сўнгги йилларда эришилган иқтисодий муваффақиятлар чинакам “ижтимоий давлат”ни шакллантиришга ўтиш учун бюджетда етарлича маблағ тўплашга имкон берди.
Давлат корхоналарини хусусийлаштириш масалалари ҳам узоқ вақт давомида самарали ҳал этилмади. Бунга, бир томондан, корхоналар хусусийлаштирилган тақдирда уларнинг ривожланиш салоҳиятини чеклайдиган ички бозор сиғимининг етишмаслиги, бошқа томондан эса – етарли бюджет тушумларини таъминлаш мақсадида корхоналарни етарлича юқори нархда сотиб олиш учун ҳам аҳоли, ҳам маҳаллий бизнеснинг шахсий жамғармалари етарли даражада эмаслиги тўсқинлик қилди. Аммо сўнгги беш йилда иқтисодий ривожланиш жараёнида вазият ҳар томонлама ўзгарди, бозорлар сиғими ҳам бизнес ва аҳоли жамғармалари ҳажми каби ошди. Яъни, келгуси йилдан бошланадиган катта хусусийлаштириш ишлари учун барча зарур шароитлар яратилган.
Аҳоли сони ва иқтисодиётнинг ўсиши шароитида газ қазиб олишнинг қисқариши муносабати билан яқинда кескин тарзда ўртага чиққан энергия таъминоти муаммоси ҳам долзарблик касб этмоқда. Мурожаатномада қайд этилган вазифалар аҳоли учун электр энергияси нархини кескин оширмасдан ва келгусида бу муаммони бартараф этиш учун жиддий асос тайёрлаган ҳолда уни бугунги кунда энг самарали тарзда ҳал этиш имконини беради.
Шулардан келиб чиқиб, Президент Мурожаатномасида белгиланган вазифалар 2023 йилда муваффақиятли амалга оширилади, деб ишонса бўлади.
Обид Ҳакимов,
Ўзбекистон Республикаси Президенти Админстрацияси ҳузуридаги Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори

The Presidential Address as the Trajectory for Action in 2023
On December 20, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered an Address to the Oliy Majlis (Parliament) and the people of Uzbekistan, in which he summed up the results of the outgoing year and outlined the priorities of the policy in 2023. In the Address that has become traditional since December 2017, the President summarizes the results of the outgoing year, suggests the course for the next year and puts forward priority policy directions for the coming year.
The President proposed to name the 2023 year as "The Year of Caring for People and Quality Education," while pointing out that "improving the quality of education is the only right way to develop the New Uzbekistan."
In the economic sphere, for the first time, Uzbekistan's gross domestic product exceeded $80 billion, $8 billion of foreign direct investment was attracted, and exports reached $19 billion.
For the first time in the history of our country, pensions and social benefits were increased to a level not lower than minimum consumer spending in 2022. If in 2017,only 500 thousand low-income families received social assistance,today there are more than 2 million. The volume of allocated funds increased 7 times and reached 11 trillion sums per year.
At the same time, it should be taken into account that the country's population is increasing annually by 900 thousand people and in 2021 exceeded 36 million, which increases the demographic and social burden on the economy. But despite this, as the figures show, in recent years it has been possible to significantly strengthen the social protection of the population.
The international authority of Uzbekistan is also growing, which is becoming one of the centers of world politics. Thus, in 2022, Uzbekistan hosted the Summits of the Shanghai Cooperation Organization and the Organization of Turkic States, as well as dozens of high-level international conferences.
In the Address, special attention was paid to the issues of Constitutional reform. Today more than 220 thousand proposals have been received from citizens to amend the Constitution, and the draft of the new Constitution will be submitted to a national referendum. The President's Address also identified the priorities of the policy in certain areas of activity.
Public administration reform
This reform is aboutthe transition from "manual" management to a systematic one aimed at a specific result, which will increase the efficiency of the public administration system and make it more compact.
The state machine has accumulated a lot of duplicate functions, there is a high centralization of management and overmanning. Therefore, a Presidential Decree was signed on the implementation of a new administrative reform.
The number of Ministries and departments will be reduced from the current 61 to 28. The political status of each Minister will be increased, as well as his accountability to the President, Parliament and the public. The number of state workers will be gradually reduced by 30-35%, and the saved funds will be used to solve social issues. The collective responsibility of the relevant committee, commission and members of Parliament for the effective organization of the Minister's activities will be determined.
The principle of the "social state"
One of the main tasks in 2023 will be to improve the quality of school education and the authority of teachers in society. The Presidential schools have already implemented the "A-Level" educational program, approved in 130 countries around the world.
There are also important tasks in the field of preschool education. If over the past six years the coverage of children with preschool education has increased from 27 to 70%, then in order to achieve 80% coverage in the next five years, it is necessary to create 600 thousand more new places in kindergartens.
In the field of higher education in recent years, the number of universities in the country has increased 2.5 times – up to 198, and the coverage of higher education has increased from 9 to 38%. Forty-one universities have already received academic and financial independence. Next year, the resources allocated for preferential educational loans for university students will double and amount to a total of 1.7 trillion sums. In 2023, 1.8 trillion sums will be allocated for science and innovation.
In the field of primary health care of population, another 140 family medical centers and polyclinics will be created in 2023, and compact medical centers will be created in 520 hard-to-reach and remote makhallas. A three-year maternal and child health program will also be launched, under which all maternity complexes will be completely renovated and equipped, and the number of beds will increase by 35%. Also in 2023, projects will be launched to establish radiological centers in Samarkand, Ferghana and Khorezm.
All state investment programs will be formed in the context of makhallas. In 2023, almost 3 times more funds, or 8 trillion sums, will be allocated for the implementation of projects initiated by the population. To increase the independence of makhallas in financial terms, as part of the implementation of the "Makhalla Budget" system, from January 1, 2023, part of the proceeds from property tax and land tax will remain for the makhalla’s disposal.
To solve the housing problem, the volume of construction of new housing will increase by 1.5 times and reach 90 thousand apartments and individual residential buildings.
Water problems and agriculture
A transparent water metering system will be introduced, and in the next three years, about 13 thousand water facilities will be digitalized. On the basis of public-private partnership, 16 large pumping stations will be modernized and transferred to alternative energy sources. For this purpose, part of the proceeds from the tax on the use of water resources will be additionally directed to the development of irrigation in the districts. Efforts in the field of ecology and environmental protection will also be intensified.
Reforms in agriculture will also continue. If earlier 100 thousand hectares of acreage were transferred to 400 thousand dehkans, then in 2023 another 100 thousand hectares of irrigated land will be allocated to the population, due to which about 350 thousand new dehkan farms will be created and many social problems in rural areas will be solved. The state will also support cooperation, develop infrastructure of small and medium capacity for storage, sorting and processing of agricultural products. In total, $1 billion will be allocated for projects to create a high value chain in the agricultural sector in 2023.
Development of market relations and business support
Next year, the introduction of free market mechanisms, ensuring healthy competition, inviolability of private property and support for entrepreneurship will be actively continued. As the President noted, these issues should take a special place in the new Constitution.
In 2023, new approaches will be introduced to reduce economic inequality between regions and the balanced development of all districts and cities, which, based on their potential, will be divided into 5 categories, and the course of economic development of the district will now be determined depending on its category. Based on the specific category of the district or city, entrepreneurs will be allocated subsidies, loans and compensation. Tax rates will also be differentiated.
Due to the reduction of the value added tax rate from 15 to 12% from January 1, entrepreneurs will have at least 14 trillion sums at their disposal per year. Tax and customs administration will be significantly reformed, and a system for assessing the quality of services provided to entrepreneurs will be introduced in all state bodies.
Energy problems
Serious problems in energy supply continue to persist due to the fact that over the past six years the country's population has increased by 13%, the number of industrial enterprises has doubled – from 45 to 100 thousand, respectively, the demand for electricity has increased by at least 35% and continues to grow. For the sustainable development of the economy, it is necessary to invest $25-30 billion in energy, for which it is necessary to attract private investment into the industry.
Over the past three years, $8 billion of direct investments have been directed to the energy sector. In 2022, 7 power plants with a capacity of 1.5 thousand megawatts were commissioned. In 2023, the construction of 11 large projects with a capacity of 4.5 thousand megawatts, including solar and wind power plants, will be completed, which will allow an additional 14 billion kilowatts of electricity to be generated and increase the supply of electricity to households by 50%. A ten-year exploration program will be adopted to increase natural gas reserves.
In the next three years, solar panels and hot water collectors will be installed in all state organizations. For this purpose, investments in the amount of $2 billion will be attracted. Due to this, 60% of electricity and gas consumption will be transferred to "green energy". For households, the amount of subsidies allocated for the installation of solar panels will be increased by 2 times.
Attracting investment and export opportunities
In order to maintain sufficiently high rates of economic growth required to improve the standard of living of a rapidly growing population, it is necessary to actively attract investment into the economy and increase exports.
Over the past six years, the inflow of investments to Uzbekistan has increased to a level exceeding 30% of GDP and, as the President noted in his Address, "we will continue to improve conditions for the growth of private local and foreign investments in the economy." Thus, in 2023, about $30 billion of investments will be attracted, of which $25 billion will be private investments, due to which over 300 projects with a total value of $8 billion will be launched as well as 40 new large projects.
Due to the implementation of these projects, the capacity of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex will increase from the current 40 million to 100 million tons. The construction of a complex for processing gold ore with a capacity of 4 million tons will be completed at the “Pistali” deposit in Navoi region. This will allow to increase the production of copper by 3 times in the next five years, and gold up to 150 tons per year. Large-scale projects will also be launched in the chemical, automotive, and agricultural engineering industries.
In 2023, a large privatization will be launched, about 1 thousand enterprises will be put up for sale. At the same time, for the active participation of the population in the privatization processes, the shares of 10 largest companies and commercial banks of the country will be put up for open and transparent auctions (IPO), in which all citizens of the country will be able to participate.
Another task set by the President in the Address is to increase exports of finished products by $4 billion in 2023. He noted that thanks to the program "New Uzbekistan – a country of competitive products" launched in 2022, about 2 thousand entrepreneurs entered foreign markets for the first time in one year. And in 2023, the practice of compensating exporters for transportation and other expenses provided for by the program will continue.
This will at least double the supply of textiles, electrical equipment, leather and footwear and other finished products to European markets. At the same time, the current 9-stage customs clearance procedure for exporting products will be reduced by 3 times. And in general, the volume of exports in 2023 will exceed $23 billion for the first time in the history of Uzbekistan.
Analyzing the President's Address, we can confidently assume that 2023 will be a breakthrough year in the implementation of reforms.
Social policy depends on economic development, since it is the economy that generates budget revenues that can be used for social purposes. And it is precisely the economic successes of recent years that have allowed us to accumulate enough funds in the budget to move on to the formation of a truly "social state".
The issues of privatization of state-owned enterprises have also not been effectively resolved for a long time. On the one hand, this was hindered by the insufficient capacity of the domestic market, which limits the development potential of enterprises in the event of their privatization. And on the other hand, there is an insufficient level of personal savings, both of the population and domestic business, for the acquisition of enterprises at a sufficiently high price to ensure sufficient budget revenues. However, in the course of economic development over the past five years, the situation has changed on both sides, the capacity of markets has increased, as well as the savings of businesses and the population. That is, all the necessary conditions have been created for a large privatization, which will begin next year.
And finally, the problem of energy supply, which has recently become acute due to a reduction in gas production against the background of population and economic growth. The tasks set in the Address allow it to be solved in the most effective way today without a sharp increase in electricity prices for the population and having prepared a serious basis for eliminating this problem in the future.
Thus, we must assume that the tasks set out in the President's Address will be successfully completed in 2023.
Obid Khakimov,
Director of the Center for Economic Research and Reforms[1] under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan
[1]The Center for Economic Research and Reforms (CERR) under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan is both a research center and an Accelerator of socio-economic reforms. CERR provides comments and advice on suggestions for socio-economic programming and policies by the Ministries to solve the main development issues in a swift, operational and efficient way. CERR is in the Central Asian Top-10 by the «Global Go To Think Tank Index Report 2020» (USA).