Бугун Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Қасим-Жомарт Тоқаев буюк қозоқ шоири Абай Қўнонбоев меросига бағишланган кўргазма доирасидаги экспозиция билан танишдилар.
Абай қозоқ халқининг асрий орзуларини, адолат, инсонпарварлик ва қардошлик ғояларини тараннум этган. Унинг шеърий асарлари ва ноёб “Насиҳатлар” китобига жамланган ҳикматли сўзларини ўқиб, XIX аср охирларида қозоқ даштларидаги турмуш ҳақида аниқ тасаввурга эга бўлиш мумкин.
Давлат раҳбарлари Қозоғистон музейларидан келтирилган ноёб экспонатлар, жумладан, Абай Қўнонбоев ҳаёти ва ижодига оид тарихий ашёлар, фотосуратлар, китоблар билан танишдилар.
Абайнинг уч торли дўмбираси, Қўнонбойнинг дўпписи, қўлёзмалари, адиб ва унинг оиласи тасвирланган фотосуратлар томошабинларда қизиқиш уйғотди.
Президентлар кўргазма билан танишиб, мамлакатларимиз маданий ҳаётидаги ушбу муҳим тадбирни тайёрлашга ҳисса қўшганларга миннатдорлик билдирдилар. Бундай тадбирлар дўстлик риштларимизни мустаҳкамлашга хизмат қилиб, ўзбек халқида қардош қозоқ халқининг тарихига қизиқиш ғоят баландлигидан далолат бериши таъкидланди.
Таъкидлаш жоиз, шу кунларда мамлакатимиз бўйлаб Абай Қўнонбоев меросига бағишланган маданий тадбирлар ўтмоқда.

Президенты Казахстана и Узбекистана ознакомились с экспозицией, посвящённой наследию Абая
Сегодня Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев посетили экспозицию в рамках выставки, посвященной наследию великого казахского поэта и мыслителя – Абая Кунанбаева.
Творчество Абая представляет собой настоящую энциклопедию жизни, труда и заветных чаяний казахского народа. По его поэтическим произведениям, мудрым афоризмам и рассуждениям, собранным в уникальную книгу поучений «Гаклия», можно составить ясное представление о жизни казахской степи последних десятилетий XIX столетия.
Лидеры Узбекистана и Казахстана ознакомились с уникальными экспонатами из фондов музеев Казахстана, историческими документами, фотографиями, книгами, касающимися жизни и творчества Абая Кунанбаева.
Особый интерес вызвали трёхструнная домбра – талисман Абая, тюбетейка Кунанбая, рукописи поэта, сохранившиеся фотографии Абая и его семьи.
Главы государств, осмотрев экспозицию, выразили благодарность всем, кто внёс вклад в подготовку этого важного в культурной жизни двух стран события. Подчёркнуто, что такие мероприятия укрепляют наши дружественные связи и ярко демонстрируют неиссякаемый интерес узбекского народа к истории братского Казахстана.
Стоит отметить, что в настоящее время по всей стране проходят культурные мероприятия, посвящённые наследию Абая Кунанбаева.