Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг ўтказдилар.
Ўзбекистон Президенти сўзининг аввалида кўп миллатли халқимиз ва шахсан ўз номидан Қозоғистон Президенти ва қардош халқини яқинда нишонланган Мустақиллик байрами билан табриклади.
Қардош ўзбек ва қозоқ халқлари кўп асрлик дўстлик ришталари билан чамбарчас боғлангани таъкидланди.
- Умумий тарихимиз, маданий ва маънавий қадриятларимиз, анъана ва урф-одатларимиз бизни бирлаштириб туради. Қозоғистон Ўзбекистон учун энг яқин, ишончли ва давр синовидан ўтган ҳамкордир.
Бугунги мураккаб замонда ўзаро муносабатларимиз давлатлараро ҳамкорликнинг намунаси бўла олади, деб ҳеч муболағасиз айтишимиз мумкин, – деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз бўлиб ўтган музокаралар Ўзбекистон ва Қозоғистон икки томонлама муносабатларни ҳар томонлама ривожлантириш ва бойитиш, уларга сифат жиҳатидан янги амалий мазмун беришга тайёрлигини яна бир бор тасдиқлаганини таъкидлади.
Қардош халқларимизнинг туб манфаатларига тўлиқ жавоб берувчи Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартноманинг имзолангани ташрифнинг энг муҳим натижаси бўлди.
Бундан ташқари, давлат раҳбарлари даражасидаги Давлатлараро кенгаш тузилмоқда.
- Бу билан бир-биримизни фаол қўллаб-қувватлашга, замон хатарлари олдида елкама-елка қатъий туришга тайёрлигимизни тасдиқладик, – деди Шавкат Мирзиёев.
Қабул қилинган навбатдаги муҳим ҳужжат - биродар мамлакатларимиз ўртасидаги чегараларнинг ҳуқуқий расмийлаштирилишини тўлиқ якунига етказган Ўзбекистон-Қозоғистон давлат чегарасини демаркация қилиш тўғрисида шартнома.
- Бу чинакам тарихий воқеа. Ҳеч шубҳасиз, чегараларимиз доимо ҳақиқий дўстлик ва яхши қўшничилик ҳудуди бўлган ва шундай бўлиб қолади, – деди Ўзбекистон Президенти.
Фаол сиёсий мулоқот туфайли барча соҳаларда катта муваффақиятларга эришилгани, кенг кўламли ҳамкорлик жадал суръат билан ривожланиб бораётгани алоҳида қайд этилди.
Кейинги йилларда ўзаро савдо ҳажми икки баробар ошгани ва беш миллиард долларга яқинлашгани бунинг тасдиғидир.
- Биз учинчи мамлакатларнинг қиммат импорти ўрнини ишлаб чиқарувчиларимиз маҳсулотлари билан тўлдириш орқали бу кўрсаткичларни яқин орада каррасига оширишни ўз олдимизга мақсад қилиб қўйдик, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу муносабат билан Бош вазирлар ўринбосарлари бошчилигидаги ишчи гуруҳни шакллантириш ва ўрнини босиш режалаштирилаётган маҳсулотларни тизимли етказиб бериш учун қўшма ташқи савдо компаниясини ташкил этиш юзасидан келишувга эришилди.
Анъанавий равишда бир-бирини тўлдириб турган тармоқларда саноат кооперациясини чуқурлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
- Биз, шунингдек, ўзаро манфаатли янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун муҳим майдон бўладиган Халқаро саноат кооперацияси марказини барпо этишга киришамиз, – деди Ўзбекистон Президенти.
Музокаралар чоғида энергетика соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. Энергетика объектларини қуриш ва модернизация қилиш, геология-қидирув ишларини бажариш, табиий газни чуқур қайта ишлаш борасида янги лойиҳалар амалга оширилиши таъкидланди.
Давлат раҳбарлари озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари юзасидан ҳам фикр алмашдилар. Шу мақсадда икки мамлакат ҳудудларида турли қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва икки мамлакат бозорларига ўзаро етказиб беришга келишиб олинди.
Кун тартибида транспорт ва логистика масалалари муҳим ўрин эгаллади. Транспорт-транзит салоҳиятини янада ошириш, янги темир ва автомобил йўлларини қуриш лойиҳаларини фаоллаштириш бўйича аниқ чоралар белгилаб олинди.
Давлат раҳбарлари трансчегаравий сув ресурсларидан ҳурмат ва ишонч руҳида биргаликда фойдаланиш борасидаги ҳамкорликни давом эттириш ҳамда Орол фожиасининг салбий оқибатларини юмшатиш бўйича ҳамкорликни кучайтиришга тайёр эканликларини тасдиқладилар.
Парламентларнинг роли ортиб бораётганини ҳисобга олиб, қонун чиқарувчи ҳокимият органлари ўртасидаги алоқалар фаоллаштирилади. Келгуси йилда Тошкентда Парламентлараро кенгашнинг биринчи мажлиси бўлиб ўтади.
Президентимиз музокараларда маданий-гуманитар ҳамкорликни чуқурлаштиришга катта эътибор қаратилганини таъкидлади.
Жорий йилда мамлакатларимиз дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллигини кенг нишонлади. Октябрь ойида Олмаотада “Орол дурдонаси” кўргазмаси, ноябрда Остонада Ўзбекистон маданияти кунлари, декабрь ойида эса Ёшлар конгресси муваффақиятли ўтказилди.
Шу кунларда Ўзбекистонда қозоқ халқининг ардоқли фарзанди Абай Қўнонбоевга бағишланган тадбирлар ўтмоқда.
- Абайнинг ўлмас мероси бугун ҳам минтақамиз халқлари учун, айниқса, ёш авлодни миллий ва умуминсоний қадриятлар руҳида тарбиялашда катта аҳамиятга эга, - деди Шавкат Мирзиёев.
Келгуси йилда ҳам маданият кунлари, қўшма кинофестиваллар, таниқли санъаткорларнинг ижод кечаларини ўтказишга келишиб олинди. Бу қардош халқларимизнинг янада яқин бўлишига, умумий тарихий илдизларимизни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон ва Қозоғистон бугунги кунда глобал ўзгаришлар марказига айланиб бораётган минтақамизда тараққиёт ва равнақни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштиришини таъкидлади.
- Марказий Осиёда кўп қиррали ва узоқ муддатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш умумий барқарор тараққиётнинг кафолатидир, – деди Ўзбекистон етакчиси.
Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувларини мунтазам ўтказиб бориш муҳимлиги алоҳида қайд этилди.
Ўтказилган музокараларда нуфузли халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида мамлакатларимиз илгари сураётган ташаббусларни ўзаро қўллаб-қувватлаш амалиётини давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Умумий манфаатлар мавжудлигини ҳисобга олиб, томонлар БМТ, МДҲ, ШҲТ, ТДТ, ИҲТ, ОҲИЧК доирасида ҳамда “Марказий Осиё плюс” форматидаги ҳамкорликни кенгайтиришга келишиб олдилар.
- Қозоғистон Республикаси Президентининг мамлакатимизга давлат ташрифи давомида икки томонлама муносабатлар сифат жиҳатидан янги – стратегик шериклик ва иттифоқчилик даражасига кўтарилгани бизни жуда хурсанд қилади.
Муносабатларимизни ҳар томонлама мустаҳкамлаш ва ривожлантириш учун барча саъй-ҳаракат ва имкониятларни йўналтирамиз, - деди сўзининг якунида Шавкат Мирзиёев.

Лидеры Узбекистана и Казахстана провели брифинг для представителей средств массовой информации.
В начале Президент Узбекистана от имени нашего многонационального народа и себя лично поздравил Президента и братский народ Казахстана с прошедшим 16 декабря Днём Независимости.
Отмечено, что братские узбекский и казахский народы неразрывно связаны крепкими узами многовековой дружбы.
- Нас сближают общие история, культурные и духовные ценности, традиции и обычаи. Для Узбекистана Казахстан самый близкий, надёжный и испытанный временем партнёр.
В нынешнее непростое время мы, без преувеличения, можем охарактеризовать наши отношения как образец межгосударственного сотрудничества, – заявил лидер нашего государства.
Президент Узбекистана отметил, что переговоры ещё раз подтвердили готовность Узбекистана и Казахстана всесторонне развивать и обогащать двусторонние отношения, наполнять их качественно новым практическим содержанием.
Важнейшим итогом визита стало подписание Договора о союзнических отношениях, который полностью отвечает коренным интересам двух братских народов.
Кроме того, создаётся Межгосударственный совет на уровне глав государств.
- Этим шагом мы подтвердили готовность активно поддерживать друг друга, твёрдо стоять плечом к плечу перед вызовами современности, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Другим важным принятым документом стал Договор
о демаркации узбекско-казахстанской государственной границы, который полностью завершил правовое оформление границ между двумя братскими странами.
- Это действительно историческое событие. Нет сомнений, наша граница всегда была и останется границей истинной дружбы и добрососедства, – отметил Президент Узбекистана.
Обращено внимание, что благодаря активному политическому диалогу достигнуты большие успехи во всех сферах, а широкомасштабное сотрудничество развивается стремительными темпами.
Подтверждением этому является то, что в последние годы объёмы взаимной торговли выросли в два раза, приблизившись к отметке в пять миллиардов долларов.
- Мы поставили перед собой задачу в ближайшее время кратно увеличить эти показатели путём замещения дорогого импорта из третьих стран продукцией наших производителей, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим достигнута договорённость о формировании Рабочей группы во главе с заместителями премьер-министров и создании совместной внешнеторговой компании для организации системных поставок замещаемой продукции.
Отдельное внимание уделено вопросам углубления промышленной кооперации в отраслях, традиционно взаимодополняющих друг друга.
- Мы также приступим к строительству Международного центра промышленной кооперации, который будет служить важной площадкой для подготовки и практической реализации новых взаимовыгодных проектов, – отметил Президент Узбекистана.
В ходе переговоров приоритетное внимание уделено сотрудничеству в сфере энергетики. Отмечено, что будут реализованы новые проекты в области строительства и модернизации энергетических объектов, проведения геологоразведочных работ, глубокой переработки природного газа.
Главы государств также обменялись мнениями по вопросам дальнейшего расширения взаимодействия в сфере обеспечения продовольственной безопасности. В этих целях достигнуты договорённости по выращиванию на территориях двух стран различной сельскохозяйственной продукции и их поставке на рынки друг друга.
Важное место в повестке заняли вопросы транспорта и логистики. Определены конкретные меры по существенному наращиванию транспортно-транзитного потенциала, активизации проектов по строительству новых железных
и автомобильных дорог.
Главы государств также подтвердили готовность продолжать сотрудничество в сфере совместного использования трансграничных водных ресурсов в духе взаимного уважения и доверия, а также усилить взаимодействие по смягчению негативных последствий Аральской трагедии.
Учитывая возрастающую роль парламентов, будет активизировано сотрудничество между законодательными органами власти. В следующем году в Ташкенте состоится первое заседание Межпарламентского совета.
Президент Узбекистана особо подчеркнул, что на прошедших переговорах большое внимание уделено углублению партнёрства в культурно-гуманитарной сфере.
В этом году страны широко отметили 30-летие установления дипломатических отношений. Успешно проведены в октябре в Алматы выставка «Жемчужина Арала», в ноябре в Астане – «Дни культуры Узбекистана», а в декабре – Молодёжный конгресс.
В эти дни в Узбекистане проходят мероприятия, посвящённые выдающемуся сыну казахского народа Абаю Кунанбаеву.
- Бессмертное наследие великого Абая и сегодня имеет большое значение для народов нашего региона, особенно воспитания подрастающего поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Достигнута договорённость в следующем году провести Дни культуры, совместные кинофестивали, творческие вечера известных деятелей искусства. Это будет служить ещё большему сближению двух братских народов, подтверждая общие исторические корни.
Глава нашего государства подчеркнул, что Узбекистан и Казахстан объединят усилия в целях обеспечения стабильности и процветания в регионе, который сегодня превращается в центр глобальных изменений.
- Укрепление многопланового и долгосрочного сотрудничества в Центральной Азии является гарантией общего устойчивого развития, – подчеркнул Лидер Узбекистана.
Отдельно подчёркнута важность регулярного проведения Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
В ходе прошедших переговоров обозначена важность продолжения практики взаимной поддержки инициатив друг друга в рамках авторитетных международных и региональных организаций.
С учётом наличия общих интересов стороны договорились расширять сотрудничество в рамках ООН, СНГ, ШОС, ОТГ, ОЭС, СВМДА, а также форматах «Центральная Азия плюс».
- Нас особо радует, что в ходе сегодняшнего государственного визита Президента Республики Казахстан в нашу страну двусторонние отношения подняты на качественно новый уровень – стратегического партнёрства и союзничества.
Мы приложим все усилия и возможности для дальнейшего всемерного укрепления и развития наших отношений, - заявил в завершение Шавкат Мирзиёев.