Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев музокараларни икки мамлакат делегациялари иштирокида кенгайтирилган таркибда давом эттирдилар.
Давлатимиз раҳбари кўп қиррали ва ўзаро манфаатли Ўзбекистон-Қозоғистон ҳамкорлигининг барча йўналишларида салмоқли натижаларга эришилаётганини таъкидлади.
- Халқларимиз тарихи ва тақдири чамбарчас боғлиқ, биз эту тирноқ бўлиб кетганмиз, долзарб масалаларни биргаликда ҳал қилаяпмиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз шу кунларда бутун Ўзбекистон бўйлаб қозоқ халқининг буюк фарзанди, шоир ва мутафаккир Абай Қўнонбоевнинг ҳаёти ва ижодига бағишланган тадбирлар ўтаётганини мамнуният билан қайд этди.
Бундай тадбирлар халқларимиз бир-бирининг шонли тарихи ва бугунги ҳаётига катта қизиқиш билан қараётганини тасдиқлаб, дўстлик алоқаларини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
- Бугун иккита тарихий ҳужжатни имзолаймиз. Қардош халқларимизнинг туб манфаатларига жавоб берадиган ҳамда Ўзбекистон-Қозоғистон муносабатлари тарихида янги босқич бошлайдиган Иттифоқчилик тўғрисидаги шартномани алоҳида қайд этмоқчиман.
Иттифоқчилик – давлатлараро ҳамкорликнинг энг юқори даражаси, ўзаро ишонч белгиси. Шу билан умумий келажагимизни биргаликда қуришга интилишимизни тасдиқлаяпмиз.
Давлат чегараларини демаркация қилиш тўғрисидаги шартнома алоқаларимиз мустаҳкамлигидан далолат беради, минтақада тинчлик ва хавфсизлик мақсадларига хизмат қилади. Чегараларимиз доимо дўстлик ва яхши қўшничилик ҳудуди бўлган ва шундай бўлиб қолади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Қозоғистон Президенти икки томонлама муносабатларнинг бугунги юксак даражасини мамнуният билан қайд этди.
- Муштарак тарихга, халқларимизнинг қардошлик ришталарига таяниб, Қозоғистон ва Ўзбекистон мустаҳкам, уйғун муносабатларни йўлга қўйдилар, - деди Қасим-Жомарт Тоқаев.
Қозоғистон етакчиси бугун имзоланадиган шартномалар янги уфқлар очиши ҳамда икки мамлакатнинг янада яқинлашишга муштарак интилишларини тўлиқ ифода этишини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёевга бунёдкорона сиёсати ва Қозоғистон-Ўзбекистон муносабатларини мустаҳкамлашга қўшаётган улкан ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотларни қўллаб-қувватлашини таъкидлаб, ушбу ислоҳот Ўзбекистон тараққиёти учун мустаҳкам пойдевор бўлишига ишонч билдирди.
Икки томонлама ҳамкорликнинг ўзаги иқтисодиёт экани, икки мамлакатнинг улкан салоҳиятидан фойдаланишга эътиборни кучайтириш лозимлиги таъкидланди.
Хусусан, охирги беш йилда ўзаро савдо ҳажми икки баробардан зиёдга ортди, жорий йил якунида эса беш миллиард долларга яқинлашади. Талаб юқори бўлган маҳсулотларни ўзаро етказиб беришни кўпайтириш орқали яқин йилларда товар айирбошлашни каррасига ошириш мақсадида Бош вазирлар ўринбосарлари бошчилигида ишчи гуруҳ тузиш ва қўшма ташқи савдо компаниясини ташкил этишга келишиб олинди.
Кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди. Бугун энергетика, автомобилсозлик, кимё, электротехника, қурилиш, логистика ва бошқа соҳаларда йирик лойиҳаларга старт берилиши мамнуният билан қайд этилди.
- Ҳозирда лойиҳаси ишлаб чиқилаётган Халқаро саноат кооперацияси маркази янги лойиҳаларни шакллантириш учун муҳим майдон бўлишига ишонаман, - деди давлатимиз раҳбари.
Ҳудудлар ўртасидаги ҳамкорликнинг улкан салоҳиятидан максимал даражада фойдаланиш зарурлиги таъкидланди. Жумладан, куни кеча ўтган бизнес форум янги инвестиция битимлари ва савдо шартномаларнинг салмоқли тўплами имзоланди.
Яна бир муҳим йўналиш – энергетика. Давлат раҳбарлари энергетика қувватларини модернизация қилиш ва қуриш, геология қидируви ва табиий газни чуқур қайта ишлаш бўйича лойиҳаларни илгари суришга келишиб олдилар.
Транзит салоҳиятидан фойдаланиш ва уни ошириш ҳамкорликнинг муҳим соҳаларидан бири сифатида қайд этилди.
- Бугун биз юк ташишларнинг барқарор ўсишига эришдик, икки томонлама ва транзит ташишлар учун қулай шароитлар яратишга келишдик.
Юк ташиш ҳажмини бир неча баробар ошириш мақсадида транспорт инфратузилмасини кенгайтиришга қаратилган лойиҳаларни тезлаштиришга аҳдлашиб олдик, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президентлар парламентлараро мулоқотлар ва маданий-гуманитар алмашинувларни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш муҳимлигини таъкидладилар.
- Олий даражадаги барча келишувлар ижросини мониторинг қилиш учун Парламентлараро кенгаш имкониятларидан фойдаланиш зарур, - деди Ўзбекистон етакчиси.
Президентимиз Остона шаҳри марказида буюк ўзбек шоири, давлат арбоби Алишер Навоий ҳайкалини ўрнатиш ҳақида қарор қабул қилингани учун миннатдорлик билдирди.
- Бу умумий тарихимиз ва маданиятимизга катта эҳтиромнинг ёрқин тасдиғи, қардош халқларимиз ўртасидаги дўстлик ришталари абадийлиги рамзидир, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу билан бирга, давлатимиз раҳбари умумий маданий-тарихий меросимизни ўрганиш ва оммалаштириш бўйича қўшма тадқиқотлар ўтказиш, шу мақсадда ТВ, радио ва веб-сайтдан иборат қўшма ахборот ресурсини ташкил этиш, буюк ёзувчи ва шоирларимиз асарларини нашр қилишни таклиф этди.
Музокаралар якунида икки давлат ҳукуматларига эришилган барча келишувлар ижросини қатъий назоратга олиш ва тегишли “йўл харитаси”ни келишиш топширилди.

Многовековые узы дружбы, добрососедства и взаимной поддержки служат прочной основой для поступательного развития узбекско-казахстанского стратегического партнёрства и союзничества
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев провели переговоры в расширенном составе с участием делегаций двух стран.
Глава Узбекистана подчеркнул значительный прогресс по всем направлениям многопланового и взаимовыгодного узбекско-казахского сотрудничества.
- Наша история и судьбы народов тесно переплетены, мы давно породнились, вместе решаем насущные вопросы, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны с большим удовлетворением отметил, что в настоящее время по всему Узбекистану проходят мероприятия, посвящённые жизни и творчеству великого сына казахского народа, поэта и мыслителя Абая Кунанбаева.
Такие мероприятия укрепляют дружественные связи, наглядно демонстрируя взаимный интерес к славному прошлому и сегодняшней жизни друг друга.
- Сегодня подписываем два исторических документа. Особо отмечу Договор о союзничестве, который отвечает исконным интересам обоих братских народов и знаменует собой новый этап в истории узбекско-казахстанских отношений.
Союзничество – это самый высокий и доверительный уровень межгосударственного партнёрства. Тем самым мы подтвердили, что намерены строить общее будущее.
Договор о демаркации государственной границы свидетельствует о прочности наших связей, служит делу мира и безопасности в регионе. Наша граница всегда была и остаётся границей дружбы и добрососедства, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Президент Казахстана с удовлетворением отметил нынешний высочайший уровень двусторонних отношений.
- Опираясь на историческую общность, братские узы народов, Казахстан и Узбекистан построили прочные, гармоничные отношения, - отметил Касым-Жомарт Токаев.
Он подчеркнул, что подписываемые сегодня договоры открывают новые горизонты и в полной мере отражают обоюдное стремление двух стран к дальнейшему сближению.
Лидер Казахстана выразил признательность Шавкату Мирзиёеву за его созидательную политику и огромный вклад в упрочнение казахско-узбекских отношений. Он также выразил поддержку реализуемой по его инициативе конституционной реформе и уверенность в том, что она заложит прочный фундамент развитию Узбекистана.
В ходе переговоров отмечено, что ядром двустороннего сотрудничества является экономика и необходимо прилагать больше усилий для использования огромного потенциала двух стран.
Так, за последние пять лет объем взаимной торговли вырос более чем вдвое, а по итогам этого года приблизится к пяти миллиардам долларов. В целях кратного увеличения объёмов товарооборота в ближайшие годы за счёт увеличения взаимных поставок востребованной продукции, достигнута договорённость сформировать Рабочую группу во главе с вице-премьерами и создать совместную внешнеторговую компанию.
Особое внимание уделено продвижению проектов кооперации. С удовлетворением отмечено, что сегодня будет дан старт крупным проектам в энергетике, автомобилестроении, химической, электротехнической отрасли, строительстве, логистике и других.
- Уверен, что прорабатываемый проект Международного центра промышленной кооперации станет важной площадкой для генерации новых проектов, - сказал глава нашего государства.
Отмечена необходимость максимального использования огромного потенциала межрегионального сотрудничества. Так, по итогам прошедшего накануне бизнес-форума подписан солидный пакет новых инвестиционных соглашений и торговых контрактов.
Другим важным направлением обозначена энергетика. Главы государств условились продвигать проекты по модернизации и строительству энергетических мощностей, геологоразведке и глубокой переработке природного газа.
Одной из ключевых сфер взаимодействия определено использование и повышение транзитного потенциала.
- Сегодня мы вышли на стабильный рост грузоперевозок, договорились взаимно создавать благоприятные условия для двусторонних и транзитных перевозок.
В целях кратного увеличения объёмов перевозимых грузов условились ускорить проекты, направленные на расширение транспортной инфраструктуры, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Президенты отметили важность дальнейшего укрепления и расширения межпарламентских контактов и культурно-гуманитарных обменов.
- Необходимо использовать возможности Межпарламентского совета для мониторинга выполнения всех договорённостей на высшем уровне, - заявил лидер Узбекистана.
Президент нашей страны выразил признательность за решение об установлении в центре Астаны памятника великому узбекскому поэту, государственному деятелю Алишеру Навои.
- Это является ярким подтверждением большого уважения к нашей общей истории и культуре, символом нерушимости уз дружбы между двумя братскими народами, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Вместе с тем главой нашего государства предложено организовать совместные исследования по изучению и популяризации общего культурно-исторического наследия, а также запустить с этой целью совместный информационный ресурс, включающий ТВ, радио и веб-сайт, издавать книги наших великих писателей и поэтов.
В завершение переговоров правительствам двух стран поручено взять под строгий контроль реализацию всех достигнутых договорённостей и согласовать соответствующую «дорожную карту».