Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Suhbat avvalida BAA Prezidenti mamlakatimiz yetakchisini tavallud kuni munosabati bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sogʻliq va farovonlik, sharafli davlatchilik faoliyatida katta muvaffaqiyatlar, birodar Oʻzbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va davomiy ravnaq tiladi.
Muloqot chogʻida Oʻzbekiston va BAA strategik sheriklik aloqalari mustahkamlanib borayotgani, yirik qoʻshma loyihalar jadal amalga oshirilayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Faol siyosiy muloqotni davom ettirish, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar yoʻnalishlarda koʻp qirrali hamkorlikni yanada jadallashtirishga kelishib olindi.
Ikki davlat yetakchilari mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb hamda kun tartibidagi boshqa masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Президент Узбекистана провел телефонный разговор с Президентом ОАЭ
Состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммадом бин Заидом Аль Нахайяном.
В начале беседы Президент ОАЭ сердечно поздравил лидера нашей страны с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья и благополучия, больших успехов в ответственной государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – мира, спокойствия и дальнейшего процветания.
В ходе беседы с глубоким удовлетворением отмечено укрепление узбекско-эмиратских отношений стратегического партнерства, ускоренная реализация крупных совместных проектов.
Достигнута договоренность о продолжении активного политического диалога, дальнейшем углублении многопланового сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Лидеры двух государств также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и другой повестки.