Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan bilan telefon orqali muloqot oʻtkazdi.
Suhbat avvalida Turkiya Prezidenti davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sogʻliq, oilaviy baxt-saodat va davlatchilik faoliyatida yangi zafarlar tiladi.
Qardosh mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga koʻtarilgani, hamkorlikning yuqori surʼatlarda rivojlanayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash hajmi oʻsmoqda, qoʻshma korxonalar soni va muntazam aviaqatnovlar koʻpayib, istiqbolli loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Shuningdek, madaniy-gumanitar tadbirlar ham faol davom etyapti. Jumladan, Xatayda Oʻzbekistonga bagʻishlangan majmualar ochildi, Namangandagi Xalqaro maqom sanʼati festivali va Islom sivilizatsiyasi forumida Turkiya tomoni yuqori darajada qatnashdi.
Muloqotda oliy darajadagi kelishuvlar doirasida oldinda turgan ulkan reja va maqsadlarni birgalikda roʻyobga chiqarish masalalariga ham alohida urgʻu berildi.
Davlatimiz rahbari Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻanga rasmiy tashrif bilan Oʻzbekistonga kelishni taklif etdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы Президент Турции сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья, семейного благополучия и новых успехов в государственной деятельности.
С удовлетворением отмечен выход отношений между братскими странами на уровень всеобъемлющего стратегического партнерства, а также динамичное развитие сотрудничества по всем направлениям.
Растет объем товарооборота, увеличиваются количество совместных предприятий и регулярных авиарейсов, успешно реализуются перспективные проекты. Активно продолжается и культурно-гуманитарное сотрудничество. В частности, в провинции Хатай открыты объекты, посвященные Узбекистану, в Международном фестивале искусства макома в Намангане и Форуме исламской цивилизации турецкая сторона была представлена делегацией высокого уровня.
В ходе беседы отдельно рассмотрены также вопросы совместной реализации масштабных планов и целей в рамках договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Глава нашего государства пригласил Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана посетить Узбекистан с официальным визитом.