Oʻzbekiston va Rossiya Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Suhbat avvalida Rossiya yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan dildan qutlab, unga mustahkam sogʻliq, baxt-saodat, doʻst Oʻzbekiston xalqining farovonligi yoʻlidagi faoliyatida yangi muvaffaqiyatlar tiladi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Oʻzbekiston – Rossiya har tomonlama strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish hamda mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Oʻzaro tovar ayirboshlash koʻrsatkichlarining oʻsish surʼatlarini saqlab qolish, ustuvor yoʻnalishlarda yetakchi korxona va kompaniyalarning kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, ikki mamlakat hududlari oʻrtasidagi samarali hamkorlikni kengaytirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Madaniy-gumanitar almashinuv faol davom etayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻzbekiston va Rossiya yetakchilari boʻlajak ikki tomonlama tadbirlar rejasini ham koʻrib chiqdilar.

Состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина.
В начале беседы лидер России сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, счастья, благополучия и новых достижений на благо дружественного народа Узбекистана.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества в контексте практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Особое внимание было уделено поддержанию динамики роста показателей взаимного товарооборота, продвижению проектов кооперации ведущих предприятий и компаний в приоритетных направлениях, расширению продуктивного сотрудничества регионов двух стран.