Oʻzbekiston va Belarus yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko oʻrtasida telefon orqali muloqot boʻlib oʻtdi.
Suhbat avvalida Belarus yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sogʻliq, tuganmas kuch-gʻayrat, davlatchilik faoliyatida yangi muvaffaqiyatlar, Oʻzbekistonning koʻp millatli xalqiga esa tinchlik va farovonlik tiladi.
Oʻzbekiston – Belarus strategik sheriklik munosabatlarini Oʻzbekiston Prezidentining joriy yil 8-9-iyul kunlari Minsk shahriga amalga oshirgan rasmiy tashrifida erishilgan kelishuvlarni bajarish doirasida yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Turli darajalarda samarali muloqotlar olib borilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi barqaror oʻsib bormoqda. Ustuvor sohalarda kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.

Лидеры Узбекистана и Беларуси провели телефонный разговор
Состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.
В начале беседы глава Беларуси тепло поздравил лидера нашей страны с днём рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, неиссякаемой жизненной энергии, новых свершений в государственной работе, а многонациональному народу Узбекистана мира и процветания.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-белорусских отношений стратегического партнерства в контексте реализации договоренностей официального визита Президента Узбекистана в Минск 8-9 июля этого года.
С удовлетворением отмечены продуктивные контакты на разных уровнях. Устойчиво растут объемы товарооборота. Реализуются проекты кооперации в ключевых отраслях.
Подчеркнута важность продолжения активных межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.