Oʻzbekiston va Qirgʻiziston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Qirgʻiziston yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni munosabati bilan samimiy qutlab, unga chin dildan mustahkam sogʻliq, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, qardosh Oʻzbekiston xalqiga esa tinchlik va ravnaq tiladi.
Sadir Japarov Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni hamda Shavkat Mirziyoyevning ikki mamlakat oʻrtasidagi doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga qoʻshgan shaxsiy hissasini yuksak baholadi.
Barcha yoʻnalishlarda oʻzaro manfaatli hamkorlik surʼati tobora ortib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Oʻzaro savdo hajmi jadal oʻsmoqda, sanoat kooperatsiyasi loyihalari, jumladan, ishga tushirilgan Qoʻshma jamgʻarma doirasida amalga oshirilmoqda. Yirik mintaqaviy infratuzilma loyihalari boʻyicha amaliy ishlar davom ettirilmoqda.

Президенты Узбекистана и Кыргызстана провели телефонный разговор
Cостоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
Лидер Кыргызстана тепло поздравил главу нашего государства с днём рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и больших успехов, а также мира и процветания братскому узбекскому народу.
Садыр Жапаров высоко оценил проводимые в Узбекистане масштабные реформы, а также личный вклад Шавката Мирзиёева в укрепление отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя странами.
С удовлетворением отмечена возрастающая динамика взаимовыгодного сотрудничества во всех направлениях. Динамично растут объемы взаимной торговли, реализуются проекты промышленной кооперации, в том числе по линии действующего Совместного фонда. Продолжается практическая работа по крупным региональным инфраструктурным проектам.
Подчеркнута важность тщательной подготовки повестки предстоящего саммита на высшем уровне, прежде всего в торгово-экономической сфере.