Qorasuv kanali sohili soʻlim maskanlardan biriga aylandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻrta Chirchiq tumanidagi Qorasuv kanali boʻyida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlarini koʻzdan kechirdi.
Bugungi kunda mamlakatimizning barcha hududlarida sohil boʻyi maskanlarini tartibga solish va u yerda zamonaviy sharoitlar yaratishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bunday loyihalar nafaqat aholi uchun qulay dam olish maskanlarini yaratishga, balki yangi iqtisodiy imkoniyatlarni ishga solish orqali hududlarni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Oʻrta Chirchiq tumanidagi Qorasuv kanali sohili ham bugun ana shunday soʻlim maskanlardan biriga aylanmoqda. Oʻtgan yili boshlangan qurilish ishlari natijasida 32 milliard soʻmdan ziyod mablagʻ hisobidan sohil boʻyining 9 kilometr uzunlikdagi qismi obodonlashtiriladi.
Loyiha ikki bosqichda amalga oshirilayotgan boʻlib, dastlab Tinchlik va Qorasuv mahallalari oraligʻidagi 1,6 kilometr uzunlikda sohil qismi obodonlashtirildi. Piyodalar uchun zamonaviy yoʻlaklar, favvora, vorkaut maydonchalari, akvapark hamda koʻprik osti tunneli aholi xizmatiga shay.
Hududda, shuningdek, manzarali daraxtlar, qulay oʻrindiqlar bilan birga umumiy ovqatlanish va xizmat koʻrsatish shoxobchalari ham barpo etilgan.
Keyingi bosqichda Qorasuv, Rovatak va Fayzobod mahallalaridan oʻtuvchi qismida koʻngilochar, dam olish va gastronomik koʻchalari tashkil etiladi. Savdo va xizmat koʻrsatish obyektlari soni 6 taga yetkazilib, 150 ta yangi ish oʻrni yaratiladi.

President Shavkat Mirziyoyev inspected the improvement works carried out along the Karasu Canal embankment in the Urtachirchik district.
Today, across the country, particular attention is being given to improving waterside areas and creating modern infrastructure in such places. Such projects not only contribute to the creation of comfortable public recreation spaces but also open up new opportunities for regional development by unlocking economic potential.
The Karasu Canal embankment in the Urtachirchik district has also become one of these recreational areas. The improvement works, which began last year, cover a 9-kilometer section of the embankment. The project cost is 32 billion soums.
The project is being implemented in two stages. During the first stage, a 1.6-kilometer section of the embankment between the Tinchlik and Karasu mahallas was improved. Residents now have access to modern pedestrian paths, a fountain, workout areas, a water park, and a tunnel beneath the bridge.
Ornamental trees have also been planted, comfortable benches installed, and food and service facilities built.
The next stage envisages the development of entertainment, recreation, and gastronomic streets along the section of the canal passing through the Karasu, Rovotak, and Fayzabad mahallas. The number of trade and service facilities will increase to six, creating 150 new jobs.