Qorasuv kanali sohili soʻlim maskanlardan biriga aylandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻrta Chirchiq tumanidagi Qorasuv kanali boʻyida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlarini koʻzdan kechirdi.
Bugungi kunda mamlakatimizning barcha hududlarida sohil boʻyi maskanlarini tartibga solish va u yerda zamonaviy sharoitlar yaratishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bunday loyihalar nafaqat aholi uchun qulay dam olish maskanlarini yaratishga, balki yangi iqtisodiy imkoniyatlarni ishga solish orqali hududlarni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Oʻrta Chirchiq tumanidagi Qorasuv kanali sohili ham bugun ana shunday soʻlim maskanlardan biriga aylanmoqda. Oʻtgan yili boshlangan qurilish ishlari natijasida 32 milliard soʻmdan ziyod mablagʻ hisobidan sohil boʻyining 9 kilometr uzunlikdagi qismi obodonlashtiriladi.
Loyiha ikki bosqichda amalga oshirilayotgan boʻlib, dastlab Tinchlik va Qorasuv mahallalari oraligʻidagi 1,6 kilometr uzunlikda sohil qismi obodonlashtirildi. Piyodalar uchun zamonaviy yoʻlaklar, favvora, vorkaut maydonchalari, akvapark hamda koʻprik osti tunneli aholi xizmatiga shay.
Hududda, shuningdek, manzarali daraxtlar, qulay oʻrindiqlar bilan birga umumiy ovqatlanish va xizmat koʻrsatish shoxobchalari ham barpo etilgan.
Keyingi bosqichda Qorasuv, Rovatak va Fayzobod mahallalaridan oʻtuvchi qismida koʻngilochar, dam olish va gastronomik koʻchalari tashkil etiladi. Savdo va xizmat koʻrsatish obyektlari soni 6 taga yetkazilib, 150 ta yangi ish oʻrni yaratiladi.

Берег канала Карасу стал одним из уютных территорий для отдыха
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел созидательную работу, проведенную на берегу канала Карасу в Уртачирчикском районе.
Сегодня во всех регионах страны особое внимание уделяется благоустройству прибрежных территорий и созданию в таких местах современной инфраструктуры. Такие проекты способствуют не только созданию уголков для комфортного отдыха населения, но и открывают новые возможности развития регионов за счет задействования новых экономических возможностей.
Одним из таких уютных территорий для отдыха стала и набережная канала Карасу в Уртачирчикском районе. Строительные работы, начавшиеся в прошлом году, предусматривают благоустройство 9-километрового участка береговой линии. Стоимость проекта – 32 миллиарда сумов.
Проект реализуется в два этапа. Сначала благоустроен 1,6-километровый участок берега между махаллями Тинчлик и Карасу. В распоряжении жителей – современные пешеходные дорожки, фонтан, воркаут-площадки, аквапарк, а также тоннель под мостом.
На территории также высажены декоративные деревья, установлены удобные скамейки, построены объекты общественного питания и сервиса.
На следующем этапе планируется организовать развлекательную, рекреационную и гастрономическую улицы на участке канала, проходящем через махалли Карасу, Роватак и Файзабад. Количество объектов торговли и сферы услуг будет доведено до 6, что позволит создать 150 новых рабочих мест.