Toshkent – Nurafshon yoʻnalishida zamonaviy yoʻl oʻtkazgich bunyod etildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi davomida A-373 va Toshkent katta xalqa yoʻllari kesishmasida barpo etilgan yangi yoʻl oʻtkazgichni koʻzdan kechirdi.
Mazkur inshoot transport oqimini samarali tashkil etish, yoʻl harakati xavfsizligini oshirish, tirbandliklarni kamaytirish hamda Toshkent shahri bilan Nurafshon oʻrtasidagi qatnov vaqtini 10-15 daqiqaga qisqartirishga xizmat qiladi.
Bektemir va Oʻrta Chirchiq tumanlari tutashgan hududda 14,1 gektar maydonda barpo etilgan loyihaning qiymati 240 milliard soʻmni tashkil etdi. Obyekt tarkibida uzunligi 66 metr, kengligi 46 metr boʻlgan koʻprik, 450 metrlik yer osti avtomobil yoʻli, ikkita ortga qayrilish yoʻlagi, toʻrtta yer osti piyodalar oʻtish yoʻlagi va 950 metrlik aylana halqa yoʻli qurildi. Shuningdek, 9,5 kilometr piyoda va veloyoʻlaklar, sakkizta jamoat transporti bekati, 240 ta tashqi yoritish chirogʻi hamda 6 kilometr yoʻl toʻsiqlari barpo etildi.
Yangi obyektning ishga tushirilishi natijasida yoʻnalishning kunlik oʻtkazuvchanlik quvvati bir necha barobarga oshib, 130 mingta avtotransport vositasiga yetadi. Bu esa poytaxt va Toshkent viloyati oʻrtasidagi transport aloqalarini yanada yaxshilash, tirbandliklarni bartaraf etish hamda aholi uchun qulay harakatlanish sharoitini yaratishga xizmat qiladi.
Prezidentimizga loyihaning texnik yechimlari, transport oqimini boshqarish imkoniyatlari hamda kelgusida Toshkent – Nurafshon yoʻnalishida tezyurar avtobuslar tizimini (BRT) yoʻlga qoʻyish boʻyicha rejalar haqida ham axborot berildi.

На автодороге Ташкент – Нурафшан построен современный путепровод
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Ташкентскую область ознакомился с новым путепроводом, построенным на пересечении дорог А373 и Ташкентской большой кольцевой дороги.
Данное сооружение позволит эффективно организовать транспортные потоки, повысить безопасность дорожного движения, сократить количество заторов, а также уменьшить время поездки между Ташкентом и Нурафшаном на 10-15 минут.
Стоимость проекта, реализованного на территории площадью 14,1 гектара на границе Бектемирского и Уртачирчикского районов, составила 240 миллиардов сумов. В составе объекта построены мост длиной 66 метров и шириной 46 метров, автомобильный тоннель протяженностью 450 метров, две полосы для разворота, четыре подземных пешеходных перехода, а также 950-метровый кольцевой съезд. Кроме того, проложены 9,5 километра пешеходных и велосипедных дорожек, оборудованы восемь остановок общественного транспорта, установлены 240 опор наружного освещения и 6 километров дорожных ограждений.
В результате запуска нового объекта пропускная способность данного участка увеличится в несколько раз – до 130 тысяч транспортных средств в сутки. Это будет способствовать дальнейшему улучшению транспортного сообщения между Ташкентом и Ташкентской областью, сокращению заторов и созданию более комфортных условий для передвижения жителей.
Президенту также доложено о технических решениях проекта, его возможностях по управлению транспортными потоками, а также планах по внедрению системы скоростного автобусного сообщения (BRT) на маршруте Ташкент – Нурафшан.