Ichimlik va oqova suv xizmatlarini yaxshilash boʻyicha ustuvor vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ichimlik va oqova suv xizmatlarini yanada yaxshilash chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda sohaga jalb qilingan investitsiyalar hajmi 10 karra oshib, 2,7 milliard dollarga yetdi. Natijada aholining markazlashgan ichimlik suvi bilan taʼminlanganlik darajasi 2017-yildagi 63 foizdan qariyb 83 foizga ko‘tarildi.
Shu davrda 7,7 million aholi ilk bor markazlashgan ichimlik suvi bilan taʼminlandi, 11 million aholining suv taʼminoti yaxshilandi, yana 1,1 million kishi kanalizatsiya tizimiga ulandi. 39 ming kilometr ichimlik suvi va 3,2 ming kilometr oqova suv tarmoqlari qurilib, rekonstruksiya qilindi. 3,4 mingta ichimlik suvi inshooti, 295 ta oqova suv inshooti va nasos stansiyasi barpo etildi yoki yangilandi.
Kelgusi yillarda ichimlik suvi taʼminotini 90 foizga, shaharlarda kanalizatsiya xizmati qamrovini 80 foizga yetkazish maqsad qilingan. Buning uchun qoʻshimcha 1,3 milliard dollar investitsiya jalb etilishi koʻzda tutilgan.
Davlatimiz rahbari erishilgan natijalar bilan birga loyihalarni shakllantirish va amalga oshirish, mavjud muammolarni oʻz vaqtida aniqlash hamda bartaraf etish tizimi hali talab darajasida emasligini koʻrsatib oʻtdi.
Xususan, Andijon shahridagi kanalizatsiya tizimida yuzaga kelgan muammolarni bartaraf etish uchun 107 milliard soʻm ajratildi. Sergeli tumanida yoqimsiz hid tarqalishining oldini olish maqsadida zamonaviy filtrlarni oʻrnatish ishlari boshlandi.
Surxondaryo viloyati aholisini Toʻpalang suv omboridan ichimlik suvi bilan taʼminlash loyihasi doirasida Termiz shahrigacha tarmoq tortib kelindi. Yil yakuniga qadar Sherobod, Muzrabot, Angor va Jarqoʻrgʻon tumanlariga ham suv yetkazib berilishi belgilandi.
Taqdimotda hududlardagi eng dolzarb masalalarni hal qilishga qaratilgan aniq vazifalar ko‘rsatib o‘tildi. Jumladan, 513 ta mahallaga markazlashgan ichimlik suvini olib borish, yana 3 mingta mahallada taʼminot sifatini yaxshilash zarurligi taʼkidlandi.
Ichimlik suvini xonadongacha yetkazish ishlarini toʻliq yakunlash masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Shu maqsadda 232 mingta suv kolonkasi oʻrniga tarmoqlarni bevosita uylargacha tortish koʻzda tutilgan.
Yil yakuniga qadar umumiy qiymati 600 million dollarlik ishlar amalga oshiriladi. Ularning doirasida 1,6 ming kilometr ichimlik suvi va 387 kilometr kanalizatsiya tarmogʻi, 80 ta suv hamda 29 ta oqova suv inshooti quriladi.
Natijada 107 ta mahalladagi 310 ming aholi ilk bor markazlashgan ichimlik suvi bilan taʼminlanadi, 453 ta mahallada istiqomat qiluvchi 2,5 million aholi uchun suv taʼminoti yaxshilanadi.
Qashqadaryo viloyatida “Hisorak” suv omboridan ichimlik suvi olib kelish loyihasini jadallashtirish vazifasi qoʻyildi. Qiymati 217 million dollar boʻlgan ushbu loyiha Qamashi, Gʻuzor va Qarshi tumanlari hamda Qarshi shahridagi 1,1 million aholining ichimlik suvi taʼminotini yaxshilash imkonini beradi.
Mutasaddilarga loyihaning texnik-iqtisodiy hisob-kitoblari ekspertizasini qisqa muddatda yakunlash va moliyalashtirish manbasini aniqlash topshirildi.
Shuningdek, Fargʻona, Surxondaryo va Jizzax viloyatlarida ichimlik va oqova suv tizimlarini rivojlantirish boʻyicha qarz va grant bitimlarini imzolash, poytaxtda yangi kanalizatsiya inshootini qurish loyihasi yuzasidan yakuniy xulosa kiritish vazifalari belgilandi.
1-sentabrga qadar umumiy qiymati 317 million dollarlik 6 ta loyiha boʻyicha xorijiy hamkorlar bilan muzokaralarni yakunlash va moliyalashtirish manbalarini belgilash zarurligi qayd etildi.
Suv taʼminoti korxonalarining moliyaviy barqarorligini taʼminlash masalasi ham muhokama qilindi. Amaldagi tariflar xizmatlarning haqiqiy tannarxini toʻliq qoplamayotgani, hududlar kesimida keskin farqlar mavjudligi sohaning investitsiyaviy jozibadorligiga salbiy taʼsir koʻrsatayotgani ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan ichimlik suvini ishlab chiqarish va isteʼmolchilarga yetkazib berish vazifalarini ajratish, Magistral suv taʼminoti korxonasini tashkil etish taklif qilindi. U hududiy korxonalarga ichimlik suvini yagona ulgurji tarif asosida yetkazib beradi.
Ichimlik va oqova suv xizmatlari tariflarini shaffof va iqtisodiy asoslangan mezonlar asosida belgilash uchun Idoralararo tarif komissiyasini tashkil etish, 2027-yil 1-apreldan budjet tashkilotlari uchun yagona tarifni joriy qilish vazifasi qoʻyildi.
Demografik va iqtisodiy oʻsish natijasida 2030-yilga borib, mamlakatimizda ichimlik suvi isteʼmoli hozirgi 941 million kub metrga nisbatan yana 230 million kub metrga ortishi kutilmoqda. Bu suv resurslarini aniq hisobga olish va yoʻqotishlarni kamaytirishni taqozo etadi.
Shu bois, isteʼmolchilar bilan hisob-kitoblarni toʻliq onlayn tizimga oʻtkazish, shahar va tuman markazlaridagi barcha isteʼmolchilardan masofadan maʼlumot uzatuvchi zamonaviy suv hisoblagichlarini oʻrnatish belgilandi.
Suv inshootlari va tarmoqlarining raqamli xaritasini yaratish, boshqaruvga “SCADA”, “GIS”, telemetriya va yagona billing tizimlarini keng joriy etish orqali suv yoʻqotishlarini 35 foizdan 25 foizga tushirish vazifasi qoʻyildi.
Sohada sunʼiy intellekt asosida nasos uskunalarining ishini tahlil qilish, avariyalar va suv oqishini oldindan aniqlash, isteʼmol hajmini prognozlash hamda aholi murojaatlarini tezkor koʻrib chiqishga qaratilgan loyihalar ham taqdimot qilindi.
Kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida “Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetida alohida fakultet ochish taklifi qoʻllab-quvvatlandi. Shuningdek, hududlardagi texnikumlar bazasida ichimlik va oqova suv yoʻnalishida dual taʼlimni yoʻlga qoʻyish vazifasi belgilandi.
Prezidentimiz taqdimot yakunida loyihalarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish, xizmatlar qamrovini kengaytirish, korxonalar moliyaviy barqarorligini taʼminlash, sohani raqamlashtirish va aholi uchun qulayliklarni oshirish yuzasidan mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.

Определены приоритетные задачи по улучшению услуг питьевого водоснабжения и канализации
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по мерам дальнейшего совершенствования услуг питьевого водоснабжения и канализации.
За последние годы объем привлеченных в отрасль инвестиций увеличился в 10 раз и достиг 2,7 миллиарда долларов. В результате уровень охвата населения централизованным питьевым водоснабжением вырос с 63 процентов в 2017 году почти до 83 процентов.
За этот период 7,7 миллиона человек впервые обеспечены централизованным питьевым водоснабжением, 11 миллионам жителям улучшено водоснабжение, еще 1,1 миллиона человек подключены к системе канализации. Построено и реконструировано 39 тысяч километров сетей питьевого водоснабжения и 3,2 тысячи километров канализации. Возведены или модернизированы 3,4 тысячи объектов питьевого водоснабжения, 295 канализационных сооружений и насосных станций.
На предстоящие годы поставлена цель довести уровень охвата питьевым водоснабжением до 90 процентов, а услугами канализации в городах – до 80 процентов. Для этого предусмотрено привлечь дополнительные инвестиции в размере 1,3 миллиарда долларов.
Наряду с достигнутыми результатами глава нашего государства указал на то, что система формирования и реализации проектов, а также своевременного выявления и устранения имеющихся проблем пока не достигла требуемого уровня.
В частности, на устранение проблем в системе канализации города Андижана только недавно выделено 107 миллиардов сумов. Начаты работы по установке современных фильтров для предотвращения распространения неприятного запаха в Сергелийском районе.
В рамках проекта по обеспечению населения Сурхандарьинской области питьевой водой из Тупалангского водохранилища водопровод проложен до города Термеза. До конца года намечено обеспечить подачу воды также в Шерабадский, Музрабадский, Ангорский и Джаркурганский районы.
На презентации определены конкретные задачи, направленные на решение наиболее актуальных проблем на местах. В частности, подчеркнута необходимость обеспечения централизованным водопроводом 513 махаллей и повышения качества водоснабжения еще в 3 тысячах махаллях.
Отдельное внимание уделено полному завершению работ по подведению питьевой воды напрямую к домохозяйствам. С этой целью вместо 232 тысяч водозаборных колонок предусмотрена прокладка водопроводных сетей непосредственно к жилым домам.
До конца года будут реализованы проекты общей стоимостью 600 миллионов долларов. В их рамках предусмотрено строительство 1,6 тысячи километров водопроводных и 387 километров канализационных сетей, а также 80 объектов водоснабжения и 29 сооружений канализации.
В результате 310 тысяч жителей 107 махаллей впервые получат доступ к централизованному питьевому водоснабжению, улучшится обеспечение водой для 2,5 миллиона населения, проживающего в 453 махаллях.
Поставлена задача ускорить реализацию проекта по подведению питьевой воды из Гиссаракского водохранилища в Кашкадарьинской области. Этот проект стоимостью 217 миллионов долларов позволит улучшить питьевое водоснабжение 1,1 миллиона жителей Камашинского, Гузарского и Каршинского районов, а также города Карши.
Ответственным лицам поручено в кратчайшие сроки завершить экспертизу технико-экономического обоснования проекта и определить источник его финансирования.
Кроме того, определены задачи по подписанию кредитных и грантовых соглашений в сфере развития систем питьевого водоснабжения и канализации в Ферганской, Сурхандарьинской и Джизакской областях, внесению окончательного заключения по проекту строительства нового канализационного сооружения в столице.
Отмечена необходимость завершить до 1 сентября переговоры с зарубежными партнерами по шести проектам общей стоимостью 317 миллионов долларов и определить источники их финансирования.
Обсуждены также вопросы обеспечения финансовой стабильности предприятий водоснабжения. Указано на то, что из-за неполного покрытия действующими тарифами фактической себестоимости услуг и наличия больших различий между регионами снижается инвестиционная привлекательность сферы.
В этой связи предложено разделить функции по производству и поставке потребителям питьевой воды, а также создать предприятие магистрального водоснабжения. Оно будет поставлять питьевую воду региональным предприятиям по единому оптовому тарифу.
Поставлены задачи по созданию Межведомственной тарифной комиссии для установления тарифов на услуги питьевого водоснабжения и канализации на основе прозрачных и экономически обоснованных критериев, а также введению с 1 апреля 2027 года единого тарифа для бюджетных организаций.
По прогнозам, к 2030 году в результате демографического и экономического роста потребление питьевой воды в нашей стране увеличится еще на 230 миллионов кубометров вдобавок к нынешнему 941 миллиону кубометров. Это требует обеспечения точного учета водных ресурсов и сокращения их потерь.
В связи с этим поставлены задачи по полному переводу расчетов с потребителями в онлайн-режим, оснащению всех потребителей в городах и районных центрах современными приборами учета воды с функцией дистанционной передачи данных.
Поставлена задача сократить потери воды с 35 до 25 процентов за счет создания цифровой карты сооружений и сетей водоснабжения, а также широкого внедрения в систему управления технологий SCADA, GIS, телеметрии и единой биллинговой системы.
Представлены также проекты, призванные с применением искусственного интеллекта проводить анализ работы насосного оборудования, заблаговременно выявлять аварии и утечки воды, прогнозировать объемы потребления, а также оперативного рассмотрения обращений граждан.
В целях совершенствования системы подготовки кадров поддержано предложение об открытии отдельного факультета в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. Кроме того, поставлена задача организовать на базе техникумов в регионах дуальное образование по направлениям питьевого водоснабжения и канализации.
В завершение презентации Президент нашей страны дал ответственным лицам конкретные поручения по своевременной и качественной реализации проектов, расширению охвата услуг, обеспечению финансовой устойчивости предприятий, цифровизации отрасли и повышению удобства для населения.