Prezident Shavkat Mirziyoyevga yoqilg‘i-energetika sohasida fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish hamda ularda ko‘tarilgan muammolarni kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik doirasida bartaraf etish yuzasidan axborot berildi.
Aholini elektr energiyasi va gaz bilan barqaror ta’minlashda fuqarolar murojaatlarini tahlil qilish, ular asosida joylardagi muammolarni aniqlab, manzilli choralar ko‘rish muhim ahamiyatga ega.
2026-yilning birinchi yarmida yoqilg‘i-energetika sohasiga oid 39 ming 220 ta murojaat kelib tushgan. Bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 13 ming 820 ta yoki 26,1 foiz kam.
Ularning 50 foizi tabiiy va suyultirilgan gaz, 38,3 foizi elektr ta’minoti bilan bog‘liq.
Murojaatlarda asosan suyultirilgan gaz ballonlarini to‘ldirish, elektr ta’minotidagi uzilishlar, elektr tarmoqlarini qurish va ta’mirlash hamda tabiiy gaz bosimi bilan bog‘liq masalalar ko‘tarilgan.
Murojaatlarning umumiy soni kamayganiga qaramay, har bir murojaatni alohida holat sifatida emas, balki muayyan hudud, tarmoq yoki xizmatdagi muammoni ko‘rsatuvchi muhim signal sifatida o‘rganish zarurligi ta’kidlandi.
Kuz-qish mavsumi oldidan takroriy murojaatlar kelib tushayotgan mahalla va obyektlarni xatlovdan o‘tkazish, elektr va gaz tarmoqlarining texnik holatini o‘rganish, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha hududlar kesimida manzilli rejalar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Ayniqsa, elektr ta’minotida uzilishlar ko‘p kuzatilayotgan hududlarda tarmoq va transformatorlarni ta’mirlash, avariya brigadalarining shayligini oshirish, tabiiy gaz bosimi bilan bog‘liq muammolar mavjud joylarda ta’minot barqarorligini ta’minlash muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, suyultirilgan gaz ballonlarini to‘ldirish va aholiga yetkazib berish grafiklariga qat’iy rioya qilish, ehtiyoj yuqori bo‘lgan hududlarda qo‘shimcha zaxira va imkoniyatlarni safarbar etish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga murojaatlarda ko‘tarilgan tizimli muammolarni kuz-qish mavsumi boshlanguniga qadar hal etish, bunda mahalliy hokimliklar, “mahalla yettiligi” hamda kommunal xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar bilan birgalikda tizimli ish olib borish zarurligiga urg‘u berildi.
Mavsumga tayyorgarlik ishlarini muddatida va sifatli yakunlash, aholi hamda ijtimoiy soha obyektlariga tabiiy va suyultirilgan gaz, shuningdek, boshqa yoqilg‘i resurslarini barqaror yetkazib berish bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berdi.

Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено об обращениях граждан в топливно-энергетической сфере и мерах по устранению поднятых в них проблем в рамках подготовки к осенне-зимнему сезону.
В обеспечении стабильности снабжения населения электроэнергией и природным газом важное место занимает анализ обращений граждан, выявление на их основе проблем на местах и принятие адресных мер.
В первом полугодии 2026 года поступило 39 тысяч 220 обращений, касающихся топливно-энергетического комплекса, что на 13 тысяч 820 или на 26,1 процента меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
50 процентов из них связаны с вопросами обеспечения природным и сжиженным газом, 38,3 процента относятся к электроснабжению.
В обращениях граждан в основном поднимались вопросы, связанные с наполнением баллонов сжиженным газом, перебоями в электроснабжении, строительством и ремонтом электрических сетей, а также с давлением природного газа.
Несмотря на сокращение общего числа обращений, подчеркнута необходимость рассматривать каждое из них не как отдельный случай, а как важный сигнал, свидетельствующий о наличии проблем в конкретной территории, отрасли или услуге.
В преддверии осенне-зимнего сезона поставлены задачи провести изучение махаллей и объектов с высоким уровнем повторных обращений, проинспектировать техническое состояние электрических и газовых сетей, а также разработать адресные планы по устранению выявленных недостатков в разрезе регионов.
Отмечена важность ремонта электрических сетей и трансформаторных подстанций в первую очередь в тех местах, где наиболее часто наблюдаются перебои в электроснабжении, а также повышения готовности аварийных бригад, обеспечения стабильности газоснабжения в населенных пунктах, где имеются проблемы с давлением природного газа.
Кроме того, указано на необходимость строгого соблюдения графиков наполнения и доставки баллонов со сжиженным газом населению, мобилизации дополнительных резервов и возможностей в районах, где наблюдается повышенная потребность.
Глава нашего государства подчеркнул, что системные проблемы, поднятые в обращениях граждан, необходимо устранить до начала осенне-зимнего сезона, при этом нужно вести системную работу во взаимодействии с местными хокимиятами, «махаллинской семеркой» и организациями коммунального обслуживания.
Даны поручения по своевременному и качественному завершению подготовки к сезону, обеспечению стабильных поставок населению и объектам социальной сферы природного и сжиженного газа, а также других видов топливных ресурсов.