Pensiya tizimini isloh qilish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev pensiya tizimini isloh qilish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
O‘n yilda mamlakatimizda pensiya miqdori 3,3 barobar oshirildi, uning eng kam miqdori minimal iste’mol xarajatlari darajasidan yuqori belgilandi. 2021-yilgacha 1,1 million nafar fuqaroning pensiyasi 400 ming so‘mdan kam bo‘lgan. Bugungi kunda eng kam pensiya miqdori 878 ming so‘mni, minimal iste’mol xarajatlari esa 715 ming so‘mni tashkil etmoqda.
Taqdimotda jamg‘arib boriladigan pensiya tizimi rivojlangan mamlakatlarda pensiya mablag‘lari iqtisodiyot uchun uzoq muddatli resurs vazifasini o‘tayotgani qayd etildi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, mamlakatimizda pensiya tizimi to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilsa, iqtisodiyotga uzoq muddatli mablag‘larni jalb qilish mumkin. Buni Xalqaro valyuta jamg‘armasi, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki va Xalqaro mehnat tashkiloti ekspertlari ham tasdiqlamoqda.
Shu bois pensiya tizimini ilg‘or xorijiy tajriba asosida isloh qilish, jamg‘arib boriladigan, xususiy va korporativ pensiya tizimlarini rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Hozirda fuqarolar ish haqining 0,1 foizi jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘iga o‘tkaziladi. Ushbu mablag‘larga hisoblanadigan yillik 10 foizlik daromad bank omonatlaridan qariyb ikki barobar kam.
Shu munosabat bilan mazkur tizimning jozibadorligini oshirish va aholini unda faol ishtirok etishga rag‘batlantirish bo‘yicha yangi mexanizmlar taklif qilindi.
Xususan, oylik ish haqi 7,6 million so‘mgacha (pensiya hisoblash bazaviy miqdorining 15 baravari) bo‘lgan fuqaro jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘iga ish haqining 5 foizini o‘tkazsa, davlat tomonidan qo‘shimcha yana 2,5 foiz miqdorida mablag‘ ajratish ko‘zda tutilmoqda.
Oylik ish haqi 7,6 million so‘mdan yuqori bo‘lgan fuqarolar uchun esa to‘langan ijtimoiy soliqning shu miqdordan oshgan qismining 1 foizini ularning jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘iga o‘tkazish taklif etildi.
Pensiya miqdorini hisoblash tartibini takomillashtirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Amalda pensiya oxirgi o‘n yillik mehnat faoliyatidagi besh yillik ish haqidan hisoblanadi. Shuningdek, ish haqining 6 million so‘mdan yuqori qismi hisobga olinmaydi. Bu ayrim hollarda fuqarolar pensiyasining o‘rtacha miqdori pasayishiga olib kelmoqda.
Shu bois pensiya hisoblanadigan ish haqi davrini 5 yildan 20 yilgacha uzaytirish hamda past daromad olingan ayrim davrlarni hisobdan chiqarish taklif qilindi.
Shuningdek, 2027-yildan boshlab pensiya hisoblashda inobatga olinadigan ish haqining yuqori chegarasini hozirgi 6 million so‘mdan 6,6 million so‘mga oshirish ko‘zda tutilmoqda.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yangi tartib asosida pensiyaga chiqadigan fuqarolarning pensiya miqdori hozirgiga nisbatan 8 foizga oshishi mumkin.
Davlatimiz rahbari pensiya tizimidagi o‘zgarishlar millionlab fuqarolarning hayoti va kelajagiga daxldor ekanini ta’kidlab, har bir taklifning ijtimoiy va iqtisodiy ta’sirini puxta hisob-kitob qilish zarurligini ko‘rsatib o‘tdi.
Bunday masalalarni aholi, keng jamoatchilik, ommaviy axborot vositalari va blogerlarni jalb qilgan holda ochiq muhokama qilish, islohotlarning maqsadi va kutilayotgan natijalarini fuqarolarga aniq tushuntirish vazifasi qo‘yildi.
Mutasaddilarga xorijiy tajribani har tomonlama puxta o‘rganib, xususiy va korporativ pensiya tizimlarini yaratish bo‘yicha qonun loyihasini kiritish vazifasi qo‘yildi.

Рассмотрены предложения по реформированию пенсионной системы
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по реформированию пенсионной системы.
За последние десять лет размер пенсий в нашей стране увеличился в 3,3 раза, а минимальный размер пенсии установлен выше уровня минимальных потребительских расходов. До 2021 года пенсии 1,1 миллиона граждан составляли менее 400 тысяч сумов. Сегодня минимальный размер пенсии составляет 878 тысяч сумов, а минимальные потребительские расходы – 715 тысяч сумов.
На презентации отмечалось, что в странах, где развита накопительная пенсионная система, пенсионные средства служат долгосрочным ресурсом для экономики.
По расчетам, при правильной организации пенсионной системы в нашей стране в экономику можно привлечь долгосрочные ресурсы. Это подтверждают и эксперты Международного валютного фонда, Всемирного банка, Азиатского банка развития и Международной организации труда.
В связи с этим была подчеркнута необходимость реформирования пенсионной системы на основе передового зарубежного опыта, развития накопительной, частной и корпоративной пенсионных систем.
В настоящее время на накопительный пенсионный счет граждан перечисляется 0,1 процента их заработной платы. Начисляемая на эти средства годовая доходность в размере 10 процентов почти в два раза ниже доходности банковских вкладов.
В связи с этим были предложены новые механизмы по повышению привлекательности данной системы и стимулированию активного участия населения в ней.
В частности, предусматривается, что если гражданин с ежемесячной заработной платой до 7,6 миллиона сумов (15 базовых величин исчисления пенсии) будет перечислять 5 процентов своего дохода на накопительный пенсионный счет, государство дополнительно направит средства в размере еще 2,5 процента.
Для граждан с ежемесячной заработной платой свыше 7,6 миллиона сумов предложено перечислять 1 процент уплаченного социального налога на их накопительные пенсионные счета.
Особое внимание было уделено вопросам совершенствования порядка расчета размера пенсий.
В настоящее время пенсия рассчитывается исходя из заработной платы за любые пять лет трудовой деятельности в течение последних десяти лет. Кроме того, часть заработной платы, превышающая 6 миллионов сумов, при расчете не учитывается. В отдельных случаях это приводит к снижению среднего размера пенсии граждан.
В связи с этим предложено увеличить период заработка, учитываемого при расчете пенсии, с 5 до 20 лет, а также исключать из расчета отдельные периоды с низким доходом.
Кроме того, с 2027 года предусматривается повысить верхний предел заработной платы, учитываемой при расчете пенсии, с нынешних 6 миллионов до 6,6 миллиона сумов.
По расчетам, этот новый порядок может увеличить размер пенсии вновь выходящих на пенсию граждан на 8 процентов.
Глава нашего государства подчеркнул, что изменения в пенсионной системе касаются жизни и будущего миллионов граждан, и указал на необходимость тщательного расчета социального и экономического эффекта каждого предложения.
Поставлена задача открыто обсудить такие вопросы с привлечением населения, широкой общественности, средств массовой информации и блогеров, а также четко разъяснить гражданам цели и ожидаемые результаты реформ.
Ответственным лицам поручено всесторонне изучить зарубежный опыт и внести проект закона о создании частной и корпоративной пенсионных систем.