Prezident Shavkat Mirziyoyev Bekobod shahriga tashrifi davomida “Xos yoz” kanali boʻyi va Doʻstlik mahallasida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Bir paytlar eʼtibordan chetda qolgan, qarovsiz va tartibsiz boʻlgan “Xos yoz” kanalining boʻyi bugun shaharning eng goʻzal goʻshasiga aylandi. Endilikda mahallalar yaqinida barcha qulayliklarga ega zamonaviy ekologik makon paydo boʻldi.
Hududni kompleks rivojlantirish boʻyicha master-reja doirasida 3 kilometr uzunlikda maxsus piyodalar yoʻlagi va 5,4 kilometrlik mustahkam toʻsiqlar qurildi, 2 ta koʻprik qad rostladi. Shuningdek, loyiha natijasida sohil boʻyida 27 ta yangi savdo va zamonaviy xizmat koʻrsatish obyekti tashkil etilib, 167 ta yangi doimiy ish oʻrni yaratildi.
Davlatimiz rahbari bu yerda sport bilan shugʻullanayotgan yoshlar bilan suhbatlashdi.
Doʻstlik mahallasi hududi hozir 28 gektarni tashkil etadi. Bu yerda 33 ta koʻp qavatli uy, xususiy maktabgacha taʼlim tashkiloti, futbol maydoni, 16 ta sport va bolalar maydonchasi hamda kutubxona mavjud.
Joriy yilda tadbirkorlar tomonidan 1,1 milliard soʻm investitsiya kiritilib, 10 ta xizmat koʻrsatish obyekti va 1 ta umumiy ovqatlanish shoxobchasi tashkil etildi. Natijada 25 ta yangi ish oʻrni yaratildi. Shuningdek, tashabbuskorlar mablagʻlari hisobidan “Vatanparvar bogʻi” ham barpo qilindi. Unda harbiy texnika namunalari oʻrnatilib, xizmat koʻrsatish obyektlari qurildi.
“Tashabbusli budjet” mablagʻlari hisobidan mahalla hududida Bekobod shahri muzeyi tashkil etildi. Mahallada nuroniylar va mehnat faxriylarining dam olishi, uchrashuvlar, davra suhbatlari hamda maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar oʻtkazish uchun yogʻoch konstruksiyali yozgi shiypon qad rostladi.
Davlatimiz rahbari mahalladagi bunyodkorlik ishlarini koʻzdan kechirib, aholi uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Mahalla faollari va mehnat faxriylari bilan samimiy muloqot qildi.
– Barcha amalga oshirayotgan ishlarimiz, barpo etilayotgan obyektlarimiz va loyihalarimiz, avvalo, aholiga xizmat qilishi, insonlar hayotini yaxshilashi kerak. Odamlar o‘z mahallasida, shahrida kechayotgan o‘zgarishlarni his qilishi, ularning samarasini kundalik hayotida ko‘rishi kerak.
Har safar hududlarga kelganimizda insonlar Yangi O‘zbekiston islohotlarining nafasini, uning yangilanish va taraqqiyot shabodasini his etishi zarur. Bekobod shahri ham o‘zining mehnatkash va fidoyi aholisi, iqtidorli yoshlari, hayot tajribasiga ega nuroniylari bilan yanada obod va taraqqiy etgan maskanga aylanishi kerak.
Biz yoshlarimizning orzu intilishlari, nuroniylarimizning ezgu niyat va maqsadlari ro‘yobga chiqishi uchun barcha imkoniyatlarni safarbar etamiz, – dedi Prezidentimiz.

Президент посетил махаллю Дустлик в Бекабаде
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Бекабад ознакомился с проведенной созидательной работой вдоль канала «Хос ёз» и в махалле Дустлик.
Когда-то заброшенная прибрежная территория канала «Хос ёз», находившаяся в неухоженном и запущенном виде, сегодня превратилась в один из самых живописных уголков города. Теперь в пешей доступности от махаллей появилось современное общественное пространство со всеми необходимыми удобствами.
В рамках мастер-плана комплексного развития территории построены специальная пешеходная дорожка протяженностью 3 километра, защитные ограждения общей длиной 5,4 километра и два моста. Кроме того, вдоль набережной открыты 27 новых объектов торговли и современного сервиса, создано 167 постоянных рабочих мест.
Глава нашего государства побеседовал с занимающейся здесь спортом молодежью.
Махалля Дустлик сегодня занимает территорию площадью 28 гектаров. Здесь расположены 33 многоквартирных дома, частное дошкольное образовательное учреждение, футбольное поле, 16 спортивных и детских площадок, а также библиотека.
В текущем году за счет 1,1 миллиарда сумов инвестиций предпринимателей созданы 10 объектов сферы услуг и одно заведение общественного питания. В результате было создано 25 рабочих мест. Кроме того, на средства инициативной группы построен парк «Ватанпарвар», где установлены образцы военной техники и возведены объекты сферы услуг.
За счет средств «Инициативного бюджета» на территории махалли создан музей города Бекабада. Для отдыха представителей старшего поколения и ветеранов труда, проведения встреч, круглых столов и духовно-просветительских мероприятий построена летняя беседка из деревянных конструкций.
Глава нашего государства ознакомился с проведенными в махалле созидательными работами и созданными для жителей условиями, провел теплую беседу с активом махалли и ветеранами труда.
– Все наши дела, строящиеся объекты и реализуемые проекты должны, прежде всего, служить людям, улучшать их жизнь. Люди должны ощущать изменения, происходящие в их махалле, в их городе, видеть их результаты в своей повседневной жизни.
Каждый раз, приезжая в регионы, мы должны добиваться того, чтобы люди чувствовали дыхание реформ Нового Узбекистана, веяние обновления и прогресса. Город Бекабад со своим трудолюбивым и самоотверженным населением, талантливой молодежью, мудрыми старшими, обладающими богатым жизненным опытом, должен стать еще более благоустроенным и развитым местом.
Мы мобилизуем все возможности для того, чтобы мечты и устремления нашей молодежи, добрые намерения и цели нашего старшего поколения воплотились в жизнь, – сказал Президент.
На этом поездка Президента нашей страны в Бекабад завершилась. Глава государства вернулся в Ташкент.