Prezident Shavkat Mirziyoyev Bekobod shahriga tashrifi davomida “Xos yoz” kanali boʻyi va Doʻstlik mahallasida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Bir paytlar eʼtibordan chetda qolgan, qarovsiz va tartibsiz boʻlgan “Xos yoz” kanalining boʻyi bugun shaharning eng goʻzal goʻshasiga aylandi. Endilikda mahallalar yaqinida barcha qulayliklarga ega zamonaviy ekologik makon paydo boʻldi.
Hududni kompleks rivojlantirish boʻyicha master-reja doirasida 3 kilometr uzunlikda maxsus piyodalar yoʻlagi va 5,4 kilometrlik mustahkam toʻsiqlar qurildi, 2 ta koʻprik qad rostladi. Shuningdek, loyiha natijasida sohil boʻyida 27 ta yangi savdo va zamonaviy xizmat koʻrsatish obyekti tashkil etilib, 167 ta yangi doimiy ish oʻrni yaratildi.
Davlatimiz rahbari bu yerda sport bilan shugʻullanayotgan yoshlar bilan suhbatlashdi.
Doʻstlik mahallasi hududi hozir 28 gektarni tashkil etadi. Bu yerda 33 ta koʻp qavatli uy, xususiy maktabgacha taʼlim tashkiloti, futbol maydoni, 16 ta sport va bolalar maydonchasi hamda kutubxona mavjud.
Joriy yilda tadbirkorlar tomonidan 1,1 milliard soʻm investitsiya kiritilib, 10 ta xizmat koʻrsatish obyekti va 1 ta umumiy ovqatlanish shoxobchasi tashkil etildi. Natijada 25 ta yangi ish oʻrni yaratildi. Shuningdek, tashabbuskorlar mablagʻlari hisobidan “Vatanparvar bogʻi” ham barpo qilindi. Unda harbiy texnika namunalari oʻrnatilib, xizmat koʻrsatish obyektlari qurildi.
“Tashabbusli budjet” mablagʻlari hisobidan mahalla hududida Bekobod shahri muzeyi tashkil etildi. Mahallada nuroniylar va mehnat faxriylarining dam olishi, uchrashuvlar, davra suhbatlari hamda maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar oʻtkazish uchun yogʻoch konstruksiyali yozgi shiypon qad rostladi.
Davlatimiz rahbari mahalladagi bunyodkorlik ishlarini koʻzdan kechirib, aholi uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Mahalla faollari va mehnat faxriylari bilan samimiy muloqot qildi.
– Barcha amalga oshirayotgan ishlarimiz, barpo etilayotgan obyektlarimiz va loyihalarimiz, avvalo, aholiga xizmat qilishi, insonlar hayotini yaxshilashi kerak. Odamlar o‘z mahallasida, shahrida kechayotgan o‘zgarishlarni his qilishi, ularning samarasini kundalik hayotida ko‘rishi kerak.
Har safar hududlarga kelganimizda insonlar Yangi O‘zbekiston islohotlarining nafasini, uning yangilanish va taraqqiyot shabodasini his etishi zarur. Bekobod shahri ham o‘zining mehnatkash va fidoyi aholisi, iqtidorli yoshlari, hayot tajribasiga ega nuroniylari bilan yanada obod va taraqqiy etgan maskanga aylanishi kerak.
Biz yoshlarimizning orzu intilishlari, nuroniylarimizning ezgu niyat va maqsadlari ro‘yobga chiqishi uchun barcha imkoniyatlarni safarbar etamiz, – dedi Prezidentimiz.

President visits Dustlik mahalla in Bekabad
As part of his visit to Bekabad, President Shavkat Mirziyoyev inspected the development work carried out along the Khos Yoz Canal and in the Dustlik mahalla.
The once-abandoned area along the Khos Yoz Canal, which had long remained untidy and neglected, has now been transformed into one of the city's most picturesque places. A modern public space with all the necessary amenities has been created within walking distance of the surrounding mahallas.
As part of the master plan for the area's comprehensive development, a dedicated 3-kilometer pedestrian walkway, 5.4 kilometers of protective fencing, and two bridges have been constructed. In addition, 27 new retail outlets and modern service facilities have opened along the embankment, creating 167 permanent jobs.
The Head of State spoke with young people engaged in sports.
Today, the Dustlik mahalla covers an area of 28 hectares. It comprises 33 apartment buildings, a private preschool, a football field, 16 sports and children's playgrounds, and a library.
This year, entrepreneurs invested 1.1 billion soums in the establishment of 10 service facilities and one public catering establishment, creating 25 new jobs. In addition, an initiative group financed the construction of Vatanparvar Park, featuring displays of military equipment and service facilities.
Using funds from the Initiative Budget program, the Bekabad City Museum was established in the mahalla. A wooden summer pavilion has been built for the recreation of senior residents and labor veterans, as well as for holding meetings, roundtable discussions, and spiritual and educational events.
The Head of State inspected the development work carried out in the mahalla and the conditions created for residents, and held a warm conversation with mahalla activists and labor veterans.
"All our actions, the facilities being built, and the projects being implemented must, first and foremost, serve the people and improve their quality of life. People should feel the changes taking place in their mahalla and their city, and see their impact in everyday life.
Every time we visit the regions, we must ensure that people feel the spirit of the New Uzbekistan's reforms, the momentum of renewal and progress. Bekabad, with its hardworking and dedicated people, talented youth, and wise elders with rich life experience, must become an even more prosperous and well-developed city.
We will mobilize every opportunity to ensure that the dreams and aspirations of our young people, as well as the noble intentions and goals of the older generation, become a reality," the President said.