Oʻzbekiston Prezidenti ICESCO bilan hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Islom sivilizatsiyasi I Xalqaro forumida ishtirok etish uchun yurtimizga kelgan Islom dunyosi taʼlim, fan va madaniyat tashkiloti (ICESCO) bosh direktori Salim al-Malikni qabul qildi.
Oʻzbekiston va Islom hamkorlik tashkilotining ushbu nufuzli instituti oʻrtasida koʻp qirrali sheriklikni yanada kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Xalqaro tuzilma bilan amaliy hamkorlik izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻzbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasida ICESCO kafedrasi faoliyat yuritmoqda. Joriy yilda Toshkentda tashkilotning ofisi ochildi. Fevral oyida Islom olami madaniy merosi qoʻmitasining navbatdagi yigʻilishi yakunlariga koʻra, mamlakatimizning 7 ta moddiy va nomoddiy meros obyekti ICESCO roʻyxatiga kiritildi.
Muloqotda madaniy yodgorlik va qoʻlyozmalarni restavratsiyalash, muhofaza qilish hamda raqamlashtirish, yurtimizning boy tarixiy merosini xalqaro media platformalari orqali keng targʻib qilish, shuningdek, qoʻshma tadbirlar oʻtkazish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Prezidenti xalqimizning boy madaniy merosini keng ommalashtirishga qoʻshgan shaxsiy hissasi uchun Salim al-Malikni yuksak mukofot – “Doʻstlik” ordeni bilan taqdirladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял генерального директора Организации образования, науки и культуры Исламского мира (ICESCO) Салима аль-Малика, прибывшего в нашу страну для участия в I Международном форуме исламской цивилизации.
Рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового партнерства между Узбекистаном и этим авторитетным институтом Организации исламского сотрудничества.
С удовлетворением отмечено последовательное развитие практического сотрудничества с международной структурой.
При Международной исламской академии действует кафедра ICESCO. В этом году в Ташкенте открыт офис организации. По итогам состоявшегося в феврале очередного заседания Комитета по культурному наследию Исламского мира 7 объектов материального и нематериального культурного наследия нашей страны были включены в Список ICESCO.
Особое внимание в ходе встречи уделено вопросам реставрации, охраны и оцифровке памятников культуры и рукописей, широкого продвижения богатого исторического наследия нашей страны через международные медиаплатформы, а также проведения совместных мероприятий.
В завершение встречи Президент Узбекистана наградил Салима аль-Малика высокой государственной наградой – орденом «Дўстлик» за его личный вклад в широкую популяризацию богатого культурного наследия нашей страны.