Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида жорий йилда кутилаётган ва 2023 йилга мўлжалланган макроиқтисодий прогнозлар муҳокама қилинди.
Жаҳондаги мураккаб вазиятга қарамай, жорий йилда мамлакатимиз иқтисодиёти 5,5 фоизга ўсиши, экспорт 13 фоиздан кўпроқ ошиб, 19 миллиард долларга етиши кутилмоқда. Давлат сиёсатида аҳоли бандлигини ошириш ва турмуш даражасини яхшилаш мақсади устувор бўлиб қолмоқда.
Жумладан, 2022 йилда маҳаллалар инфратузилмасини яхшилаш, аҳолини узоқ йиллар қийнаб келган масалаларни ҳал қилишга бюджетдан 8 триллион сўм йўналтирилди. “Ташаббусли бюджет” доирасида 8 миллионга яқин аҳоли таклифларидан келиб чиқиб, маҳаллалардаги лойиҳаларга 2,5 триллион сўм ажратилди. Бунда ҳудудларнинг қўшимча иқтисодий имкониятларидан шаклланган 16,5 триллион сўм ҳам ҳудудлар инфратузилмасини яхшилашга йўналтирилди.
2023 йилда мамлакатимиз ялпи ички маҳсулоти ҳажми камида 5,3 фоизга ўсиши прогноз қилинмоқда. Дунёда сақланиб қолаётган мураккаб вазиятда келгуси йил ҳам асосий мақсад юртимизда макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, инфляциянинг кескин ошиб кетишининг олдини олишга қаратилади.
Йиғилишда иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудларни ривожлантириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, аҳоли турмуш тарзини янада яхшилаш чора-тадбирлари белгилаб берилди.
Хусусан, келгуси йилда саноатда 5,1 фоиз, қишлоқ хўжалигида 3,5 фоиз, хизматлар соҳасида 14,1 фоиз ўсишга эришиш бўйича муҳим вазифалар белгиланди. Шунингдек, аниқланган захиралар ҳисобига саноат ишлаб чиқариши ҳажмини қўшимча 12 триллион сўмга ошириш имконияти кўрсатиб ўтилди. Тадбиркорликни ривожлантиришга 10 триллион сўм ажратилади. Иқтисодиётга банклар ҳисобидан 200 триллион сўм кредит ва халқаро молия ташкилотларидан 500 миллион доллар узоқ муддатли ресурс жалб қилинади.
Келгуси йилда тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ва кредитларни 19 фоизга ошириб, қарийб 10 миллиард долларга етказиш ҳамда 8 миллиард долларлик янги йирик лойиҳаларни бошлаш бўйича вазифалар белгиланди.
Шунингдек, келгуси йилда ҳудудларда қарийб 8 миллиард долларлик 300 га яқин йирик лойиҳа ишга туширилади. Бу, ўз навбатида, ҳудудий саноатни 11 фоизга оширишга имкон беради.
Йиғилишда 2023 йилда 18 миллиард долларлик тармоқ ва ҳудудлар экспорти режаси ҳам тақдимот қилинди. Жумладан, ҳудудий экспортни 60 фоизга ошириб, қарийб 10 миллиард долларга етказиш режа қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбари электр техникаси, тўқимачилик, қурилиш материаллари, чарм саноати, қишлоқ хўжалиги ва фармацевтика каби соҳалар экспортини камида 50-60 фоизга ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

При Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось обсуждение макроэкономических прогнозов на период до конца года и на 2023 год.
Ожидается, что несмотря на сложную обстановку в мире по итогам текущего рост экономики нашей страны составит не менее чем 5,5 процента, экспорт увеличится более чем на 13 процентов и достигнет 19 миллиардов долларов. В государственной политике вопросы повышения занятости и улучшения уровня жизни населения остаются приоритетным направлением.
В частности, в 2022 году на улучшение инфраструктуры махаллей, решение вопросов, многие годы волновавших население, из бюджета было направлено 8 триллионов сумов. В рамках "Инициативного бюджета" на основе предложений, поступивших от около 8 миллионов граждан, проектам в махаллях направлено 2,5 триллиона сумов. При этом дополнительные поступления в бюджет в размере 16,5 триллиона сумов позволили ассигновать больше средств на улучшение инфраструктуры регионов.
Прогнозируется, что в 2023 году объем валового внутреннего продукта вырастет не менее чем на 5,3 процента. В условиях сохраняющейся в мире непростой ситуации и в следующем году будут сконцентрированы усилия на обеспечение макроэкономической стабильности, недопущение резкого роста инфляции.
На совещании определены меры по развитию отраслей экономики и регионов, поддержке предпринимательства, дальнейшему улучшению жизни населения.
В частности, поставлены важные задачи по достижению в следующем году роста промышленности на 5,1 процента, сельского хозяйства на 3,5 процента, сферы услуг на 14,1 процента. Также указано на возможность увеличения промышленного производства на 12 триллионов сумов за счет выявленных резервов. На развитие предпринимательства будет выделено 10 триллионов сумов. В экономику намечено направить 200 триллионов сумов кредитных средств по линии банков и привлечь 500 миллионов долларов долгосрочных ресурсов от международных финансовых организаций.
Определены задачи по увеличению прямых иностранных инвестиций и кредитов на 19 процентов, доведению их до 10 миллиардов долларов, запуску реализации новых крупных проектов на 8 миллиардов долларов.
В 2023 году также будет запущено около 300 крупных проектов в регионах на сумму почти 8 миллиардов долларов. Это позволит увеличить региональное промышленное производство на 11 процентов.
На совещании был презентован экспортный план по отраслям и регионам на 2023 год на сумму 18 миллиардов долларов. В частности, планируется увеличить региональный экспорт на 60 процентов и довести его до почти 10 миллиардов долларов.
Глава нашего государства дал указания по наращиванию экспорта на 50-60 процентов в таких отраслях, как электротехника, текстиль, строительные материалы, кожевенно-обувная промышленность, сельское хозяйство и фармацевтика.