Oʻzbekiston Prezidenti AQShning “BlackRock” kompaniyasi bilan hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab berdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-iyul kuni “BlackRock” kompaniyasi direktorlar kengashi aʼzosi va katta boshqaruvchi direktori Adebayo Ogunlesini qabul qildi.
Uchrashuvda strategik sheriklikni, avvalo, yoqilgʻi-energetika sohasida yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi. Kompaniyaning Oʻzbekistondagi loyihalari faol amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlatimiz rahbari “BlackRock” kompaniyasi bilan hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab berdi. Xususiylashtirish sohasida sheriklikni kengaytirish, mamlakatimizning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, moliya bozorini rivojlantirish, neft-kimyo tarmogʻidagi loyihalarni ilgari surish hamda sunʼiy intellekt texnologiyalariga qoʻshma investitsiya kiritish shular jumlasidan.
“BlackRock” aktivlar va jamgʻarmalarni boshqarish hamda moliyaviy xizmatlar koʻrsatishga ixtisoslashgan yirik investitsiya kompaniyasidir. 2026-yilda kompaniya boshqaruvidagi aktivlar hajmi 14 trillion dollarga yetdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 июля принял члена совета директоров и старшего управляющего директора компании «BlackRock» Адебайо Огунлеси.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления стратегического партнерства, прежде всего в топливно-энергетической сфере. С удовлетворением отмечен прогресс по текущим проектам компании в Узбекистане.
Глава нашего государства обозначил приоритеты сотрудничества с «BlackRock». Это, в частности, расширение партнёрства в сфере приватизации, повышение инвестиционной привлекательности страны, развитие финансового рынка, продвижение проектов в нефтехимии, совместные инвестиции в технологии искусственного интеллекта.
«BlackRock» – крупная инвестиционная компания, специализирующаяся на управлении активами и фондами, а также оказании финансовых услуг. В 2026 году активы под управлением компании достигли 14 триллионов долларов США.