Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning taklifiga binoan 8-9-iyul kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda boʻladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Minsk shahrida oliy darajadagi muzokaralar oʻtkazilishi koʻzda tutilgan.
Oʻzbekiston – Belarus koʻp qirrali sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari koʻrib chiqiladi.
Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, qishloq xoʻjaligi, mashinasozlik, farmatsevtika, yengil sanoat, oziq-ovqat va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida kooperatsiyani rivojlantirish masalalari diqqat markazida boʻladi.
Madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini kengaytirishga alohida eʼtibor qaratiladi.
Sammit yakunida ustuvor yoʻnalishlarga doir ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli toʻplamini qabul qilish rejalashtirilgan.
Taʼkidlash joizki, tashrif arafasida Minsk shahrida ikki mamlakat hududlari delegatsiyalari va ishbilarmon doiralari ishtirokida uchinchi Hududlararo forum ham boʻlib oʻtadi.

Президент Узбекистана посетит Беларусь с официальным визитом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко 8-9 июля посетит эту страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Минске предусматривается проведение переговоров на высшем уровне.
Будут рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-белорусских отношений многопланового партнерства.
В центре внимания – вопросы наращивания взаимного товарооборота, углубления кооперации в сфере сельского хозяйства, машиностроения, фармацевтики, легкой, пищевой и других отраслях промышленности.
Отдельное внимание будет уделено расширению программ культурно-гуманитарного обмена.
По итогам саммита планируется принятие солидного пакета двусторонних документов в приоритетных направлениях.
Следует отметить, что в преддверии визита в городе Минске пройдет третий Межрегиональный форум с участием делегаций регионов и бизнес-кругов двух стран.