Prezident Shavkat Mirziyoyev choʻllanishga qarshi kurashish va choʻl iqtisodiyotini rivojlantirish, shuningdek, shaharlarda “yashil shahar” tamoyillarini joriy etish yuzasidan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Iqlim oʻzgarishi, suv tanqisligi, yerlarning tanazzulga uchrashi va choʻllanish bugun butun mintaqa uchun dolzarb ekologik muammoga aylanmoqda. Bu esa qishloq xoʻjaligi barqarorligi, oziq-ovqat xavfsizligi, aholi salomatligi va hududlarning iqtisodiy rivojlanishiga bevosita taʼsir koʻrsatmoqda.
Mamlakatimiz hududining qariyb 80 foizi choʻl va yarim choʻl maydonlaridan iborat. Yerlarning shoʻrlanishi, qum koʻchishi, chang boʻronlari va garmsellar, ayniqsa, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Buxoro, Navoiy, Xorazm viloyatlari, shuningdek, Qashqadaryo, Surxondaryo va Jizzax viloyatlarining ayrim tumanlarida jiddiy xavf tugʻdirmoqda.
Orol dengizining qurishi mazkur jarayonni yanada kuchaytirgan. Qurigan tubda Orolqum choʻli shakllanib, havoga koʻtarilayotgan tuz va chang keng hududlarga tarqalmoqda. Shu bois, Orolboʻyida yashil qoplamalar barpo etish, saksovul va boshqa choʻl oʻsimliklarini ekish ishlari izchil davom ettirilmoqda. Keyingi yillarda Orol dengizining qurigan tubida 2 million gektardan ortiq yangi oʻrmonzorlar tashkil etildi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ham keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Mamlakat boʻylab 1 milliarddan ziyod daraxt va buta koʻchatlari ekildi, koʻkalamzorlashtirish darajasi 2020-yildagi 8 foizdan 2025-yilda 14,3 foizga yetdi.
Taqdimotda 2026-2030-yillarda choʻllanishga qarshi kurashish ishlarini yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi. Jumladan, 1,27 million gektarda oʻrmon barpo etish va qayta tiklash, choʻl, togʻ va togʻoldi hududlarda 16 ming gektar himoya oʻrmonzorlari yaratish rejalashtirilgan.
Surxondaryo viloyatida 10 ming gektar maydonda yashil qoplamalar tashkil etish, Sirdaryo viloyatining chegaradosh hududlarida 84 kilometrlik “yashil devor” barpo qilish, togʻ va togʻoldi hududlarida “terrasa” usulida daraxt va butalar ekish, degradatsiyaga uchragan yerlarda zamonaviy agrotexnologiyalarni sinovdan oʻtkazish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari choʻl hududlariga faqat ekologik muammo sifatida emas, balki yangi iqtisodiy imkoniyatlar manbai sifatida qarash zarurligini taʼkidladi. Shu maqsadda “choʻl iqtisodiyoti” yondashuvini rivojlantirish, qoʻriq va shoʻrlangan yerlarda barqaror daromad manbalarini yaratish, choʻl oʻsimliklari urugʻchiligi va koʻchatchiligini yoʻlga qoʻyish, galofit oʻsimliklar yetishtirish, yaylovlar mahsuldorligini oshirish, chorvachilik, ekologik turizm va ilmiy tadqiqotlarni kengaytirish muhimligi koʻrsatib oʻtildi.
Bu borada Qoraqalpogʻistonda choʻl oʻsimliklari koʻchatxonalarini tashkil etish, Orolning qurigan tubida ilmiy ekspeditsiyalar oʻtkazish, Bobotogʻ hududida zamonaviy usullar asosida pista plantatsiyalarini rivojlantirish, galofit bogʻlar tarmogʻini kengaytirish taklif etildi. Shuningdek, qurgʻoqchilikka chidamli oʻsimliklar va urugʻlar boʻyicha mintaqaviy bank yaratish, xalqaro fondlar va xususiy investitsiyalarni jalb etish masalalari muhokama qilindi.
Taqdimotda Markaziy Osiyo davlatlari bilan ekologik hamkorlikni kuchaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Choʻllanish va yer degradatsiyasi chegara bilmaydigan muammo ekani, shu bois, unga qarshi kurashishda yagona mintaqaviy yondashuv, ilmiy hamkorlik, maʼlumot almashish va texnologiyalar transferi muhimligi taʼkidlandi.
Shu munosabat bilan choʻllanishga qarshi kurashish va choʻl iqtisodiyotini rivojlantirish boʻyicha Markaziy Osiyo mintaqaviy ilmiy-tadqiqot markazi faoliyatini kengaytirish, “Yashil qalqon” mintaqaviy dasturi doirasida amaliy loyihalarni koʻpaytirish, 2040-yilgacha choʻllanishga qarshi kurashish strategiyasini ishlab chiqish tashabbuslari ilgari surildi.
Samarqand shahrining tarixiy-madaniy merosi, Buyuk ipak yoʻlidagi oʻrni, xalqaro turizm markazi sifatidagi salohiyati, strategik geografik joylashuvi hamda mavjud suv va transport infratuzilmasini inobatga olgan holda uni Markaziy Osiyoda ekologik barqaror, iqlimga moslashgan va zamonaviy “yashil shahar” namunasiga aylantirish nazarda tutilmoqda.
Shunga muvofiq, taqdimotda shaharlar ekologik barqarorligini taʼminlash boʻyicha “Green Samarkand” modeli koʻrib chiqildi.
Mazkur model doirasida 2030-yilga qadar Samarqand shahrida aniq ekologik koʻrsatkichlarga erishish belgilangan. Jumladan, atmosferaga chiqarilishi mumkin boʻlgan 51,2 ming tonna zararli tashlamalarning oldini olish, sanoat va energetika obyektlarida chang-gaz tozalash uskunalarini oʻrnatish orqali PM2.5 va PM10 zarrachalarini 50 foizga kamaytirish, qurilish obyektlaridan chiqadigan chang miqdorini 80 foizga, transport vositalaridan chiqadigan ifloslantiruvchi moddalar hajmini 50 foizga qisqartirish, chiqindi poligonlari hajmini 2 barobar kamaytirish hamda aholi yashash punktlarida yashil hududlar ulushini oʻrtacha 30 foizga yetkazish koʻzda tutilgan.
Loyihani amalga oshirish uchun Samarqand viloyati hokimligi va Ekologiya va iqlim oʻzgarishi milliy qoʻmitasi ishtirokida “Yashil Samarqand” loyiha ofisi tashkil etiladi. Ushbu ofis shaharsozlik, ekologiya, transport, qurilish, turizm, sanoat va kommunal xizmatlar sohalarida belgilangan tadbirlarni yagona tizimda muvofiqlashtiradi.
Samarqand shahrida maxsus ekologik-shaharsozlik rejimi joriy etilib, yangi quriladigan va rekonstruksiya qilinadigan obyektlar uchun “yashil qurilish” talablari majburiy etib belgilanadi. Bunda energiya va suv tejamkor texnologiyalardan foydalanish, chiqindilarni saralash va qayta ishlash tizimlarini joriy etish, resurs samaradorligini oshirish hamda ekologik talablarga javob bermaydigan obyektlarni foydalanishga qabul qilmaslik amaliyoti yoʻlga qoʻyiladi.
Transport sohasida Samarqand shahrini ekologik toza harakatlanish modeliga oʻtkazish nazarda tutilgan. Buning uchun 50 ta zamonaviy katta sigʻimli elektrobus xarid qilish, chorrahalarda 150 ta yangi svetofor oʻrnatish, 2030-yilga qadar jamoat transporti va taksi xizmatini toʻliq elektr transportiga oʻtkazish choralari koʻriladi. Shu bilan birga, “Park & Ride” tizimi joriy etilib, piyodalar harakati ustuvor boʻlgan yashil turistik hududlar tashkil qilinadi, shahar markaziga shaxsiy avtotransport kirishi bosqichma-bosqich kamaytiriladi.
Suv va “yashil” infratuzilmani rivojlantirish maqsadida Samarqand shahrida kamida 4 ta, viloyat tumanlari markazlarida esa kamida bittadan sunʼiy koʻl va suv havzalari tashkil etiladi. Samarqand shahrida qoʻshimcha 10 ta yangi favvora qurilib, mavjud favvoralar infratuzilmasi modernizatsiya qilinadi. Shuningdek, umumiy uzunligi 319 kilometr boʻlgan ariqlar tizimi quriladi va tiklanadi.
Shahar atrofida himoyaviy “yashil” infratuzilmani shakllantirish maqsadida “Yangi katta halqa yoʻli” boʻylab uzunligi 102,7 kilometr, umumiy maydoni 3532 gektar boʻlgan “yashil belbogʻ” barpo etiladi. Ushbu belbogʻ chang va issiq havo oqimlarini kamaytirish, atmosfera havosi sifatini yaxshilash, shahar atrofida tabiiy himoya zonasini yaratish hamda iqlimga moslashuv choralarini kuchaytirishga qaratilgan.
Shaharsozlik yoʻnalishida 300 gektar maydonda “Green City Samarkand” hududini tashkil etish koʻzda tutilgan. Ushbu hududda turar joy, ofis, xizmat koʻrsatish, turizm va jamoat infratuzilmasi obyektlari xalqaro “yashil shahar” standartlari asosida barpo etiladi.
Sanoat obyektlarining ekologik taʼsirini kamaytirish uchun “yashil sanoat zonasi” hududida eng maqbul texnologiyalar, “Zero Visible Emission” va raqamli ekologik monitoring tizimlari bosqichma-bosqich joriy etiladi. Mavjud sanoat zonalari atrofida “yashil belbogʻ”lar tashkil etiladi hamda aholi sogʻligʻiga jiddiy xavf tugʻdirishi mumkin boʻlgan I va II toifaga mansub 8 ta sanoat korxonasini shahar hududidan tashqariga koʻchirish choralari koʻriladi.
Chiqindilarni boshqarish sohasida “Zero Waste Samarkand” tamoyili asosida chiqindilarni saralash, qayta ishlash va poligonlarga yuboriladigan hajmini kamaytirish tizimi joriy etiladi. Noqonuniy chiqindi tashlash holatlarini raqamli xaritalash va foto-videofiksatsiya qilish boʻyicha axborot tizimi ishga tushiriladi.
Iqlim siyosati yoʻnalishida Samarqand shahri uchun 2030- va 2035-yillarga moʻljallangan uglerod chiqindilarini qisqartirish maqsadli koʻrsatkichlari hamda “Carbon Neutral Samarkand” “yoʻl xaritasi” ishlab chiqiladi. Shuningdek, yashil va iqlim loyihalarini moliyalashtirish uchun “Green Samarkand Climate Finance Facility” platformasi, natijalarni ochiq eʼlon qilish va monitoringini yuritish uchun “Green Samarkand Dashboard” raqamli platformasi ishga tushiriladi.
Turizm va bioxilma-xillik yoʻnalishida “Yashil Samarqand” brendi, “Green Hotels Samarkand” reyting tizimi, “Samarkand City Biodiversity Index” metodologiyasi, “Urban Biodiversity Samarkand” pilot loyihasi va “Bioxilma-xillikni asraymiz” koʻngillilar dasturi amalga oshiriladi. Shu orqali Samarqand shahri ekologik turizm, yashil investitsiyalar va barqaror shaharsozlik yechimlari markaziga aylantiriladi.
Umuman, loyiha doirasida Samarqandni “Markaziy Osiyoning yashil investitsiyalar va innovatsiyalar poytaxti” sifatida shakllantirish uchun tashkiliy, moliyaviy va amaliy asoslar yaratiladi.
Prezidentimiz takliflarni maʼqullab, choʻllanishga qarshi kurashish, yer va suv resurslaridan oqilona foydalanish, shaharsozlikda ekologik talablarni kuchaytirish va aholi uchun sogʻlom muhit yaratish masalalari yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Рассмотрены предложения по борьбе с опустыниванием и внедрению принципов «зеленого города»
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по борьбе с опустыниванием и развитию пустынной экономики, а также внедрению принципов «зеленого города».
Изменение климата, сокращение водных ресурсов, деградация земель и опустынивание становятся сегодня актуальной экологической проблемой для всего региона. Эти процессы оказывают непосредственное влияние на устойчивость сельского хозяйства, продовольственную безопасность, здоровье населения и экономическое развитие территорий.
Около 80 процентов территории нашей страны составляют пустынные и полупустынные зоны. Засоление земель, перемещение песков, пыльные бури и суховеи представляют серьезную угрозу, особенно для Республики Каракалпакстан, Бухарской, Навоийской, Хорезмской областей, а также отдельных районов Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Джизакской областей.
Высыхание Аральского моря еще более усилило эти процессы. На высохшем дне сформировалась пустыня Аралкум, а поднимающиеся в воздух соль и пыль распространяются на обширные территории. В связи с этим в Приаралье последовательно продолжаются работы по созданию зеленых покровов, высадке саксаула и других пустынных растений. За последние годы на высохшем дне Аральского моря создано более 2 миллионов гектаров новых лесонасаждений.
Масштабные работы проводятся и в рамках общенационального проекта «Яшил макон». По всей стране высажено более 1 миллиарда саженцев деревьев и кустарников, уровень озеленения вырос с 8 процентов в 2020 году до 14,3 процента в 2025 году.
В ходе презентации рассмотрены предложения по выводу работ по борьбе с опустыниванием на новый этап в 2026-2030 годах. В частности, планируется создать и восстановить леса на площади 1,27 миллиона гектаров, а также заложить 16 тысяч гектаров защитных лесонасаждений в пустынных, горных и предгорных районах.
Предложено создать зеленые покровы на площади 10 тысяч гектаров в Сурхандарьинской области, сформировать 84-километровую «зеленую стену» в приграничных районах Сырдарьинской области, высадить деревья и кустарники террасным способом в горных и предгорных районах, а также испытать современные агротехнологии на деградировавших землях.
Глава нашего государства подчеркнул, что пустынные территории необходимо рассматривать не только как экологическую проблему, но и как источник новых экономических возможностей. В этих целях отмечена важность развития подхода «пустынной экономики», создания устойчивых источников дохода на неосвоенных и засоленных землях, налаживания семеноводства и питомниководства пустынных растений, выращивания галофитов, повышения продуктивности пастбищ, расширения животноводства, экологического туризма и научных исследований.
В этой связи предложено организовать в Каракалпакстане питомники пустынных растений, провести научные экспедиции на высохшее дно Арала, развивать фисташковые плантации на территории Бабатага с применением современных методов, расширить сеть галофитных садов. Также обсуждены вопросы создания регионального банка засухоустойчивых растений и семян, привлечения международных фондов и частных инвестиций.
В ходе презентации особое внимание уделено вопросам укрепления экологического сотрудничества со странами Центральной Азии. Подчеркнуто, что опустынивание и деградация земель являются проблемами, не знающими границ, поэтому в борьбе с ними важны единый региональный подход, научное сотрудничество, обмен данными и трансфер технологий.
В этой связи выдвинуты инициативы по расширению деятельности Центральноазиатского регионального научно-исследовательского центра по борьбе с опустыниванием и развитию пустынной экономики, увеличению числа практических проектов в рамках региональной программы «Зеленый щит», а также разработке стратегии по борьбе с опустыниванием до 2040 года.
С учетом историко-культурного наследия Самарканда, его роли на Великом шелковом пути, потенциала как центра международного туризма, стратегического географического положения, а также имеющейся водной и транспортной инфраструктуры предусматривается превращение города в образец экологически устойчивого, адаптированного к климатическим изменениям и современного «зеленого города» Центральной Азии.
В этой связи в ходе презентации рассмотрена модель «Green Samarkand», направленная на обеспечение экологической устойчивости городов.
В рамках данной модели до 2030 года в Самарканде намечено достижение конкретных экологических показателей. В частности, планируется предотвратить выбросы 51,2 тысячи тонн потенциальных загрязняющих веществ в атмосферу, снизить содержание частиц PM2.5 и PM10 на 50 процентов за счет установки пылегазоочистного оборудования на промышленных и энергетических объектах, сократить объем строительной пыли на 80 процентов, объем загрязняющих веществ от транспортных средств - на 50 процентов, уменьшить объем полигонов отходов в 2 раза, а также довести долю «зеленых» зон в населенных пунктах в среднем до 30 процентов.
Для реализации проекта с участием хокимията Самаркандской области и Национального комитета по экологии и изменению климата будет создан проектный офис «Яшил Самарканд». Этот офис будет координировать в единой системе мероприятия, предусмотренные в сферах градостроительства, экологии, транспорта, строительства, туризма, промышленности и коммунального хозяйства.
В Самарканде будет внедрен специальный эколого-градостроительный режим, предусматривающий обязательность требований «зеленого строительства» для новых и реконструируемых объектов. В рамках этих требований будет налажена практика применения энерго- и водосберегающих технологий, внедрения систем сортировки и переработки отходов, повышения ресурсной эффективности, а также недопущения приемки в эксплуатацию объектов, не соответствующих экологическим требованиям.
В транспортной сфере предусмотрен перевод Самарканда на экологически чистую модель передвижения. Для этого будут приобретены 50 современных электробусов большой вместимости, установлены 150 новых светофоров на перекрестках, приняты меры по полному переводу общественного транспорта и такси на электротранспорт к 2030 году. Наряду с этим будет внедрена система «Park & Ride», созданы зеленые туристические зоны с приоритетом пешеходного движения, а въезд личного автотранспорта в центр города будет поэтапно сокращаться.
В целях развития водной и зеленой инфраструктуры в Самарканде будет создано не менее 4 искусственных озер и водоемов, а в районных центрах области - не менее одного в каждом. В Самарканде будут построены 10 новых фонтанов, а инфраструктура существующих фонтанов модернизирована. Кроме того, будет построена и восстановлена система арыков общей протяженностью 319 километров.
В целях формирования защитной зеленой инфраструктуры вокруг города вдоль Новой большой кольцевой дороги будет создан «зеленый пояс» протяженностью 102,7 километра общей площадью 3 532 гектара. Этот пояс направлен на снижение потоков пыли и горячего воздуха, улучшение качества атмосферного воздуха, создание естественной защитной зоны вокруг города и усиление мер климатической адаптации.
В градостроительном направлении предусматривается создание на площади 300 гектаров «Green City Samarkand». На этой территории жилые, офисные, сервисные, туристические и общественные инфраструктурные объекты будут возводиться на основе международных стандартов «зеленого города».
В целях снижения экологического воздействия промышленных объектов на территории «зеленой промышленной зоны» будут поэтапно внедряться наилучшие доступные технологии, системы «Zero Visible Emission» и цифрового экологического мониторинга. Вокруг действующих промышленных зон будут созданы зеленые пояса, а также приняты меры по выводу за пределы города 8 промышленных предприятий I и II категорий, которые могут представлять серьезную угрозу здоровью населения.
В сфере управления отходами на основе принципа «Zero Waste Samarkand» будет внедрена система сортировки, переработки отходов и сокращения объемов отходов, направляемых на полигоны. Будет запущена информационная система цифрового картирования и фото- и видеофиксации случаев незаконного выброса отходов.
В направлении климатической политики для Самарканда будут разработаны целевые показатели сокращения углеродных выбросов на 2030 и 2035 годы, а также дорожная карта «Carbon Neutral Samarkand». Кроме того, будут запущены платформа «Green Samarkand Climate Finance Facility» для финансирования зеленых и климатических проектов и цифровая платформа «Green Samarkand Dashboard» для открытой публикации результатов и мониторинга.
В сферах туризма и биоразнообразия будут реализованы бренд «Green Samarkand», рейтинговая система «Green Hotels Samarkand», методология «Samarkand City Biodiversity Index», пилотный проект «Urban Biodiversity Samarkand» и волонтёрская программа «Сохраним биоразнообразие». Благодаря этому Самарканд станет центром экологического туризма, зеленых инвестиций и устойчивых градостроительных решений.
В целом в рамках проекта будут созданы организационные, финансовые и практические основы для формирования Самарканда в качестве «Столицы зеленых инвестиций и инноваций Центральной Азии».
Президент нашей страны одобрил предложения и дал ответственным лицам соответствующие поручения по вопросам борьбы с опустыниванием, рационального использования земельных и водных ресурсов, усиления экологических требований в градостроительстве и создания здоровой среды для населения.