Toshkent shahri va Sergeli tumanini rivojlantirish hamda mahallalarda xavfsiz muhit yaratish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Toshkent shahri, xususan, Sergeli tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va mahallalarda xavfsiz muhit yaratish masalalari yuzasidan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Davlatimiz rahbari soʻnggi yillarda Sergeli tumanida katta oʻzgarishlar amalga oshganini taʼkidladi. Yaqin-yaqingacha poytaxtning chekka hududi hisoblangan Sergelida aholi ishlash, daromad topish, dam olish va tibbiy xizmatlardan foydalanish uchun asosan shahar markaziga borishga majbur edi.
Bugun esa tumanda muhit va odamlarning yashash tarzi tubdan oʻzgardi. Soʻnggi oʻn yilda bu yerda 30 ming xonadonli yangi uy-joylar, umumiy maydoni 2 million kvadrat metr boʻlgan sanoat, savdo va servis obyektlari barpo qilindi.
Tadbirkorlar soni 2,5 mingtadan 6 ming 200 taga koʻpaydi. Tumanda shakllangan budjet tushumlari 382 milliard soʻmdan 2 trillion 200 milliard soʻmga, yaʼni 5,5 barobar oshdi. Aholi uchun 5 ta yirik dam olish maskani va istirohat bogʻlari ishga tushirildi.
Toshkent viloyatidan oʻtgan 13 ta mahalla hisobidan Sergeli tumani hududi 1 ming 800 gektarga kengayib, jami 5,6 ming gektarga yetdi. Tumanni boshqa hududlar va shahar markazi bilan bogʻlaydigan 9 kilometrlik yoʻl, 8 ta stansiyadan iborat yangi metro liniyasi bunyod etildi.
Maktab oʻrinlari 25 mingdan 38,5 mingga, bogʻcha oʻrinlari 7,5 mingdan 15,5 mingga koʻpaydi. 50 ta davlat va xususiy klinika ochildi.
Shu bilan birga, transport, yoʻl, elektr, suv va kanalizatsiya kabi infratuzilma tarmoqlarini yaxshilash boʻyicha yechimini kutayotgan masalalar hali koʻpligi taʼkidlandi.
Aholini xatlovdan oʻtkazish boʻyicha dastlabki natijalar Sergeli tumanidagi real vaziyatni aniq koʻrsatdi. Ilgari tuman aholisi 181 ming nafar deb yuritilgan boʻlsa, xatlov natijasiga koʻra, hududda aslida 236 mingga yaqin aholi yashayotgani maʼlum boʻldi. Yaqin yillarda Sergeli aholisi 300 ming nafardan ortishi kutilmoqda.
Shu bois, rahbarlarda uy-joy, bogʻcha, maktab, poliklinika va ish oʻrinlarini aholi oʻsishiga mos ravishda koʻpaytirish boʻyicha hozirdan aniq reja va dastur boʻlishi zarurligi bildirildi.
Bu yil Sergelini rivojlantirish uchun budjetdan 173 milliard soʻm, banklar orqali 2 trillion 200 milliard soʻm resurs ajratilgan. Tuman hokimi va mutasaddilarga ushbu mablagʻlarni samarali ishlatib, qoʻshilgan qiymatni 2-3 karra oshirish boʻyicha rejalarni amalga oshirish vazifasi qoʻyildi.
Joriy yilda poytaxt tumanlari jami 9 milliard dollarlik investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirishi belgilangan. Sergelining oʻziga oʻtgan besh oyda 236 million dollar investitsiya kiritildi. Yil yakunigacha 60 ta loyihani boshlash hisobidan yana 750 million dollar investitsiya jalb qilish rejalashtirilgan.
Poytaxt sharoitida sanoat loyihalarini joylashtirishda yer masalasi eng katta muammo ekani koʻrsatib oʻtildi. Shu bois, “Yangi avlod” sanoat zonasidan poytaxtning 12 ta tumaniga joy ajratish hamda investitsiya, sanoat, ish oʻrni, eksport va budjet tushumi koʻrsatkichlarini loyiha qilgan tumanning oʻziga yozish tizimini joriy etish topshirildi.
Yigʻilishda yer ustidan oʻtgan metro yoʻnalishi ostida savdo va servis obyektlarini tashkil etish tajribasi ham koʻrib chiqildi. Bunda davlat yerdan foydalanish huquqini auksionga chiqarib, loyiha va infratuzilmasini tayyorlab beradi, qolganini tadbirkorlar amalga oshiradi.
Sergelida metro liniyasining yana 8,5 kilometr qismida shunday ishlar yakuniga yetkazilsa, 137 ta savdo-servis obyekti, 1-1,5 mingta ish oʻrni yaratiladi, tuman budjetiga 20-25 milliard soʻm qoʻshimcha tushum tushadi.
Umuman, yer usti metro liniyasining Yashnobod, Sergeli va Yangihayot tumanlaridan oʻtgan 23 kilometr hududida bunday loyihalar amalga oshirilsa, yana 400 ta tadbirkor biznes boshlab, 3 mingta ish oʻrni yaratishi mumkin.
Yerlarni qurilishga ruxsat, arxitektura-rejalashtirish topshirigʻi va loyihasi bilan birga tayyor paket shaklida auksionga chiqarish boʻyicha Sergelida yangi tajriba boshlandi. Davlatimiz rahbari mazkur tajribani nafaqat yer uchastkalari, balki sotuvga qoʻyilayotgan davlat obyektlari va sanoat zonalariga ham tatbiq etish zarurligini taʼkidladi.
Toshkent viloyati hududidan olti yil oldin Sergeliga qoʻshilgan 13 ta mahallada 14,5 ming xonadon bor, ularda 50 mingdan ortiq aholi yashaydi. Lekin bu hududlar aholisi haligacha shahar muhitini toʻliq his qilgani yoʻq.
Mazkur mahallalarda yoritish uchun 629 ta temir-beton ustun oʻrnatilib, kabel tortilgan. Ammo tizim hali ishga tushmagani tanqid qilindi. Mutasaddilarga oʻn kun muddatda ushbu masalani hal qilish topshirildi. Shuningdek, yil yakunigacha ushbu mahallalarni kanalizatsiya tarmogʻiga toʻliq ulash vazifasi qoʻyildi.
Sergeli tumanida aholi va tadbirkorlarning soni oshgani sababli elektr energiyasiga yillik talab besh yilda 40 foizga koʻpaydi. Ayrim mahallalarda elektr kuchlanishi meʼyordan 1,5-2 barobar pastligi qayd etildi.
“Shaharoldi”, “Oʻzgarish” va “Qumariq” nimstansiyalarini ishga tushirish uchun jami 107 milliard soʻm ajratilgan. Mutasaddilarga ushbu obyektlarni aniq muddatlarda ishga tushirish va aholiga kafolatli elektr taʼminotini yoʻlga qoʻyish vazifasi qoʻyildi.
Umuman, poytaxtning Bektemir, Mirzo Ulugʻbek, Sergeli, Yashnobod va Yangihayot tumanlariga oʻtgan 46 ta mahallada elektr, suv, kanalizatsiya va yoʻl boʻyicha birorta hal etilmagan masala qolmasligi kerakligi taʼkidlandi.
Sergeli va Yangihayot tumanlari aholisini qiynab kelayotgan yana bir masala – suv tozalash inshooti atrofidagi badboʻy hiddir. Mutasaddilarga 1-sentabrgacha oqova suv qabul qilish inshootiga zamonaviy filtrlash uskunalarini oʻrnatib, mazkur muammoni bartaraf etish topshirildi.
Kelgusi yildan Birlashgan Arab Amirliklaridagi hamkorlar bilan Quyi Chirchiq tumanida quvvati 300 ming kub metr boʻlgan zamonaviy suv tozalash inshooti qurilishi boshlanadi. Buning hisobidan Sergelidagi suv tozalash inshootiga yuklama keskin kamayadi.
Joriy yil aholiga qulaylik yaratish maqsadida Sergelining asosiy 23 kilometr yoʻlida harakat xavfsizligi qayta koʻrib chiqilmoqda. Chorrahalarga 455 ta “aqlli” svetofor oʻrnatiladi, 150 ta avtobus bekati yangilanib, 10 ming oʻrinli avtoturargoh tashkil qilinadi.
Kelasi yil Yangi Sergeli koʻchasida avtobuslar uchun 5,5 kilometrlik BRT yoʻlak qurish rejalashtirilgan. Bu yoʻlak Shota Rustaveli koʻchasi bilan bogʻlanadi. Sergeli, Bektemir va Yangihayot tumanlarini poytaxtning boshqa hududlari bilan bogʻlaydigan Toshkent halqa yoʻlidagi yangi koʻprik qurilishini tezlashtirish zarurligi qayd etildi.
Yil boshidan buyon Toshkent shahriga qariyb 3 million xorijlik sayyoh tashrif buyurdi. Ularning koʻpchiligi tarixiy obidalar, istirohat bogʻlari, bozorlar, kafe-restoranlar va turistik mahallalarga piyoda borib, xotirjam sayr qilishni istaydi.
Buning uchun yoʻl koʻrsatkichlari, qulay marshrutlar va raqamli xaritalar zarurligi qayd etildi. Mutasaddilarga avtobus bekatlari, vokzal, aeroport va metro stansiyalarida sayyohlar uchun shahar marshrutlarini koʻrsatuvchi, telefonga bepul va oson yuklab olinadigan xaritalarni joriy etish topshirildi.
Shuningdek, poytaxt mehmonlari va sayrga chiqqan aholi uchun hojatxonalar yetishmasligi qayd etildi. Bir oy muddatda alohida dastur ishlab chiqib, shu yilning oʻzida har bir tumanda 15-20 ta zamonaviy hojatxona qurish uchun yerlarni auksionga chiqarish vazifasi qoʻyildi. Chiqindi qutilarini keskin koʻpaytirish boʻyicha ham choralar koʻriladi.
Sergelidagi ayrim maktablar quvvatidan 1,5-2 karra yuqori yuklamada ishlamoqda. Yigʻilishda maktablarda oʻquvchi oʻrnini 2 karra koʻpaytirish imkonini beradigan yangi tipdagi maktablar qurish loyihasi taklif qilindi.
Yangi loyihaga koʻra, sport zali, oshxona va ustaxona yertoʻlada joylashadi, yuqori qavatlardan esa sinfxonalar sifatida foydalaniladi. Bu yil Toshkent shahrining har bir tumanida bittadan maktab va bogʻchada ushbu yondashuvni joriy etib, “poytaxt tajribasi”ni yaratish topshirildi.
Poytaxtda aholi va turistlar uchun salqin mikroiqlim yaratish maqsadida 12 ta sunʼiy koʻl barpo etish ishlari boshlanmoqda. Shundan 3 tasi Sergelida – Qoʻshqoʻrgʻon, Sultonobod va Farogʻatli mahallalarida jami 22 gektar maydonda tashkil etiladi.
Ushbu koʻllarni poytaxt iqlimini moʻtadil saqlashga, odamlar piyoda sayr qilib, hordiq chiqarishiga xizmat qiladigan maskanlarga aylantirish vazifasi qoʻyildi. Shuningdek, “Joʻn” kanalining Sergeli va Yangihayot tumanlaridan oʻtgan 5 kilometr qismini betonlashtirish boshlangani qayd etildi. Sergeli va Yangihayot tumanlari hokimlariga yil yakunigacha kanal boʻyida sayilgoh va salomatlik yoʻlagini tashkil etish topshirildi.
Yigʻilishda mahallalarda xavfsiz muhitni taʼminlash boʻyicha poytaxt namunasini yaratish masalasi ham koʻrib chiqildi. Poytaxt tumanlariga respublika rahbarlari biriktirilgani oʻz natijasini berayotgani taʼkidlandi.
Olti oyda 230 ta mahallada jinoyat sodir etilmadi, 332 ta mahallada jinoyat keskin qisqardi. Kriminogen vaziyati tashvishli mahallalar soni 60 tadan 23 taga tushdi. Bu shaharda jamoat xavfsizligini taʼminlash boʻyicha yangi yondashuvlar samara berayotganini koʻrsatmoqda.
Sergeli tumanida ham xavfsiz muhit yaratish boʻyicha ijobiy natijalar qayd etildi. Kriminogen vaziyati ogʻir deb baholangan 29 ta mahalla “yashil” toifaga oʻtdi. 17 ta mahallada jinoyat sodir etilmadi. Sergeli bu borada Toshkent shahri tumanlari orasida eng yaxshi natijalardan birini koʻrsatdi.
Davlatimiz rahbari Oʻzgarish mahallasidagi profilaktika ishlari boʻyicha tajribani ommalashtirish, tumandagi qolgan 46 ta mahallani “yashil” toifaga oʻtkazish, yashirin iqtisodiyotni qisqartirish, yoshlar bilan ishlash boʻyicha yangi yondashuvlarni joriy etish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Обсуждены вопросы развития города Ташкента и Сергелийского района, а также создания безопасной среды в махаллях
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам социально-экономического развития города Ташкента, в частности Сергелийского района, а также создания безопасной среды в махаллях.
Глава государства отметил, что за последние годы в Сергелийском районе произошли большие изменения. Еще совсем недавно Сергелийский район считался окраиной столицы, и его жители были вынуждены ездить в центр города, чтобы работать, получать доход, отдыхать и пользоваться медицинскими услугами.
Сегодня же в районе коренным образом изменилась среда и образ жизни людей. За последние десять лет здесь построены новые жилые дома на 30 тысяч квартир, а также промышленные, торговые и сервисные объекты общей площадью 2 миллиона квадратных метров.
Число предпринимателей увеличилось с 2,5 тысячи до 6 тысяч 200. Бюджетные поступления, формируемые в районе, выросли с 382 миллиардов сумов до 2 триллионов 200 миллиардов сумов, то есть в 5,5 раза. Для населения введены в строй 5 крупных зон отдыха и парков.
За счет 13 махаллей, перешедших из Ташкентской области, территория Сергелийского района расширилась на 1 тысячу 800 гектаров и достигла 5,6 тысячи гектаров. Построены 9-километровая дорога, связывающая район с другими территориями и центром города, а также новая линия метро с 8 станциями.
Количество школьных мест увеличилось с 25 тысяч до 38,5 тысячи, мест в детских садах - с 7,5 тысячи до 15,5 тысячи. Созданы 50 государственных и частных клиник.
Вместе с тем отмечено, что остается немало вопросов, ожидающих решения, по улучшению транспортной, дорожной, энергетической, водной и канализационной инфраструктуры.
Предварительные результаты переписи населения наглядно показали реальную ситуацию в Сергелийском районе. Ранее численность населения района указывалась на уровне 181 тысячи человек, однако по итогам переписи стало известно, что фактически здесь проживает около 236 тысяч человек. Ожидается, что в ближайшие годы население Сергели превысит 300 тысяч человек.
В этой связи подчеркнуто, что руководители должны уже сейчас иметь четкий план и программу по увеличению объемов жилищного строительства, числа детских садов, школ, поликлиник и рабочих мест соразмерно росту населения.
В этом году на развитие Сергелийского района из бюджета выделено 173 миллиарда сумов, а через банки - 2 триллиона 200 миллиардов сумов ресурсов. Хокиму района и ответственным лицам поставлена задача эффективно использовать эти средства и реализовать планы по увеличению добавленной стоимости в 2-3 раза.
В текущем году районам столицы предстоит реализовать инвестиционные проекты на общую сумму 9 миллиардов долларов. В сам Сергелийский район за прошедшие пять месяцев привлечено 236 миллионов долларов инвестиций. До конца года планируется привлечь еще 750 миллионов долларов за счет запуска 60 проектов.
Было указано, что в условиях столицы главным препятствием для размещения промышленных проектов остается земельный вопрос. Поэтому поручено выделить площадки для 12 районов столицы в промышленной зоне «Янги авлод», а также внедрить систему, при которой показатели по инвестициям, промышленности, рабочим местам, экспорту и бюджетным поступлениям будут закрепляться за тем районом, который инициировал проект.
На совещании также рассмотрен опыт организации торговых и сервисных объектов под надземными линиями метро. При таком подходе государство выставляет на аукцион право пользования землей, подготавливает проект и инфраструктуру, а дальнейшие работы выполняют предприниматели.
Если в Сергелийском районе такие работы будут завершены еще на 8,5 километра линии метро, появятся 137 торгово-сервисных объектов, будет создано 1-1,5 тысячи рабочих мест, а в районный бюджет дополнительно поступит 20-25 миллиардов сумов.
В целом при реализации таких проектов на 23-километровом участке надземной линии метро, проходящем через Яшнабадский, Сергелийский и Янгихаётский районы, еще 400 предпринимателей смогут начать бизнес и создать 3 тысячи рабочих мест.
В Сергелийском районе начат новый опыт выставления земель на аукцион в виде готового пакета - вместе с разрешением на строительство, архитектурно-планировочным заданием и проектом. Глава государства подчеркнул необходимость распространить этот опыт не только на земельные участки, но и на выставляемые на продажу государственные объекты и промышленные зоны.
В 13 махаллях, присоединенных к Сергелийскому району из территории Ташкентской области шесть лет назад, насчитывается 14,5 тысячи домов, в которых проживает более 50 тысяч человек. Однако жители этих территорий до сих пор не в полной мере почувствовали городскую среду.
В этих махаллях для освещения установлены 629 железобетонных опор и проложен кабель. Однако подвергнут критике тот факт, что система до сих пор не запущена. Ответственным лицам поручено решить этот вопрос в десятидневный срок. Также поставлена задача до конца года полностью подключить эти махалли к канализационной сети.
В связи с ростом числа жителей и предпринимателей в Сергелийском районе годовой спрос на электроэнергию за пять лет увеличился на 40 процентов. Отмечено, что в некоторых махаллях напряжение электросети в 1,5-2 раза ниже нормы.
На ввод в эксплуатацию подстанций «Пригород», «Узгариш» и «Кумарик» выделено в общей сложности 107 миллиардов сумов. Ответственным лицам поручено в установленные сроки запустить эти объекты и наладить гарантированное электроснабжение населения.
В целом подчеркнуто, что в 46 махаллях, перешедших в Бектемирский, Мирзо-Улугбекский, Сергелийский, Яшнабадский и Янгихаётский районы столицы, не должно остаться ни одного нерешенного вопроса по электричеству, воде, канализации и дорогам.
Еще один вопрос, который беспокоит жителей Сергелийского и Янгихаётского районов, - неприятный запах вокруг водоочистного сооружения. Ответственным лицам поручено до 1 сентября установить современные фильтрующие устройства на сооружении по приему сточных вод и устранить эту проблему.
Со следующего года совместно с партнерами из Объединенных Арабских Эмиратов в Куйичирчикском районе начнется строительство современного водоочистного сооружения мощностью 300 тысяч кубометров. За счет этого нагрузка на водоочистное сооружение в Сергели резко снизится.
В текущем году в целях создания удобств для населения пересматривается организация безопасности движения на основных 23 километрах дорог Сергелийского района. На перекрестках будут установлены 455 «умных» светофоров, обновлены 150 автобусных остановок, создано 10 тысяч парковочных мест.
В следующем году на улице Янги Сергели планируется построить 5,5-километровую BRT-полосу для автобусов. Она будет соединена с улицей Шота Руставели. Отмечена необходимость ускорить строительство нового моста на Ташкентской кольцевой дороге, который свяжет Сергелийский, Бектемирский и Янгихаётский районы с другими частями столицы.
С начала года Ташкент посетили почти 3 миллиона иностранных туристов. Большинство из них хотят спокойно гулять пешком до исторических памятников, парков, рынков, кафе, ресторанов и туристических махаллей.
Для этого необходимы дорожные указатели, удобные маршруты и цифровые карты. Ответственным лицам поручено внедрить на автобусных остановках, вокзалах, в аэропорту и на станциях метро карты с городскими маршрутами для туристов, которые можно будет бесплатно и легко скачать на телефон.
Также отмечена нехватка общественных туалетов для гостей столицы и жителей, выходящих на прогулку. Поручено в месячный срок разработать отдельную программу и уже в этом году выставить на аукцион земельные участки для строительства 15-20 современных туалетов в каждом районе. Будут также приняты меры по резкому увеличению количества урн для мусора.
Некоторые школы в Сергелийском районе работают с нагрузкой, превышающей их мощность в 1,5-2 раза. На совещании предложен проект строительства школ нового типа, позволяющий в 2 раза увеличить количество ученических мест.
Согласно новому проекту, спортивный зал, столовая и мастерская будут размещаться в подвале, а верхние этажи использоваться как учебные классы. В этом году поручено внедрить такой подход по одной школе и одному детскому саду в каждом районе города Ташкента и создать «столичный опыт».
В столице начинаются работы по созданию 12 искусственных озер для формирования прохладного микроклимата для населения и туристов. Из них 3 будут организованы в Сергелийском районе - в махаллях Кушкурган, Султонобод и Фарогатли на общей площади 22 гектара.
Поставлена задача превратить эти озера в места, которые будут способствовать поддержанию умеренного климата столицы, прогулкам и отдыху людей. Также отмечено, что начато бетонирование 5-километрового участка канала «Жун», проходящего через Сергелийский и Янгихаётский районы. Хокимам этих районов поручено до конца года организовать вдоль канала зону прогулок и тропу здоровья.
На совещании также рассмотрен вопрос создания столичного образца по обеспечению безопасной среды в махаллях. Отмечено, что закрепление республиканских руководителей за районами столицы дает свои результаты.
За шесть месяцев в 230 махаллях не было совершено ни одного преступления, в 332 махаллях преступность резко сократилась. Число махаллей с тревожной криминогенной ситуацией уменьшилось с 60 до 23. Это показывает эффективность новых подходов к обеспечению общественной безопасности в городе.
В Сергелийском районе также отмечены положительные результаты по созданию безопасной среды. 29 махаллей, ранее оценивавшихся как имеющие сложную криминогенную обстановку, перешли в «зеленую» категорию. В 17 махаллях не было совершено преступлений. По этому направлению Сергели показал один из лучших результатов среди районов города Ташкента.
Глава нашего государства дал ответственным лицам поручения по распространению опыта профилактической работы в махалле Узгариш, переводу оставшихся 46 махаллей района в «зеленую» категорию, сокращению теневой экономики и внедрению новых подходов в работе с молодежью.