Prezident Shavkat Mirziyoyev Sergeli tumanida joylashgan “Global International Hospital” xususiy koʻp tarmoqli tibbiyot markazi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda aholi salomatligini muhofaza qilish, tibbiy xizmatlar sifati va qamrovini oshirish davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan. Shu maqsadda sohaga investitsiyalar jalb etilib, tibbiyotda xususiy sektor faoliyati ham qoʻllab-quvvatlanmoqda.
Mazkur zamonaviy tibbiyot markazi bugungi kunda aholiga talab yuqori boʻlgan koʻplab yoʻnalishlar boʻyicha tibbiy xizmat koʻrsatish imkoniyatiga ega.
Markazni barpo etish uchun 30 million dollar investitsiya yoʻnaltirilgan. Bu yerda yiliga 150 ming nafardan ortiq aholiga tibbiy xizmat koʻrsatish imkoniyati yaratiladi. Umumiy maydoni 0,5 gektar boʻlgan muassasada yillik xizmatlar hajmini 15 milliard soʻmga yetkazish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga markaz faoliyati toʻgʻrisida taqdimot qilindi. Prezidentimiz jarrohlik, reanimatsiya va davolash boʻlimlari, situatsion markazda yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi.
Loyiha doirasida 250 ta yangi ish oʻrni yaratilgan. Jamoada xorijda malaka oshirgan 10 nafardan ziyod yuqori malakali mutaxassis va chet ellik shifokorlar ham bor.
Markaz Buyuk Britaniya, Italiya va Germaniyadan keltirilgan zamonaviy tibbiy jihozlar bilan taʼminlangan. Xususan, muassasaga PHILIPS kompaniyasining ilgʻor tibbiy texnologiyalari oʻrnatilgan.
Davlatimiz rahbari markazni ayrim yoʻnalishlar boʻyicha tayanch tibbiyot muassasasiga aylantirish muhimligini taʼkidladi. Bu yerda toʻplanadigan ilgʻor tajriba asosida shifokorlar malakasini oshirish va zamonaviy tibbiy xizmatlar qamrovini kengaytirish yuzasidan mutasaddilarga koʻrsatmalar berildi.
Prezidentimiz markaz xodimlari bilan muloqot qildi. Sohada mehnat qilayotgan mutaxassislarni qoʻllab-quvvatlash, xususiy tibbiyot tashkilotlari sonini koʻpaytirish hamda aholiga sifatli, zamonaviy va samarali tibbiy xizmat koʻrsatish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
– Har bir bemorga sifatli va munosib xizmat ko‘rsatish bilan birga, tibbiy va turizm xizmatlarini uyg‘unlashtirish zarur. Bu yo‘nalishni keng targ‘ib qilish, xorij tajribasini o‘rganib, shifoxonalar huzurida mehmonxona infratuzilmasini rivojlantirish kerak, – dedi davlatimiz rahbari.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed the operations of the private multidisciplinary medical center Global International Hospital in Sergeli district.
Protecting public health and improving the quality and accessibility of medical services remain among the priorities of state policy. To this end, investment continues to be attracted to the healthcare sector, while support is provided for the development of private healthcare.
The modern medical center provides a wide range of in-demand medical services.
Built with an investment of $30 million, it has the capacity to provide medical care to more than 150,000 residents annually. Occupying a 0.5-hectare site, the center plans to deliver services worth up to 15 billion soums each year.
The Head of State was briefed on the work of the medical center and inspected its surgical, intensive care, and treatment departments, as well as its situation center.
The project has created 250 new jobs. The center'sstaff includes more than 10 highly qualified specialists who have completed advanced training abroad, alongside foreign medical professionals.
The center is equipped with modern British, Italian, and German medical equipment, including advanced medical technologies manufactured by Philips.
The Head of State emphasized the importance of developing the center into a leading institution in specialized fields of healthcare. Responsible officials were instructed to organize advanced training for doctors based on the expertise accumulated at the center and to expand public access to modern medical services.
The President also spoke with the staff of the medical center. Particular attention was given to supporting healthcare professionals, increasing the number of private healthcare providers, and ensuring public access to high-quality, modern, and effective medical services.
"In addition to providing every patient with high-quality and dignified care, it is essential to harmoniously integrate healthcare and medical tourism. We should actively promote this area, study international best practices, and develop hotel infrastructure at hospitals," the President said.