Prezident Shavkat Mirziyoyev Sergeli tumanida joylashgan “Global International Hospital” xususiy koʻp tarmoqli tibbiyot markazi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda aholi salomatligini muhofaza qilish, tibbiy xizmatlar sifati va qamrovini oshirish davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan. Shu maqsadda sohaga investitsiyalar jalb etilib, tibbiyotda xususiy sektor faoliyati ham qoʻllab-quvvatlanmoqda.
Mazkur zamonaviy tibbiyot markazi bugungi kunda aholiga talab yuqori boʻlgan koʻplab yoʻnalishlar boʻyicha tibbiy xizmat koʻrsatish imkoniyatiga ega.
Markazni barpo etish uchun 30 million dollar investitsiya yoʻnaltirilgan. Bu yerda yiliga 150 ming nafardan ortiq aholiga tibbiy xizmat koʻrsatish imkoniyati yaratiladi. Umumiy maydoni 0,5 gektar boʻlgan muassasada yillik xizmatlar hajmini 15 milliard soʻmga yetkazish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga markaz faoliyati toʻgʻrisida taqdimot qilindi. Prezidentimiz jarrohlik, reanimatsiya va davolash boʻlimlari, situatsion markazda yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi.
Loyiha doirasida 250 ta yangi ish oʻrni yaratilgan. Jamoada xorijda malaka oshirgan 10 nafardan ziyod yuqori malakali mutaxassis va chet ellik shifokorlar ham bor.
Markaz Buyuk Britaniya, Italiya va Germaniyadan keltirilgan zamonaviy tibbiy jihozlar bilan taʼminlangan. Xususan, muassasaga PHILIPS kompaniyasining ilgʻor tibbiy texnologiyalari oʻrnatilgan.
Davlatimiz rahbari markazni ayrim yoʻnalishlar boʻyicha tayanch tibbiyot muassasasiga aylantirish muhimligini taʼkidladi. Bu yerda toʻplanadigan ilgʻor tajriba asosida shifokorlar malakasini oshirish va zamonaviy tibbiy xizmatlar qamrovini kengaytirish yuzasidan mutasaddilarga koʻrsatmalar berildi.
Prezidentimiz markaz xodimlari bilan muloqot qildi. Sohada mehnat qilayotgan mutaxassislarni qoʻllab-quvvatlash, xususiy tibbiyot tashkilotlari sonini koʻpaytirish hamda aholiga sifatli, zamonaviy va samarali tibbiy xizmat koʻrsatish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
– Har bir bemorga sifatli va munosib xizmat ko‘rsatish bilan birga, tibbiy va turizm xizmatlarini uyg‘unlashtirish zarur. Bu yo‘nalishni keng targ‘ib qilish, xorij tajribasini o‘rganib, shifoxonalar huzurida mehmonxona infratuzilmasini rivojlantirish kerak, – dedi davlatimiz rahbari.

Президент нашей страны осмотрел современный медицинский центр в Сергели
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью частного многопрофильного медицинского центра «Global International Hospital» в Сергелийском районе.
Среди приоритетных направлений государственной политики - охрана здоровья населения, повышение качества и доступности медицинских услуг. В этих целях в сферу здравоохранения привлекаются инвестиции и оказывается поддержка развитию частного сектора.
Этот современный медицинский центр предоставляет населению широкий спектр востребованных медицинских услуг.
На строительство центра было направлено 30 миллионов долларов инвестиций. Он может обслуживать более чем 150 тысяч жителей в год. Учреждение, занимающее территорию площадью 0,5 гектара, планирует довести годовой объем оказываемых услуг до 15 миллиардов сумов.
Главе нашего государства была представлена презентация о деятельности медицинского центра. Президент ознакомился с условиями, созданными в хирургическом, реанимационном и лечебных отделениях, а также в ситуационном центре.
В рамках проекта создано 250 новых рабочих мест. Более 10 высококвалифицированных специалистов прошли повышение квалификации за рубежом, также работают иностранные врачи.
Центр оснащен современным британским, итальянским и немецким медицинским оборудованием. В частности, здесь установлены передовые медицинские технологии компании «Philips».
Глава государства подчеркнул важность превращения центра в базовое медицинское учреждение по отдельным направлениям. Ответственным лицам поручено на основе накопленного здесь передового опыта организовать повышение квалификации врачей и расширить охват населения современными медицинскими услугами.
Состоялась также беседа с коллективом медицинского центра. Особое внимание было уделено вопросам поддержки работающих в сфере специалистов, увеличения числа частных медицинских организаций, а также предоставления населению качественных, современных и эффективных медицинских услуг.
– Наряду с оказанием каждому пациенту качественных и достойных услуг необходимо гармонично сочетать медицинские и туристические услуги. Следует широко продвигать это направление, изучить зарубежный опыт и развивать гостиничную инфраструктуру при больницах, – сказал глава нашего государства.