Transport-logistika tizimini rivojlantirish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev transport-logistika tizimini rivojlantirish va mamlakatimizning tranzit salohiyatidan samarali foydalanish boʻyicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bugungi kunda Oʻzbekistonning Sharq va Gʻarbni bogʻlovchi quruqlikdagi yirik transport xabiga aylanishi uchun keng imkoniyatlar mavjud. Mamlakatimiz hududidan xalqaro ahamiyatga ega 4 ming kilometr tranzit yoʻlaklari oʻtadi, 4 ming 700 kilometr temir yoʻl tarmogʻi bor.
Toshkent shahri, Navoiy va Namanganda zamonaviy transport-logistika markazlari va “quruqlik portlari” rivojlanmoqda. Navoiy aeroporti Yevroosiyo havo yoʻlaklarida muhim kargo tuguni vazifasini bajarmoqda.
Shu bilan birga, “Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” temir yoʻlini qurish, Transafgʻon temir yoʻli loyihasini jadallashtirish mamlakatimizning mintaqaviy va xalqaro transport tizimidagi oʻrnini yanada mustahkamlaydi.
Ushbu yirik loyihalar ishga tushishi natijasida Oʻzbekiston Tinch okeanidan Yevropagacha boʻlgan eng qisqa quruqlik yoʻlagining asosiy boʻgʻiniga aylanadi. Mazkur yoʻnalish anʼanaviy yoʻnalishlarga nisbatan yuk tashish vaqtini 3 barobargacha qisqartirib, 8 kungacha tushirish imkonini beradi. Shuningdek, Pokistonning Karachi va Gvadar portlari orqali Hind okeaniga, qariyb 2 milliard aholi yashaydigan Janubiy Osiyo bozorlariga chiqish uchun eng tezkor yoʻl ochiladi.
Taqdimotda mamlakatimizda bu boradagi imkoniyatlardan hali toʻliq foydalanilmayotgani qayd etildi.
Maʼlumki, Xitoy va Yevropa oʻrtasida yillik tovar aylanmasi 800 milliard dollarni, yuk tashish hajmi esa 120-150 million tonnani tashkil etadi. Agar Oʻzbekiston yiliga qoʻshimcha 15-20 million tonna xalqaro tranzit yukini qabul qila olsa, 400-600 million dollar qoʻshimcha daromad, logistika markazlari va terminallar qurilishiga 3 milliard dollar xorijiy investitsiya, 50 mingta barqaror ish oʻrni yaratish imkoniyati paydo boʻladi. Bu iqtisodiyot oʻsishiga qoʻshimcha 1,5-2 foizlik surʼat berishi mumkin.
Biroq hozircha Oʻzbekistonning ushbu tranzit aylanmasidagi ulushi 1-2 foizdan oshmayapti. 2025-yilda tranzit yuk tashish hajmi 15,3 million tonnani tashkil etib, 2021-yilga nisbatan 54 foiz oʻsgan boʻlsa-da, mavjud salohiyat bundan ancha yuqori.
Tahlillarga koʻra, chegara oʻtkazish punktlari koʻp boʻlishiga qaramay, ularning aksariyati xalqaro yuklarni tezkor qabul qilish va rasmiylashtirish quvvatiga ega emas. Mamlakatimizda xalqaro talabga mos 27 ta logistika markazi mavjud boʻlib, ularning umumiy quvvati 27,2 million tonnani tashkil etadi. Biroq faqat bittasi yuqori toifaga ega. Avtomatlashgan “A” toifadagi omborlar jami ehtiyojning 10-15 foizini qoplaydi, zamonaviy muzlatkichli va bojxona omborlari yetishmaydi.
Shuningdek, logistika markazlari asosan Toshkent shahri va uning atrofida joylashgani, konteynerlashtirish ulushi pastligi, davlat organlari va xususiy logistika markazlari oʻrtasida axborot tizimlari toʻliq integratsiya qilinmagani, sohada raqamlashtirish darajasi yetarli emasligi koʻrsatib oʻtildi.
Taqdimotda Xonobod va Angren shaharlari, Yangiyoʻl, Ohangaron, Olot va Termiz tumanlarini transport-logistika sohasiga ixtisoslashtirish taklif etildi.
Xonobod shahri “Xitoy yoʻli darvozasi” sifatida Xitoy – Markaziy Osiyo – Kaspiy – Kavkaz – Yevropa, Xitoy – Markaziy Osiyo – Transafgʻon hamda Xitoy – Markaziy Osiyo – Eron tranzit yo‘laklariga xizmat qiladi. Angren shahri, Yangiyoʻl va Ohangaron tumanlari tranzit va tashqi savdo yuklarini oraliq taqsimlash markazlari sifatida rivojlantiriladi.
Olot tumani “Oʻrta yoʻlak darvozasi” sifatida Xitoy – Markaziy Osiyo – Kaspiy – Kavkaz – Yevropa hamda Xitoy – Markaziy Osiyo – Eron yoʻnalishlariga, Termiz tumani esa “Transafgʻon yoʻlagi darvozasi” sifatida Xitoy – Markaziy Osiyo – Transafgʻon – Pokiston transport yoʻlagiga ixtisoslashadi.
Ushbu hududlarda logistika markazlari tashkil etmoqchi boʻlgan tadbirkorlarga har bir hududda 50 gektardan, jami 300 gektar yer maydoni taklif etiladi. Bu maqsadlar uchun har yili 200 million dollarlik imtiyozli va kam foizli kredit liniyalarini yoʻnaltirish nazarda tutilmoqda. Logistika markazlari uchun tashqi infratuzilma budjet hisobidan barpo etiladi.
Shuningdek, Qibray va Termiz tumanlarida bojxona terminali hamda avtoturargohlar qurish, Xonobod shahrida xalqaro temir yoʻl chegara oʻtkazish punktini barpo etish, Yangiyoʻl tumanidagi temir yoʻl stansiyasini kengaytirish, Ohangaron tumanida “A” toifadagi yirik logistika markazini qurish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi.
Taqdimotda raqamlashtirish va zamonaviy boshqaruv tizimlarini joriy etish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi. Logistika markazlarida terminallarni boshqarish va omborni boshqarish tizimini joriy etish, ularni “E-logistika” platformasiga integratsiya qilish, avtotransport vositalarini onlayn kuzatish, avtotransport raqamlarini aniqlash va elektron hisobga olish tizimini yoʻlga qoʻyish taklifi bildirildi.
Chegara oʻtkazish punktlarida “yagona toʻxtash” (one stop) tamoyilini joriy qilish orqali yuklarni rasmiylashtirish jarayonini tezlashtirish zarurligi qayd etildi.
Sohada xususiy investitsiyalarni keng jalb qilish uchun logistika markazlariga zamonaviy uskunalar, omborxona va yuk ortish-tushirish texnikalari, agregat va ehtiyot qismlarni olib kirishda bojxona boji hamda majburiy sertifikatlash talablarini yengillashtirish taklif qilindi.
Prezidentimiz transport-logistika tizimi mamlakat eksport salohiyati, investitsiyaviy jozibadorligi va hududlar rivoji uchun strategik ahamiyatga ega ekanini taʼkidladi.
Mutasaddilarga xalqaro transport yoʻlaklaridan samarali foydalanish, logistika markazlari tarmogʻini kengaytirish, sohani raqamlashtirish va xususiy sektor uchun qulay sharoitlar yaratish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Рассмотрены предложения по развитию транспортно-логистической системы
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по развитию транспортно-логистической системы и эффективному использованию транзитного потенциала страны.
Сегодня Узбекистан располагает широкими возможностями, чтобы стать крупным сухопутным транспортным хабом, связывающим Восток и Запад. Через территорию нашей страны проходят 4 тысячи километров транзитных коридоров международного значения, имеется железнодорожная сеть протяженностью 4,7 тысячи километра.
В городе Ташкенте, Навои и Намангане развиваются современные транспортно-логистические центры и «сухие порты». Аэропорт Навои выполняет функцию важного грузового узла на евразийских воздушных маршрутах.
Более того, строительство железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» и ускорение реализации проекта Трансафганской железной дороги будут способствовать дальнейшему укреплению позиций нашей страны в региональной и международной транспортной системе.
В результате реализации этих крупных проектов Узбекистан станет ключевым звеном кратчайшего сухопутного маршрута от Тихого океана до Европы. Этот коридор позволит сократить сроки доставки грузов до 8 дней, что в 3 раза меньше по сравнению с традиционными маршрутами. Кроме того, через порты Карачи и Гвадар в Пакистане откроется выход к Индийскому океану, а также самый быстрый путь на рынки Южной Азии с населением около 2 миллиардов человек.
На презентации было отмечено, что имеющийся потенциал страны в этой сфере пока используется не в полной мере.
Годовой товарооборот между Китаем и Европой составляет 800 миллиардов долларов, а объем грузоперевозок достигает 120-150 миллионов тонн. Если Узбекистан сможет ежегодно дополнительно принимать 15-20 миллионов тонн международных транзитных грузов, появится возможность получить дополнительно 400-600 миллионов долларов доходов, привлечь 3 миллиарда долларов иностранных инвестиций в строительство логистических центров и терминалов, а также создать 50 тысяч устойчивых рабочих мест. Это может ускорить темпы роста экономики на 1,5-2 процентных пункта.
Однако пока доля Узбекистана в этом транзитном обороте не превышает 1-2 процентов. Хотя в 2025 году объем транзитных грузоперевозок составил 15,3 миллиона тонн, увеличившись на 54 процента по сравнению с 2021 годом, имеющийся потенциал позволяет добиться гораздо более высоких результатов.
Согласно расчетам, несмотря на наличие большого количества пограничных пропускных пунктов, большинство из них не обладают достаточной пропускной способностью для оперативного приема и оформления международных грузов. В стране функционируют 27 логистических центров, соответствующих международным требованиям, с совокупной мощностью 27,2 миллиона тонн. Однако лишь один из них относится к высшей категории. Автоматизированные складские комплексы категории «А» покрывают лишь 10-15 процентов имеющейся потребности. Также ощущается нехватка современных холодильных и таможенных складов.
Также отмечено, что логистические центры в основном сосредоточены в Ташкенте и его окрестностях, остается низкой доля контейнеризации, не полностью интегрированы информационные системы государственных органов и частных логистических центров, остается недостаточным уровень цифровизации отрасли.
На презентации предложено специализировать города Ханабад и Ангрен, а также Янгиюльский, Ахангаранский, Алатский и Термезский районы на развитии транспортно-логистической сферы.
Город Ханабад, выступая в качестве «ворот китайского пути», будет обслуживать транзитные коридоры Китай – Центральная Азия – Каспийское море – Кавказ – Европа, Китай – Центральная Азия – Трансафганский маршрут и Китай – Центральная Азия – Иран. Город Ангрен, а также Янгиюльский и Ахангаранский районы будут развиваться как промежуточные распределительные центры транзитных и внешнеторговых грузов.
Алатский район станет «воротами Срединного коридора» и будет специализироваться на маршрутах Китай – Центральная Азия – Каспийское море – Кавказ – Европа и Китай – Центральная Азия – Иран. Термезский район, в свою очередь, в качестве «ворот Трансафганского коридора» будет ориентирован на транспортный маршрут Китай – Центральная Азия – Трансафганский коридор – Пакистан.
Предпринимателям, планирующим создать логистические центры на этих территориях, предложат по 50 гектаров земли в каждом районе, всего 300 гектаров земельных участков. На эти цели предусмотрено ежегодно выделять льготные и низкопроцентные кредитные линии в объеме 200 миллионов долларов. Внешняя инфраструктура для логистических центров будет создаваться за счет бюджетных средств.
Также рассмотрены предложения по строительству таможенных терминалов и парковок в Кибрайском и Термезском районах, созданию международного железнодорожного пограничного пункта пропуска в городе Ханабаде, расширению железнодорожной станции в Янгиюльском районе, а также строительству крупного логистического центра категории «А» в Ахангаранском районе.
На презентации особое внимание было уделено вопросам цифровизации и внедрения современных систем управления. Предложено внедрить в логистических центрах системы управления терминалами и складами, интегрировать их с платформой «E-logistika», а также наладить систему онлайн-мониторинга, распознавания номерных знаков и электронного учета транспортных средств.
Подчеркнута необходимость ускорения процедур оформления грузов на пограничных пунктах пропуска за счет внедрения принципа «одной остановки» (one stop).
Для широкого привлечения в отрасль частных инвестиций предложено упростить таможенные пошлины и требования обязательной сертификации при ввозе современного оборудования для логистических центров, складской и погрузочно-разгрузочной техники, агрегатов и запасных частей.
Президент нашей страны подчеркнул, что транспортно-логистическая система имеет стратегическое значение для наращивания экспортного потенциала страны, инвестиционной привлекательности и развития регионов.
Ответственным лицам даны поручения по эффективному использованию международных транспортных коридоров, расширению сети логистических центров, цифровизации отрасли, а также созданию благоприятных условий для частного сектора.