Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidzening taklifiga binoan 2-3-iyul kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda boʻladi.
Tbilisi shahrida Gruziya Prezidenti Mixail Kavelashvili hamda Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze bilan muzokaralar oʻtkazilishi koʻzda tutilgan.
Muzokaralar kun tartibidan Oʻzbekiston – Gruziya doʻstlik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari oʻrin olgan.
Siyosiy muloqotni mustahkamlash, parlamentlararo va hududlararo aloqalarni rivojlantirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish hamda madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirishning amaliy jihatlari atroflicha muhokama qilinadi.
Tomonlar sanoat, farmatsevtika, kimyo, qishloq xoʻjaligi, turizm, energetika va axborot texnologiyalari sohalarida kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida eʼtibor qaratadilar.
Shu bilan birga, transport-logistika sohasida hamkorlik qilish hamda mahsulotlar eksporti geografiyasini kengaytirish uchun qoʻshimcha imkoniyatlar yaratish masalalari diqqat markazida boʻladi.
Yetakchilar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb mavzular yuzasidan ham fikr almashadilar.
Sammit yakunlari boʻyicha hamkorlikning turli yoʻnalishlarini qamrab oladigan ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli toʻplamini imzolash rejalashtirilgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе 2–3 июля посетит эту страну с государственным визитом.
Программой пребывания в городе Тбилиси предусматривается проведение переговоров с Президентом Грузии Михаилом Кавелашвили и Премьер-министром Ираклием Кобахидзе.
В повестку дня включены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-грузинских отношений дружбы и многопланового сотрудничества.
Будут предметно рассмотрены практические аспекты укрепления политического диалога, развития межпарламентских и межрегиональных связей, наращивания торгово-экономического сотрудничества и активизации культурно-гуманитарных обменов.
Особое внимание стороны уделят продвижению проектов кооперации в промышленности, фармацевтике, химии, сельском хозяйстве, туризме, энергетике, IT-секторе.
Среди приоритетов – взаимодействие в транспортно-логистической сфере, создание дополнительных возможностей для расширения географии экспорта отечественной продукции.
Лидеры также обменяются мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
По итогам саммита планируется подписание солидного пакета двусторонних документов, охватывающих различные направления сотрудничества.