Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 29-iyundagi farmoni va qaroriga muvofiq, oʻz bilimi, isteʼdodi, tashabbuskorligi va fidoyiligi bilan Yangi Oʻzbekiston taraqqiyotiga munosib hissa qoʻshayotgan bir guruh yoshlar “Kelajak bunyodkori” medali va“Mard oʻgʻlon” davlat mukofoti bilan taqdirlangan edi.
30-iyun – Yoshlar kunida Toshkentdagi Olimpiya shaharchasida ana shu mukofotlarni topshirish marosimi boʻldi.
Davlatimiz rahbari yurtimiz yoshlarining har birida katta salohiyat, isteʼdod va iqtidor borligini qayd etdi.
– Sizlar oʻz davrida buyuk kashfiyotlari bilan dunyo sivilizatsiyasiga ulkan hissa qoʻshgan, Birinchi va Ikkinchi Renessansning “aql chirogʻi” boʻlgan buyuk ajdodlarimizning munosib vorislarisiz. Albatta, vorislik faqat faxrlanish emas, vorislik bu ulkan masʼuliyat hamdir!
Ajdodlarimiz insoniyat taraqqiyoti uchun qanday buyuk ishlar qilgan boʻlsa, sizlar Yangi Oʻzbekistonda yangi uygʻonish davri – Uchinchi Renessans poydevorini yaratadigan kuch boʻlishingiz kerak! – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shundan soʻng Prezidentimiz yoshlarga davlat mukofotlarini topshirdi.
– Butun xalqimiz nomidan bugungi davlat mukofotlari sohiblarini yana bir bor tabriklayman. Mazkur yuksak eʼtirof sizlarni yangi marralar sari yetaklasin! Safingiz yanada kengayaversin! – dedi Oʻzbekiston yetakchisi.
Mukofotlangan yoshlar davlatimiz tomonidan yaratilayotgan imkoniyatlar uchun minnatdorlik bildirib, bundan buyon ham oʻz bilimi, mehnati va tashabbuslari bilan Vatanimiz ravnaqiga munosib hissa qoʻshishga tayyor ekanini taʼkidladi.

В соответствии с указом и постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 июня группа молодых людей, вносящих достойный вклад в развитие Нового Узбекистана своими знаниями, талантом, инициативностью и самоотверженностью, была удостоена медали «Келажак бунёдкори» и государственной премии «Мард ўғлон».
30 июня, в День молодежи, в Олимпийском городке Ташкента состоялась церемония вручения этих наград.
Глава нашего государства отметил, что каждый молодой человек в нашей стране обладает большим потенциалом, талантом и способностями.
– Вы – достойные наследники наших великих предков, которые своими выдающимися открытиями внесли огромный вклад в мировую цивилизацию и стали светочами Первого и Второго Ренессанса. Безусловно, быть наследниками – это не только предмет гордости, но и огромная ответственность!
Подобно тому, как наши предки совершали великие деяния во имя прогресса человечества, вы должны стать той силой, которая создаст фундамент новой эпохи возрождения в Новом Узбекистане – Третьего Ренессанса! – заявил глава нашего государства.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев вручил молодежи государственные награды.
– От имени всего нашего народа еще раз поздравляю сегодняшних обладателей государственных наград. Пусть это высокое признание вдохновляет вас на достижение новых высот! Пусть ваши ряды становятся все шире! — сказал лидер Узбекистана.
Удостоенные государственных наград юноши и девушки выразили признательность за создаваемые государством возможности и подчеркнули, что и впредь готовы вносить достойный вклад в процветание Родины своими знаниями, трудом и инициативами.