Avvalo, turkiy dunyoning qadimiy va boy tarixi, ilmiy va madaniy merosini oʻrganish hamda targʻib etishdek gʻoyat muhim ishga munosib hissa qoʻshib kelayotgan siz, azizlarni bugungi xalqaro kongressning ochilishi bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Bundan bir asr muqaddam, 1926-yilda Boku shahrida oʻtkazilgan birinchi Turkologiya qurultoyi turkiy xalqlarning ilm-fani va madaniy hayoti rivojida yangi davrni boshlab bergan katta tarixiy voqea boʻlgan edi. Mazkur qurultoyda 11 nafar taniqli oʻzbek ziyolisi ishtirok etganini biz hamisha faxr bilan esga olamiz.
Bugun ushbu qutlugʻ sanani xalqaro hamjamiyat vakillari ishtirokida keng nishonlar ekanmiz, ushbu anjuman turkiy xalqlarni birlashtirib turgan mushtarak qadriyatlarga yuksak hurmat va ehtirom ifodasidir.
Hech shubhasiz, milliy xotiramizda oʻchmas iz qoldirgan oʻsha tarixiy qurultoy haqida soʻz yuritganda, turkiy dunyo jadidlarining buyuk xizmatlarini yana bir bor eʼtirof etamiz.
Darhaqiqat, XIX asrning oxiri va XX asrning boshlarida ulugʻ maʼrifatparvar Ismoil Gʻaspirali “Tilda, fikrda, ishda birlik” degan ezgu gʻoya asosida boshlab bergan ulkan ishlar butun turkiy olamda qudratli milliy uygʻonish harakatiga aylandi.
Mazkur harakat saflarida Oʻzbekistondan Mahmudxoʻja Behbudiy, Abdurauf Fitrat, Munavvarqori Abdurashidxonov, Abdulla Avloniy, Isʼhoqxon Ibrat, Abdulhamid Choʻlpon va Abdulla Qodiriy kabi fidoyi ziyolilar faol ishtirok etib, turkiy xalqlar oʻrtasida ilm-maʼrifat, taʼlim-tarbiya va madaniy taraqqiyot gʻoyalarini keng yoyishda alohida jonbozlik koʻrsatdilar.
Ular gʻoyat ogʻir va murakkab sharoitda maktablar, gazeta va jurnallar, muzey, kutubxona va teatrlar tashkil etdilar, darslik va oʻquv qoʻllanmalari, islohotchilik ruhidagi badiiy asarlari hamda siyosiy-ijtimoiy faoliyatlari bilan bepoyon turkiy makonga yangi zamon nafasini olib kirdilar.
Afsuski, mustabid siyosat tufayli bu qahramon ajdodlarimizning asosiy qismi mudhish qatagʻonlar qurboniga aylandi. Ammo ularning ezgu gʻoyalari, ilmiy merosi va maʼrifatparvarlik anʼanalari biz uchun bugungi kunda ham ibrat maktabi boʻlib xizmat qilmoqda.
Yangi Oʻzbekistonda tarixiy adolatni tiklash, jadid namoyandalarining merosini chuqur oʻrganish, ularning ilmiy va adabiy asarlarini keng targʻib etish, tabarruk nomlarini abadiylashtirish hamda yosh avlodni ularning maʼnaviy jasorati ruhida tarbiyalash borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Hurmatli kongress qatnashchilari!
Buyuk ajdodlarimizning bilim-maʼrifat, ochiq dunyoqarash, milliy hamda umumbashariy qadriyatlarga asoslangan erkin va farovon hayot barpo etish haqidagi boy ilmiy-gʻoyaviy merosi biz uchun hozirgi kunda ham muhim ahamiyatga egadir.
Albatta, turkiy davlatlar bilan ilm-fan, madaniyat, taʼlim va innovatsiyalar sohalarida hamkorlikni yanada rivojlantirishda ham biz umumiy oʻtmishimizdagi ijobiy tajribalarga tayanamiz.
Tabiiyki, dunyo yangi taraqqiyot bosqichiga qadam qoʻyayotgan bugungi sharoitda turkologiya fani oldida ham yangi-yangi dolzarb vazifalar paydo boʻlmoqda.
Ayniqsa, sunʼiy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish, qoʻlyozmalarni raqamlashtirish, umumturkiy elektron lugʻatlar va til korpuslarini yaratish, tarixiy manbalarni birgalikda tadqiq etish, yosh turkolog tadqiqotchilarni qoʻllab-quvvatlash va akademik almashinuv dasturlarini kengaytirish kabi yoʻnalishlarda hamjihat ish olib borishni zamonning oʻzi talab etmoqda.
Biz bu boradagi hamkorlik istiqbollarini yanada kengaytirish maqsadida birinchi Turkologiya qurultoyining 100 yilligi munosabati bilan turkiy davlatlarning yetakchi ilmiy markazlari ishtirokida “Turkiy dunyo maʼrifatparvarlari” xalqaro ilmiy-ensiklopedik loyihasini yaratish hamda jadidlik harakati namoyandalarining barcha asarlari va arxiv hujjatlarining yagona raqamli kutubxonasini shakllantirishni taklif qilamiz.
Ishonchim komil, ushbu xalqaro kongress turkologiya sohasidagi ilmiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, samarali tadqiqotlar va qoʻshma loyihalarni amalga oshirish hamda turkiy xalqlar oʻrtasida doʻstlik va birdamlikni yanada mustahkamlash yoʻlida muhim tarixiy qadam boʻladi.
Ana shunday gʻoyat masʼuliyatli va sharafli ishda faol ishtirok etib kelayotgan siz, azizlarga mustahkam sogʻliq, ilmiy hamda ijodiy faoliyatingizda yutuq va omadlar, kongress ishiga esa muvaffaqiyatlar tilayman.

Искренне, от всего сердца поздравляю вас – тех, кто вносит достойный вклад в очень важное дело изучения и популяризации древней истории, богатого научного и культурного наследия тюркского мира – с открытием сегодняшнего международного конгресса.
Первый Тюркологический курултай, состоявшийся сто лет назад, в 1926 году, в городе Баку, стал крупным историческим событием, ознаменовавшим начало новой эпохи в развитии науки и культурной жизни тюркских народов. Мы гордимся тем, что в курултае принимали участие 11 выдающихся представителей узбекской интеллигенции.
Сегодня мы широко отмечаем эту знаменательную дату вместе с представителями международного сообщества, и нынешний форум является проявлением глубокого уважения к общим ценностям, объединяющим тюркские народы.
Говоря об историческом курултае, оставившем неизгладимый след в нашей национальной памяти, мы, несомненно, еще раз признаем величайшие заслуги джадидов тюркского мира.
Действительно, огромная работа, проводимая в конце XIX – начале XX века на основе принципа выдающегося просветителя Исмаила Гаспринского «Единство в языке, мыслях и действиях», превратилась в мощное движение национального возрождения во всем тюркском мире.
В нем активно участвовали известные представители научной и творческой интеллигенции Узбекистана, такие как Махмудходжа Бехбуди, Абдурауф Фитрат, Мунавваркори Абдурашидхонов, Абдулла Авлони, Исхокхон Ибрат, Абдулхамид Чулпан и Абдулла Кадыри, которые самоотверженно занимались широким распространением среди тюркских народов идей науки, просвещения, образования и воспитания, культурного развития.
В очень сложных условиях они создавали школы, газеты и журналы, музеи, библиотеки и театры, своими учебниками, учебными пособиями, художественными произведениями, пронизанными духом реформаторства, и общественно-политической деятельностью наполнили новым, современным дыханием обширное пространство тюркского мира.
К сожалению, в условиях тоталитарного режима большинство наших героических предков-джадидов стали жертвами жестоких репрессий. Однако их благородные идеи, научное наследие и просветительские традиции и сегодня служат для нас ярким примером.
В Новом Узбекистане осуществляется масштабная работа по восстановлению исторической справедливости, глубокому изучению наследия джадидов, широкой популяризации их научных и литературных трудов, увековечению их светлых имен и воспитанию молодого поколения на основе их духовного мужества.
Уважаемые участники конгресса!
Богатое научное и духовное наследие наших великих предков, их идеи о построении свободной и благополучной жизни, основанные на знаниях и просветительстве, широком мировоззрении, национальных и общечеловеческих ценностях, и поныне имеют для нас важное значение.
В дальнейшем развитии сотрудничества с тюркскими государствами в сферах науки, культуры, образования и инноваций мы, безусловно, опираемся и на наш общий положительный опыт прошлого.
Естественно, в нынешних условиях, когда мир вступает в новый этап развития, перед тюркологией также появляются все новые и новые актуальные задачи.
Само время требует совместной работы в таких направлениях, как использование возможностей искусственного интеллекта, оцифровка рукописей, создание общетюркских электронных словарей и языковых корпусов, изучение исторических источников, поддержка молодых исследователей-тюркологов и расширение программ академического обмена.
В целях дальнейшего развития сотрудничества в этом направлении предлагаем в связи со 100-летием Первого Тюркологического курултая запустить международный научно-энциклопедический проект «Просветители тюркского мира» с участием ведущих научных центров тюркских государств, и сформировать единую цифровую библиотеку всех произведений и архивных документов деятелей движения джадидов.
Уверен, что этот международный конгресс станет важным историческим шагом, который выведет на новый уровень научное сотрудничество в сфере тюркологии, реализацию эффективных исследований и совместных проектов, укрепление дружбы и единства тюркских народов.
Желаю вам, активным участникам столь ответственной и почетной деятельности, крепкого здоровья и новых достижений, успешной работы конгресса.