Oʻzbekiston Prezidenti Toni Bler bilan hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-iyun kuni Buyuk Britaniyaning sobiq Bosh vaziri, Global oʻzgarishlar instituti raisi Toni Blerni qabul qildi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni ekspertlik jihatidan qoʻllab-quvvatlash maqsadida Global oʻzgarishlar instituti bilan amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari koʻrib chiqildi.
Toni Bler Yangi Oʻzbekistondagi izchil va keng koʻlamli transformatsiya jarayonlariga yuksak baho berdi. Yaqinda boʻlib oʻtgan Toshkent xalqaro investitsiya forumi yurtimiz investitsiyaviy jozibadorligini mustahkamlash, ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish va istiqbolli tashabbuslarni ilgari surish uchun samarali xalqaro maydon boʻlgani eʼtirof etildi.
Iqtisodiyotning muhim tarmoqlarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, yetakchi xalqaro texnologik kompaniyalar va yirik strategik investorlarni jalb etish hamda raqamli transformatsiya jarayonlarini jadallashtirish, jumladan, ilgʻor innovatsion yechimlarni joriy qilish kelgusidagi hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari sifatida belgilandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 июня принял бывшего Премьер-министра Великобритании, председателя Института глобальных изменений Тони Блэра.
Рассмотрены вопросы дальнейшего развития практического сотрудничества с Институтом глобальных изменений в целях экспертного сопровождения реформ, реализуемых в Узбекистане.
Тони Блэр высоко оценил последовательность и масштаб преобразований в Новом Узбекистане. Особо было подчеркнуто значение недавно прошедшего Ташкентского международного инвестиционного форума как эффективной площадки для укрепления инвестиционной привлекательности страны, развития деловых связей и продвижения перспективных инициатив.
В качестве приоритетов дальнейшего взаимодействия определены реализация совместных проектов в ключевых отраслях экономики, привлечение ведущих международных технологических компаний и крупных стратегических инвесторов, а также ускорение цифровой трансформации, включая внедрение передовых инновационных решений.