Oʻzbekiston va Qozogʻiston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev 24-iyun kuni boʻlib oʻtgan telefon orqali muloqotda Oʻzbekiston – Qozogʻiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash muhim ekanini taʼkidladilar.
Amaliy hamkorlik, eng avvalo, savdo, sanoat kooperatsiyasi, energetika, transport, ekologiya, qishloq va suv xoʻjaligi sohalarida yuqori surʼat bilan rivojlanayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Barcha darajadagi faol almashinuvlar alohida eʼtirof qilindi. Yetakchilar ikki mamlakat Prezidentlari Administratsiyalari oʻrtasida erishilgan kelishuvlarni oʻz vaqtida amalga oshirish hamda sheriklik kun tartibini yangi loyiha va tashabbuslar bilan boyitishga xizmat qilayotgan yaqin hamkorlik yoʻlga qoʻyilganini olqishladilar.
Oʻzbekiston va Qozogʻiston yetakchilari mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashib, boʻlajak ikki va koʻp tomonlama tadbirlar rejasini koʻrib chiqdilar.

Президенты Узбекистана и Казахстана провели телефонный разговор
В ходе телефонного разговора 24 июня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев подчеркнули важность дальнейшего углубления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечена высокая динамика практического сотрудничества, прежде всего в сферах торговли, промышленной кооперации, энергетики, транспорта, экологии, сельского и водного хозяйства.
Особо подчеркнуты активные обмены на всех уровнях. Лидеры приветствовали налаженное тесное взаимодействие между Администрациями Президентов двух стран, которое служит своевременной реализации договоренностей и обогащению повестки партнерства новыми проектами и инициативами.
Главы Узбекистана и Казахстана также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной политики, рассмотрели график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.