Andijon shahrining “Turkiy dunyoning madaniyat poytaxti” deb eʼlon qilinishi doirasida oʻtkazilayotgan xalqaro tadbirlar ishtirokchilariga
Avvalo, siz, azizlarni Buyuk ipak yoʻlining chorrahasida joylashgan, koʻhna va betakror Andijon shahrining 2026-yilda “Turkiy dunyoning madaniyat poytaxti” deb eʼlon qilinishi doirasida oʻtkazilayotgan tadbirlarning ochilishi bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Bugungi marosimda ishtirok etayotgan xalqaro tashkilotlar rahbarlari, xorijiy davlatlarning elchilari, turkiy dunyoning atoqli madaniyat, adabiyot va sanʼat namoyandalarini qizgʻin qutlab, barchangizga yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni bildiraman.
Fursatdan foydalanib, Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti – TURKSOY rahbariyati va Tashkilotga aʼzo davlatlarga Andijon shahrini “Turkiy dunyoning madaniyat poytaxti” deb eʼlon qilganliklari uchun chuqur minnatdorlik bildiraman.
Hech shubhasiz, Andijon shahrining bunday yuksak sharafga munosib koʻrilganini Oʻzbekistonning boy tarixi, madaniy-maʼnaviy merosi, yurtimizning turkiy madaniyat rivojiga qoʻshgan bebaho hissasi, mamlakatimizda olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlarning xalqaro miqyosdagi yana bir eʼtirofi sifatida qabul qilamiz.
Vatanimizning sharqiy darvozasi boʻlmish Andijon asrlar davomida madaniyat, adabiyot, sanʼat va hunarmandlik sohalaridagi markazlardan biri boʻlib kelgan. Bu tabarruk zamindan ulugʻ sarkarda va davlat arboblari, benazir allomalar, shoir va adiblar, mahoratli sanʼatkorlar yetishib chiqqanini butun turkiy olam doimo minnatdorlik bilan eʼtirof etadi.
Bu haqda gapirganda, ushbu dilbar diyorning faxr-u iftixori boʻlgan Bobur Mirzoning ulkan ilmiy va adabiy merosi, harbiy sanʼati, mumtoz shoirimiz Abdulhamid Choʻlponning ozodlik va erkinlik qadri yuksak pardalarda tarannum etilgan oʻlmas asarlarining oʻzi koʻp narsadan dalolat berishini taʼkidlash zarur. Milliy raqs sanʼatimizning yorqin namunasi boʻlmish “Andijon polkasi”, odamlarimizning begʻubor qalbi va zakovatini oʻzida mujassam etgan askiya sanʼati nafaqat bizning, balki butun sanʼatsevar xalqlarning umumiy madaniy mulkiga aylangan, desak, mubolagʻa boʻlmaydi.
Bu kabi bebaho qadriyat va sanʼat durdonalarini asrab-avaylash va boyitish, ulardan yosh avlodimiz va jahon madaniy jamoatchiligini keng bahramand etish borasida TURKSOY bilan yaqin hamkorlikni yuksak qadrlaymiz. Bu borada eng sara adabiy asarlarni oʻz ichiga olgan 100 jildlik “Turkiy adabiyot durdonalari” toʻplami nashr etilib, oʻquvchilar qoʻliga yetib borgani, mamlakatlarimizda birgalikda koʻplab ilmiy anjuman va konferensiyalar, turli madaniy tadbir va taqdimotlar oʻtkazilayotgani, shu yilning aprel oyida Islom sivilizatsiyasi markazida TURKSOY ofisi ochilganini alohida taʼkidlash lozim.
Oʻzbekistonlik sanʼat va madaniyat namoyandalari bugungi kunda xalqaro sahnalarda, xususan, TURKSOY tomonidan oʻtkazilayotgan nufuzli anjumanlar, festival va tanlovlarda muvaffaqiyatli ishtirok etib kelmoqda. Xususan, joriy yilning fevral oyida bolalar raqs va sozandalik jamoalarimiz xalqaro festivalda Gran-prini qoʻlga kiritgani barchamizni mamnun qildi.
Bularning barchasi xalqlarimizning teran ildizga ega qardoshlik rishtalari bugun ham tobora mustahkamlanib borayotganini yaqqol namoyon etadi.
“Andijon – Turkiy dunyoning madaniyat poytaxti” loyihasi doirasida bir yil davomida mamlakatimiz va qardosh yurtlarda oʻtkaziladigan festival va ilmiy anjumanlar, badiiy kecha va ijodiy uchrashuvlar madaniy hayotimizda chuqur iz qoldiradigan, doʻstlik va hamjihatlik rishtalarini yanada mustahkamlaydigan, yosh avlod uchun keng imkoniyatlar ochadigan unutilmas voqea boʻlib qoladi deb ishonaman.
Sizlarni yana bir bor chin dildan tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, kelgusi faoliyatingizga ulkan zafarlar tilayman.
Oʻzbekiston durdonasi, oltin vodiy gavhari – soʻlim va fayzli Andijon shahriga xush kelibsiz, azizlar!

От всей души поздравляю вас с началом мероприятий, проводимых в связи с объявлением древнего и неповторимого города Андижана, расположенного на перекрестке дорог Великого шелкового пути, «Культурной столицей тюркского мира» в 2026 году.
Сердечно приветствую присутствующих на сегодняшней церемонии руководителей международных организаций, послов зарубежных государств, видных деятелей культуры, литературы и искусства тюркского мира и выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность руководству Международной организации тюркской культуры – ТЮРКСОЙ и государствам – членам Организации за объявление города Андижана «Культурной столицей тюркского мира».
Несомненно, эту высокую честь для Андижана мы воспринимаем как еще одно международное признание богатого исторического, культурного и духовного наследия Узбекистана, большого вклада нашей страны в развитие тюркской культуры, результатов осуществляемых нами масштабных реформ.
Андижан, являющийся своеобразными восточными воротами нашей Родины, на протяжении веков был одним из центров развития культуры, литературы, искусства и ремесленничества. Весь тюркский мир с благодарностью признает, что эта священная земля взрастила великих полководцев и государственных деятелей, выдающихся ученых и мыслителей, талантливых поэтов, писателей, художников.
Особо следует отметить огромное научное, литературное наследие и военное искусство Бабура Мирзо, который является гордостью нашего народа, бессмертные произведения поэта-классика Абдулхамида Чулпона, воспевавшего свободу и независимость. Яркий образец национального танцевального искусства «Андижанская полька», состязание острословов «аския» стали, без преувеличения, общим достоянием всех людей, почитающих культуру.
Мы высоко ценим тесное сотрудничество с ТЮРКСОЙ в деле бережного сохранения и обогащения нашего бесценного наследия, широкого приобщения к нему молодого поколения и мировой культурной общественности. В этой связи следует отметить уникальное издание «Жемчужины тюркской литературы» из 100 томов, проведение в наших странах множества совместных научных конференций и форумов, разных культурных мероприятий и презентаций, открытие в апреле этого года в Центре исламской цивилизации в Узбекистане офиса ТЮРКСОЙ.
Деятели искусства и культуры нашей страны в настоящее время успешно участвуют в престижных форумах, фестивалях и конкурсах ТЮРКСОЙ. Особенно нас порадовали детские танцевальные и инструментальные ансамбли, завоевавшие Гран-при на международном фестивале в феврале нынешнего года.
Все это ярко подтверждает, что братство наших народов, имеющее глубокие корни, продолжает крепнуть.
Дорогие участники мероприятий!
Уверен, что фестивали и научные конференции, художественные вечера и творческие встречи, которые пройдут в рамках проекта «Андижан – Культурная столица тюркского мира» в течение года в стране и братских государствах, станут незабываемыми событиями, оставят глубокий след в нашей культурной жизни, сделают еще прочнее узы нашей дружбы и сплоченность, откроют широкие возможности для молодого поколения.
Еще раз от всей души поздравляю всех вас, желаю здоровья, больших успехов в дальнейшей деятельности.